Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Volvo, které jezdí na 5 paliv

V rámci soutěže ekologických vozidel Challenge Bibendum 2006 představila švédská automobilka Volvo prototyp kombi, který je schopný jezdit na pět různých paliv. Kromě benzinu „mu chutná“ ještě hytan, biometan zemní plyn a biometanol.

 

Pohon konceptu Multi Fuel zajišťuje zážehový dvoulitrový přeplňovaný pětiválec o objemu 2 litry a výkonu 200 k, což propůjčuje kombi zrychlení z 0 na 100 km/h za 8,7 sekundy. Přitom podle výrobce nemá zvolené palivo žádný vliv na jízdní výkony.

Kompletně natankovaný model V70 ujede přes 700 kilometrů, a to díky jedné větší a dvěma menším nádržím, které pojmou celkem 98 litrů plynu (hytan, biometan a zemní plyn) stejně jako 29 litů zkapalněného paliva (biometanol E85 a benzin). Ještě dodejme, že hytan je tvořen z 10 procent vodíkem a z devadesáti metanem. Tato směs se v testech ukázala jako nejúčinnější.

„Myšlenka našeho konceptu spočívá v tom, že člověk zpravidla tankuje paliva, která jsou v dané lokalitě produkována. To vedlo k tomu, že by se muselo méně paliva mezi kontinenty neustále tam a sem přepracovat. Řidič by mohl prakticky kdekoliv natankovat palivo, které je právě k dispozici", říká Mats Morén, šéf vývojového oddělení.

Sériová výroba je zatím vzdálenou budoucností. Volvo zatím rozšiřuje nabídku tzv. vozidel se systémem Flex-Fuel upravená pro směs benzinu a etanolu. Dosud byla Volva S40 a V50 Flex-Fuel prodávána jen ve Švédsku, během léta by se měly objevit na dalších šesti evropských trzích.

 

AH, 21.6.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar