Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Renault Kangoo 1.5 dCi - úsporný, ale dynamický

Oblíbený Renault Kangoo se vyrábí od roku 1997 ve Francii, Argentině a Maroku jak v pětimístné osobní, tak i dvoumístné užitkové verzi. Po celém světě jezdí dnes přes 1,6 milionu těchto oblíbených vozidel. Koncem loňského roku uvedl Renault na trh model 2006.

Při poslední větší modernizaci před třemi roky dostalo Kangoo především atraktivnější a líbivější tvary, takže není už zdaleka jen obyčejnou dodávkou. Charakteristický rys - boční posuvné dveře - si však uchovává i nadále. Od druhého stupně výbavy (Authentique) jsou nyní na obou stranách, čímž se usnadnil přístup na zadní sedadla.

Interiér se může někomu zdát sice strohý, možná až příliš jednoduchý, ale zato je velice účelně vyřešený a na údržbu praktický. Pět osob si může vzít s sebou ještě hromadu věcí, protože zavazadlový prostor má objem 650 litrů. Sklopením zadní lavice jej můžeme ještě zvětšit až na 2600 litrů. Manipulaci s těžšími předměty ulehčují asymetricky dělené zadní dveře a nízký úložný práh. Praktické jsou uzavíratelné přihrádky ve stropě nad zadními sedadly. Pouze osoby většího vzrůstu musí dávat pozor, aby s nimi nepřišly do bolestivého kontaktu. Další úložný prostor najdeme ještě nad předním sklem a v přihrádce pod sedadlem spolujezdce.

Přístrojová deska je rovněž jednoduchá, ale velice přehledná a ergonomicky dobře řešená. Mezi velkým analogovým otáčkoměrem a rychloměrem je palivoměr a teploměr chladicí kapaliny a také palubní počítač, podávající informace o ujeté vzdálenosti, průměrné a okamžité spotřebě, průměrné rychlosti a dojezdu. Příjemné jsou i látkové potahy sedadel, která poskytují slušnou úroveň pohodlí.

Zvláštní pozornost byla věnována bezpečnosti. Nový sloupek řízení snižuje nebezpečí poranění při čelním nárazu. Spodní část a boční dveře mají měkčí výplně. Systém ABS doplněný o EBD a brzdový asistent zkrátí brzdnou dráhu o čtyři metry z rychlosti 100 km/h.

Pro Kangoo jsou k dispozici dva zážehové čtyřválce 1.2/75 k a 1.6/95 k a jeden turbodiesel 1.5 dCi ve třech výkonových variantách - 60/75/85 k splňující Euro 4. My jsme si vyzkoušeli nejsilnější verzi přeplňovaného vznětového čtyřválce se vstřikováním common-rail druhé generace. Stejné používají také modely Clio nebo Megane.

První kilometry nás přesvědčily, že si s vozem a pětistupňovou mechanickou převodovkou dobře rozumí. Je velice pružný v širokém rozsahu otáček, přičemž už od 1750 otáček za minutu dosahuje největšího točivého momentu 185 N.m. Výrobce sice udává průměrnou spotřebu 4,6 litru, ale spíš počítejte s vyšší, tak něco málo přes pět litrů, protože 85 koní vybízí přeci jen k dynamičtější jízdě.

Renault Kangoo zůstává věrný své pověsti víceúčelového a funkčního vozidla, proto nabízí hned čtyři výbavy a celou řadu doplňků za příplatek. Takže každý má možnost vybavit si vozidlo podle vlastních potřeb. Základní Generique s motorem 1.2 stojí 361 900 Kč. Nejsilnější motor 1.5 dCi, který je k mání pouze v nejlépe vybavené verzi Privilége, přijde na 514 900 Kč. Za tu cenu máte mj. airbagy řidiče a spolujezdce, stropní úložné prostory, střešní lišty, palubní počítač a také v barvě karoserie lakované přední a zadní nárazníky, zpětná zrcátka a ochranné kryty. Ovšem s ABS, klimatizací s pylovým filtrem, elektrickým ovládáním oken a zrcátek a hliníkovými 14" koly přijde pak na 632 000 Kč.

Najeté kilometry ukázaly, že výkonný a zároveň úsporný turbodiesel 1.5 dCi je pro Kangoo opravdu skvělou volbou. A když k tomu připočteme dvojici posuvných dveří a velkou úložnou kapacitu, potom dostaneme ideální automobil pro volný čas.

Základní technické údaje

Motor: vznětový přeplňovaný čtyřválec

Objem: 1461 cm³

Výkon: 85 k (60 kW) při 4000/min

Toč.moment: 185 N.m při 1750/min

Zrychlení 0-100 km/h: 12,5 s

Spotřeba

(město/mimo město/kombin.) 6,4/4,6/5,3 l/100 km

Rozměry: 4035 x 1672 x 1825 - 1880 mm

Rozvor: 2605 mm

Základní cena: 514 900 Kč (Privilége)

Jindřich Lasík, 30.5.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar