Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Subaru Impreza 2.0 e-Boxer - zábavné a úsporné

Pod označením Impreza si každý hned vybavil sportovní úspěchy v rallye, kterých tento model dosahoval zásluhou Colina McRae, Pettera Solberga a dalších. Postupem let ze sportovně laděného modelu označení Impreza zmizelo a zbylo WRX STi. Impreza zůstala jen pro civilní verze. Dnes už nenajdeme ani STi, ale zato Imprezu e-Boxer. Časy se prostě mění.

První Impreza se narodila v roce 1992, poslední se na českém trhu objevila v roce 2012, následující čtvrtá generace se k nám nedovážela a teprve na samém sklonku roku 2017 se objevila pátá generace na úplně nové platformě, s přepracovanými zážehovými motory i převodovkou Lineartronic (rozšířené rozpětí převodů), jen symetrický pohon všech kol zůstal. Ale mezitím zmizel boxer 2.0 a zůstal jen 1.6. S příchodem elektrifikované verze se dvoulitr vrátil.

Verze e-Boxer je v pořadí třetí hybridem, po Foresteru a XV, s cílem snížit nastavené emisní předpisy. Hlavní novinkou je malý elektromotor s výkonem 12,3 kW (17 k) a točivým momentem 68 Nm získaného ze soustavy s napětím takřka 120 V. Je integrován v převodovce. Tím dosahuje systémový výkon soustavy společně se zážehovým dvoulitrem hodnoty 150 k a točivý moment 194 Nm při 4000 otáčkách za minutu. Papírově došlo k nepatrnému prodloužení zrychlení z 0 na 100 km/h a snížení rychlosti ca o 8 km/h. Ale během jízdy to ani nepostřehnete.


Spíš bude pro vás důležitější snížení spotřeby, ve městě asi o 11 procent, resp. o 0,7 l/100 km. My jsme se dokázali dostat v průměru na 7,6 litrů benzinu litrů na sto kilometrů. S převodovkou Lineartronic a symetrickým pohonem všech kol velmi slušná spotřeba, jaké bychom bez elektrifikace asi jen těžko dosáhli.

Subaru tvrdí, že jde tzv.mild-hybrid, odborníci se přiklánějí k názoru, že jde o hybrid, když dokáže jet jen na elektřinu. Při rozjezdu z nulové rychlosti nebo v nízkých rychlostech pohání vozidlo pouze elektromotor. V závislosti na podmínkách a stavu nabití baterie ujede 1,6 kilometru a dosáhne rychlosti až 40 km/h

Se skvělým podvozkem si užijete na okreskách dost radosti, zvláště v režimu Sport, i když není taková jako bývala u klasického boxeru. To ovlivňuje také navýšení hmotnosti o 158 kilogramů, jdoucí na vrub hybridní soustavy. Ale jak se říká něco za něco. Při sportovní jízdě nově pomáhá systém e-Active Shift Control, který automaticky podřazuje a udržuje výkon motoru na výjezdu ze zatáček. Při řazení dolů podle potřeby udržuje otáčky motoru, abychom měli dostatek výkonu pro akceleraci na výjezdu.

Subaru Impreza e-Boxer nabízí dva jízdní režimy (SI Drive) – Intelligent vhodný spíš do města nebo Sport s rychlejšími reakcemi na dávkování plynem.

Ani přítomnost baterie o výkonu 118 kW, umístěné pod podlahou zavazadlového prostoru neomezuje vnitřní prostor. Kufr dosahuje 340 litrů, jen jeho výška se o pár zanedbatelných milimetrů snížila a musíte zapomenout na rezervu.
S příchodem Impezy e-Boxer došlo ke zvýraznění přední masky chladiče, kterou doplňují černé nasávací otvory. Tím se vůz opticky rozšiřuje a získává sportovnější výraz. Záď zůstala beze změny.
Moderní interiér si uchovává svůj styl a není třeba ani moc měnit. Místa je dostatek jak vpředu, tak vzadu. Ve vyšší výbavě máme kožená sedadla. Tok energie můžeme sledovat na jednom z displejů. Přístroje jsou v zorném poli řidiče, obsluha ovladačů jednoduchá. Nic nemusíte dlouze hledat, vše je na svém místě. K dispozici je dvojitý informační systém, jeden v palubní desce, druhý mezi přístroji.

Novinky se objevují na poli už tak bohaté bezpečnostní výbavy. Nová přední kamera, instalovaná ve spodní části masky chladiče, nám usnadňuje orientaci na nepřehledných křižovatkách tím, že umožní pohled „za roh“. Její obraz si vyvoláme na displeji tlačítkem „View“.

Vůz je vybaven funkcí automatického brzdění při couvání Subaru Rear Vehicle Detection. Překážky při couvání detekují senzory umístěné v zadním nárazníku. Řidiče pak upozorňují zvuková výstražná znamení a na displeji zobrazované informace. Můžeme tak lépe sledovat prostor za vozem. Pokud hrozí náraz, tak systém automaticky aplikuje brzdnou sílu s cílem předejít srážce nebo snížit její následky.

Impreza e-BOXER disponuje novými pokročilými bezpečnostními technologiemi, a je tak bezpečnější než kdy dříve. Standardně je vybavena inovativním a uznávaným asistenčním systémem EyeSight, třetí generace.

Subaru Impreza e-Boxer přináší slušnou dynamiku s rozumnou spotřebu, k tomu vysokou míru bezpečnosti, excelentní jízdní vlastnosti a komfort, Subaru prostě nikdy nezklame.


Přehled výbav:

https://www.subaru.cz/download/ceniky/2021/cenik-subaru-impreza-my21.pdf

Technické
údaje


Motor: zážehový atmosferický
Objem: 1995 cm³
Systémový výkon: 110/150) při 5600-6000/min
Systémový toč.moment: 194 Nm při 4000/min
Elektromotor: synchronní střídavý s perm.magnetem
Výkon: 12,3 kW (16,7 k)
Točivý moment: 69 Nm
Baterie: lithium-iontová
Výkon baterie: 118,4 kW
Rychlost: 197 km/h
Zrychlení 0-100 km/h: 10.0 s
Spotřeba (nízké/střední/vysoké zatížení): 8,5/7,3/6,4 l/100 km
Rozměry: 4460 x 1775 x 1480 mm
Rozvor kol: 2670 mm
Objem zav .prostoru: 340/1193 l
Cena Executive ES: 900 000 Kč
JL 18.5.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar