Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Alcar - Bezpečná kola pro radost

Loukotě a pára

Pořadatelé Loukotí a řemenů se snaží vždy akci obohatit o kulturní nebo technické zážitky. Ať to byl v minulosti třeba zámek Hrubý Rohozec, Rebelské zvony v Rovensku pod Troskami nebo naopak letecké muzeum v Mladé Boleslavi, návštěva jičínského letiště, podobných „atrakcí“ bylo nespočet.

Veteránem za krtečkem v Jizerských horách

Jestli jsme už dříve psali, že Český ráj je pro veteránisty zemí zaslíbenou, tak to samé platí o malebném Pojizeří a Jizerských horách, kde se uskutečnila akce Veteránem za krtečkem do Jizerských hor. Vymysleli ji manželé Libor a Iva Bryknarovi ze Železného Brodu a letos se jel čtvrtý ročník.

Brno Revival - Mezi pavilony hřměly motory

Závody automobilů a motocyklů se v areálu brněnského výstaviště pořádaly s přestávkami od roku 1935 do 1967 a na tuto tradici by rád navázal pan Karel Kupka, vydavatel Motor Journalu a pořadatel závodu do vrchu Brno – Soběšice.

Brno Revival - koncert sidecarů

Závodu, přesněji řečeno ukázkových jízd sportovních a závodních automobilů a motocyklů, z let 1928 až do konce osmdesátých let, se mohly při Brno Revival zúčastnit také sidecary, jejichž posádky předváděly divákům neskutečnou podívanou. Ostatně fotografie jsou nejlepším důkazem.

Mirek Krejsa řádil Mezi pavilony

Vedle hlavního pořadatele a iniciátora celé akce Karla Kupky byl nejvytíženějším mužem Brno Revivalu známý veteránista Mirek Krejsa z Jablonce nad Nisou. Nevynechá prostě žádnou příležitost, aby se někde nesvezl.

Formule na brněnském výstavišti

Královnou motorsportu jsou nazývány závody formulových vozů. Ve dnech 15. a 16. července jejich motory opět po padesáti letech zaburácí mezi pavilony brněnského výstaviště. Bude mezi nimi také Karel Mencl se svým Delfínem, který zde tehdy začínal.

Formule Tatra na brněnském výstavišti

Ve dnech 15. a 16. července zaburácí mezi pavilony brněnského výstaviště opět závodní motory, které zde naposledy bylo slyšet koncem šedesátých let. Po více než padesáti letech se opět setkají dva závodní monoposty Tatra T 607 pánů Milana Zetka a Vladimíra Vávry.

Komentované prohlídky v Národním technickém muzeu

Národní technické muzeum pro své návštěvníky tradičně připravuje komentované prohlídky stálých expozic i krátkodobých výstav. V současnosti Vás zveme na komentovanou prohlídku nové výstavy „Člověk v náhradách aneb technika slouží medicíně“.

Loukotě a řemeny - návrat do počátků motorismu

Víte, co jsou Loukotě a řemeny? Veteránská akce pro automobily do roku 1918 a řemenové motocykly bez omezení věku výroby. Koná se v Jičíně už jedenáct let a vlastně ji vymysleli pánové Jan Zápotocký, Michal Geisler a Vladislav Kučera.

Brno Revival - závody na výstavišti

Ve dnech 15. a 16. července zaburácejí mezi pavilony brněnského výstaviště opět závodní motory, které zde naposledy bylo slyšet koncem šedesátých let. Uvnitř výstaviště se jezdily závody automobilů, formulových vozů a motocyklů téměř pravidelně.

Břéťa Enge s Lucií obhájili vítězství na Rally Bohemia Historic

Posádka Břetislav Enge - Lucie Engová na Škodě 130 LR podruhé zvítězila v absolutní klasifikaci Rally Bohemia Historic, a to pouze o dvě desetiny sekundy před Stanislavem Budilem – Petrem Vejvodou na BMW 2002 TI.

Tatra Veteran Rallye vyvrcholí v Kopřivnici

Společnost TATRA TRUCKS je hlavním partnerem TATRA VETERAN RALLYE 2017, která se koná u příležitosti oslav 120. výročí od zahájení výroby automobilů v Kopřivnici a vyvrcholí 24. června 2017 od 10 hodin na polygonu automobilky.

Z Paříže do Prahy s veterány

V pátek a v sobotu projížděla po českých a moravských silnicích dálková veteránská jízda z Paříže do Prahy. Pětatřicet převážně britských posádek muselo za šest dnů urazit takřka dva a půl tisíce kilometrů. Kromě poslední etapy (290 km), všechny ostatní měřily od 400 do 450 kilometrů.

1000 mil česloslovenských odstartovalo

Dnes přesně v 7 hodin ráno se vydala první posádka ve složení Bohumír Sedláček a Jan Sedláček na voze Aero 500 na trať vzpomínkové jízdy 1000 mil československých. Za nimi pak v minutových intervalech další čtyři desítky předválečných automobilů.

Stará závodní auta v centru Prahy

Přestože se o víkendu veškerá pozornost motoristické veřejnosti upírala k Legendám, tak přímo v centru Prahy se uskutečnila ještě jedna zajímavá výstava. V prostoru ČVUT v Konviktu byly vystaveny československé závodní automobily.

1000 mil československých startuje zítra před NTM

Před Národním technickým muzeem se letos již po čtvrté odehraje start i cíl jízdy historických automobilů, která obnovuje tradici závodu 1000 mil československých. Tento závod je jednou z legend v dějinách domácího automobilového sportu a byl pořádaný Autoklubem Republiky československé v letech 1933, 1934 a 1935.

Rojení veteránů při Veteránském Rojení

Když jsem pátral, jak vznikl název Veteránské Rojení, tak mě pan Tomáš Pavlík, jeden z hlavních organizátorů akce, vysvětlil, že jej vymyslela před šestnácti roky jeho sestra, když se vymýšlel název pro veteránskou akci. Vzpomněl jsem si na ni hned na několika místech, kudy letošní trať vedla.

Dakarská Tatra 815 6x6 opět vyjela

V Kopřivnici byl představen zrestaurovaný vůz Tatra 815 6x6VE „Ostrý II“, který se zúčastnil slavného závodu Paříž-Alžír-Dakar 1986. Po svém účinkování na Dakaru tři desítky let jezdil v soukromých službách v severní a západní Africe. Loni se vrátil zpět do České republiky.

Muzejní noc v Národním technickém muzeu

Už tradičně se Národní technické muzeum připojuje k Pražské muzejní noci. V sobotu 10. června na návštěvníky čeká pestrý doprovodný program, nové výstavy i oblíbené stálé expozice. Program začíná v 19 hodin a končí jednu hodinu po půlnoci. Aktivity se budou odehrávat jak v budově muzea, tak v jeho venkovním areálu.

Kokořínsko ožije Veteránským Rojením

Malý zámek Lobeč nedaleko Mšena, v malebném prostředí Kokořínska, přivítá v sobotu 10. června účastníky již 16. ročníku Veteránského Rojení historických vozidel. V tuto chvíli je přihlášena stovka automobilů a asi deset motocyklů.

Milotec logo


© 2017 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar