Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Subaru akcni nabidky
Alcar - Konfigurátor kol

Vzpomínka na Zdeňka Křivohlavého a Čínovský okruh

Ještě více než dva měsíce zbývají do startu Rallye Vltava Historic a Rallye Šumava, letos ve dnech 26 a 27. dubna, tedy o něco později, než bývalo zvykem. Součástí obou rally je rychlostní zkouška na dnes už legendárním Čínovském okruhu.

Termíny Sosnění i Rojení v roce 2019

Příznivci Veteránského Sosnění a Veteránského Rojení si mohou zapsat do kalendáře tři velice důležitá data pro letošní rok: 18. května, 8. června a 5. října. Pochopitelně je najdete i v našem kalendáři.

Miroslav Zikmund slaví 100.narozeniny

Ve čtvrtek 14. února 2019 slaví Miroslav Zikmund, slavný cestovatel spojený se značkou TATRA, 100. narozeniny. Kopřivnická automobilka TATRA TRUCKS při této příležitosti Miroslavu Zikmundovi děkuje za celosvětovou propagaci značky TATRA a přeje všechno nejlepší k životnímu jubileu.

100 let Citroënu na uměleckém díle

Návštěvníci stánku připomínajícího na výstavě Rétromobile sté výročí značky Citroën by mohli mít oči pouze pro 30 ikonických vozů prezentovaných na stánku značky. Nicméně uprostřed trasy, v blízkosti vozu DS 21 Pallas, se před nimi objeví plastika tvořená 263 díly odkazujícími na nádherný svět historie značky.

Autogram vítěze ozdobí knihu o Zlaté přilbě

V minulých dnech byla uvedena na trh nová kniha autorů Petra Dufka a Romana Apeltauera s názvem sedmdesátkrát Zlatá přilba. Na jejích 324 stranách se čtenáři detailně seznámí s historií tohoto slavného pardubického plochodrážního závodu, který se v uplynulém roce konal už po sedmdesáté.

Škoda 130 RS pokořila historické Rallye Monte Carlo

Škoda 130 RS pokořila historické Rallye Monte Carlo ŠKODA 130 RS zdárně dokončila nejslavnější automobilovou soutěž světa! Legendární Porsche Východu budilo na trati 22. ročníku Rallye Monte-Carlo Historique 2019 zaslouženou pozornost. Mnozí fanoušci ho dokonce označili jako nejhezčí auto početného startovního pole.

RMC Historique - Kašpar a Janak v TOP 20

Jen několik dní po skončení Rallye Monte Carlo, která každoročně zahajuje mistrovství světa rally WRC, ožívají alpské silničky znovu. Tentokrát při Monte pro historické automobily, včetně dvou českých posádek Miloš Kašpar a Marie Janák a Karel Mach s Janem Bláhou.

Bugatti v brněnské Vaňkovce

Legendární automobilová značka Bugatti slaví letos 110 let od svého založení. Své výročí v Česku oslaví výstavou historických vozidel s názvem Žijeme Bugatti. Akce postupně navštíví hned 4 evropská města – Brno, Prahu, Bratislavu a Katowice.

Subaru Legacy slaví 30. narozeniny

Oficiálně se světu představilo na konci ledna 1989, a to rovnou pozoruhodným rychlostním rekordem – ujelo 100 000 kilometrů rychlostí přes 220 km/h. Jméno Legacy v mnoha ohledech „udělalo“ Subaru a žije dodnes.

Zájem o NTM rok od roku roste

Pro Národní technické muzeum byl rok 2018 zlomový. Jeho návštěvnost stoupla o 23 procent. Prezentační činnost muzea proběhla ve znamení oslav výročí vzniku republiky a měla velký úspěch. K významným akcím v NTM dále patřilo udílení cen mezinárodní muzejní soutěže „Živa Award 2018“.

První škodovku koupil jako hromadu šrotu

Ve vzduchu je vůně oleje, rachotí tu písty, vrčí motory a nářadí cinká, jako by se tu šermovalo šavlemi. V dílně Jense Herkommera v krušnohorském Schwarzenbergu se veterány značky ŠKODA připravují na nejrůznější soutěže.

John Haugland nejen o vítězství v Monte Carlu

Příběh dvou rallye speciálů ŠKODA 130 RS, přezdívaných „Porsche východu“, které si v roce 1977 připsaly dvojité vítězství na Rallye Monte Carlo, je docela známý. Totéž se ale nedá říct o vítězství, které následovalo o deset let později.

Škoda Octavia slaví šedesátiny

ŠKODA OCTAVIA slaví 60 let od zahájení výroby – první vozy sjely z výrobní linky závodu v Mladé Boleslavi v průběhu ledna 1959. V polovině 90. let pak na oblíbený model navázala první novodobá generace, z níž se záhy stal bestseller značky na mnoha světových trzích.

Posádky Winter Trialu projedou Šumavou

Zimní dálková rallye veteránů The Winter Trial se opět vrací do České republiky. Posádky zavítají ve čtvrtek 31. ledna na zasněžené tratě šumavských a českokrumlovských rychlostních zkoušek.

Josef Srnský - půl století od první rallye

V těchto dnech je to padesát let, co mistr sportu Josef Srnský absolvoval svoji první rallye. Se spolujezdcem Jiřím Syrovátkem a se Škodou 1000 MB startovali na zimní Rallye Šumava.

ŠKODA Muzeum vystavuje letecký motor Laurin & Klement W12

Méně známou kapitolu z bohaté historie společnosti ŠKODA AUTO připomíná atraktivní exponát ve ŠKODA Muzeu: letecký motor L&K-Lorraine-Dietrich 450 z roku 1926 zapůjčený se sbírek Národního technického muzea.

Mach a Bláha pojedou historickou Rallye Monte-Carlo

ČK motorsport se připravuje na další velké dobrodružství. Po roční pauze se týmová ŠKODA 130 RS zúčastní s posádkou Karel Mach a Jan Bláha Rallye Monte-Carlo Historique. Na trať vyrazí Jihočeši při své celkově již sedmé účasti tentokrát ze starověké řecké metropole.

Studentské vozy snů ve Škoda Muzeu

ŠKODA Muzeum v Mladé Boleslavi si v uplynulém roce 2018 připsalo absolutní návštěvnický rekord ve své historii, přivítalo 273 811 hostů z České republiky i zahraničí – meziroční nárůst činí takřka 8 %. Poutavou prezentaci historie doplňuje nyní tematická výstava Studentské vozy snů.

Planai Classic - jen se chumelilo

Už třiadvacet let zahajuje evropskou veteránskou sezonu rakouská Planai Classic, která se odehrává mezi Gröbmingem, Schladmingem a Ramsau. Všichni účastníci se shodli, že díky neustálému sněžení, byl letošní ročník nejtěžší ze všech.

Česká stopa - Ferdinand Porsche

Ferdinand Porsche má v automobilové historii hned několik zásadních prvenství. Vozy nesoucí jeho jméno patří k těm nejobdivovanějším na světě. Ne každý však ví o Porscheho českých kořenech, které se nacházejí v severočeských Vratislavicích nad Nisou

Slováckem s veterány - 2018-08-16

Veterány v Berlíně - 2018-01-03

Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar