Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

04.12.2022

Historie nákladních automobilů Tatra předčilo očekávání

Jen málokteré město na světě a jestli vůbec takové existuje, snad jedině americký Detroit, se může pochlubit tak bohatou historii na čtyřech kolech jako Kopřivnice. Už v polovině 19.století tady Ignác Šustala, od jeho narození uplyne 8.prosince 200 let, založil továrnu na výrobu kočárů.

30.11.2022

Do Technického muzea v Brně na výstavu o historii motorismu!

Technické muzeum v Brně (TMB) otevřelo výstavu s názvem „Za volantem bez bázně a chikany“ s podtitulem „Fenomén autoklubů v českých zemích 1904–1951“. Výstava představuje návštěvníkům fenomén autoklubů a jejich rozmanitou činnost.

22.11.2022

Vzpomínka na Jana Raichla - Neboj, to auto vždycky nějak zastaví

Vznik téhle vzpomínky urychlil soutěžní jezdec Vašek Donát, který volal z Vietnamu Honzovi Krečmanovi, že je „sakra nutné na Honzu Raichla vzpomenout, vždyť von přeci něco v české rally znamenal". Dne 8.listopadu nás bohužel nečekaně opustil ve věku 68 let.

21.11.2022

Ceny Jihočeského poháru historických vozidel předány

Po dvouleté přestávce, vynucené pandemií koronaviru, se Jihočeský pohár historických vozidel vrátil svým sedmým ročníkem v nové síle. Od prvního jarního zastavení až do poslední říjnové soutěže se majitelé historických motocyklů a automobilů mohli na jihu Čech přihlásit k účasti v osmi veteránských akcích a sbírat body v jednotlivých vypsaných kategoriích.

18.11.2022

PROJEV GABY VON OPPENHEIM na Prague Car Festivalu

Dobré odpoledne vám všem, Věřím, že pokud se někdo z vás setká se závodníkem, většina si pomyslí: „To je ale hrdina“. Pokud je to muž. Těch byla dlouhou dobu většina. Pokud je tato osoba náhodou žena, většina lidí si pomyslí: „Jaká odvážná, naprosto bláznivá ženská“. Vím to, protože sama také závodím. A právě proto, že nyní závodím, vám mohu snad zprostředkovat vhled do mimořádných úspěchů Elišky Junkové.

18.11.2022

1000 mil československých se pojede v červnu

Vzpomínková jízda 1000 mil československých oslaví v příštím roce 90. výročí prvního konání dálkového závodu mezi Prahou a Bratislavou, kterou pod záštitou prezidenta Tomáše G. Masaryka pořádal Autoklub Republiky Československé v letech 1933, 1934 a 1935.

18.11.2022

ŠKODA Muzeum - Historický vývoj karoserií vozů L&K/ŠKODA

ŠKODA Muzeum přináší druhou z trojice výstav cyklu ´Jak vzniká automobil v proměnách času´, tentokrát s podtitulem Historický vývoj karoserií vozů L&K/ŠKODA. Do světa aerodynamiky, bezpečnostních i komfortních prvků, ale i výrobních technologií a dalších „tajných komnat“ lze nahlédnout do 8. května 2023.

11.11.2022

Uvedení Elišky Junkové do síně slávy FIVA - projev G.M.Mollara

Dámy a pánové, Je mi velkou ctí, že mohu být s vámi všemi v Praze a uctít památku významné ženy Elišky Junkové, královny volantu, tak se jí říkalo. Jmenuji se Gian Mario Mollar a jsem generálním sekretářem Mezinárodní federace historických vozidel FIVA. Předávám vám pozdravy našeho prezidenta, pana Tiddo Bresterse, který se bohužel nemůže dnes zúčastnit.

10.11.2022

Retro Garáž tuto sobotu opět s aukcí

V sobotu 12.listopadu proběhne tradiční podzimní Retro Garáž v prostorách Výstaviště v Lysé nad Labem. Výstaviště nabízí především skvělou dopravní dostupnost ze všech směrů ČR ať už vozem nebo vlakem (cca 3 minuty chůze od železniční stanice Lysá nad Labem).

09.11.2022

Jak jsem závodil s Nezmarem Zajícem

Vloni po jednom z koncertů legendární skupiny Nezmaři v Lázních Bělohradě jsme si povídali s Pavlem Zajícem o závodech a on mi v nadsázce řekl, že by byla zajímavá posádka Zajíc – Vydra. Zasmáli jsme se tomu, ale po několika měsících jsme si zavolali, jestli se spolu někde svezeme. Volba padla na podzimní Rallye Berounka Revival.

26.10.2022

Rallye Berounka Revival se 130 posádkami

Již tradičně o posledním víkendu na letních pneumatikách se v sobotu a v neděli uskuteční 12. ročník sportovně-společenské akce pro legendy motoristického sportu Rallye Berounka Revival. A také pro příznivce historických závodních a sportovních aut.

26.10.2022

Alfa Romeo představuje program Alfa Romeo Classiche

Alfa Romeo představuje program pro historická vozidla „Alfa Romeo Classiche“. Jedná se o specifickou sadu služeb pro ochranu a propagaci historie značky, v úzké spolupráci s divizí Heritage skupiny Stellantis.

25.10.2022

Hvězdy na Glasurit Classic Expo v Letňanech

Ve dnech 29. a 30. října se na výstavišti v pražských Letňanech uskuteční další ročník výstavy Prague Car Festival, jejíž součástí bude už potřetí Glasurit Classic Expo, věnovaná historickým vozidlům. Jednou z hlavních expozic bude vzpomínka na úžasného renovátora Václava Macháčka, který nás bohužel na jaře opustil.

18.10.2022

Podzimní cyklus přednášek v Rodném domě Ferdinanda Porscheho

„Křižovatky techniky“, oblíbené přednášky v Rodném domě Ferdinanda Porscheho, pokračují třemi pořady podzimního cyklu. Sérii zahájí 19. října nově zmapovaná historie benzinových vozidel pro malé synovce „Saši“ Kolowrat-Krakowského, 2.listopadu bude řeč o majitelích prvních automobilů v Čechách a 30. listopadu o počátcích dámského automobilismu.

13.10.2022

Nabídka k renovaci: Praga Alfa po Tomáši Baťovi

Dnes vám představujeme Pragu Alfa z roku 1924, bohužel už ne v původním stavu, ale ve fázi probíhající renovace. Jedná se o unikátní kousek. Nejen tím, že se jedná o Pragovku, ale zejména tím, kdo ji vlastnil.

13.10.2022

Setkání mistrů Bernard Cup v Humpolci již v sobotu

Tradiční tečkou za autokrosovou sezonou bude i letos BERNARD CUP – Setkání mistrů v Humpolci. Atraktivitě závodů by měl pomoci nový povrch, který už nebude kamenitý. Pořadatelé doufají též v početné a špičkové startovní pole a oslovili i největší zahraniční evropské hvězdy.

12.10.2022

The Most CLASSIC - začátek nové tradice ?

Klasické automobily, soutěžní jízdy pravidelnosti, poutavé přednášky a skvělá atmosféra charakterizovaly premiérový ročník The Most CLASSIC, který se na mosteckém autodromu konal tuto sobotu

06.10.2022

Dvacet let veteránských Čelkovic

Veteráni Čelkovice – 20. ročník (novodobých Čelkovic), hlavní pořadatel ing.Marcel Gause – 40 let ve Strojní průmyslové a stavební škole v Táboře a 70 let od založení SPŠ. V tomto duchu se nesla veteránská soutěž v Táboře.

29.09.2022

Tatra Spider Františka Bauera

Na Podzimním Sosnění se představil František Bauer se spiderem Tatra, jehož původ musíme hledat v sedmdesátých letech na Slovensku. K vozu se kdysi vyjádřil Karel Berger, který ví o podomácku vyráběných spiderech snad úplně všechno.

29.09.2022

Podzimní Sosnění se změnami se vydařilo

Tradiční Podzimní Sosnění doznalo letos menších změn, které někteří účastníci přijali, jiní by raději zůstali u klasického formátu z minulých let. Většina z nich ale kvitovala, že se opět závodilo na kratším a techničtějším okruhu.Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar