Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Vodíkový Lexus míří do terénu

Lexus odhalil nové koncepční vodíkové vozidlo pro jízdu s prakticky nulovými emisemi v kombinaci s extrémními terénními schopnostmi. Jeho název zní zkráceně ROV, tedy Recreational Off-highway Vehicle, v překladu rekreační vozidlo pro jízdy mimo zpevněné cesty.

Do konceptu se promítají všechny tradiční charakteristické znaky terénních vozidel, ať už se jedná o přiznané prvky zavěšení kol, ochrannou klec, nebo robustní terénní pneumatiky pro zdolávání bahnitých cest. Rozměry vozidla jsou 3120 mm (délka), 1725 mm (šířka), 1800 mm (výška).


Karoserie nabízí potřebnou ochranu pasažérů při začlenění kultovní masky chladiče Lexus a zachování dlouhého zdvihu soustavy zavěšení předních kol. Přední blatníky byly dále pojaty tak, aby zajistily ochranu při nečekaném střetu se skrytými balvany a nánosy bahna.
Zakrytování soustavy zavěšení, propojené se zásobníkem na vodík v zadní části vozidla, chrání funkční součásti. Propracovaný temně bronzový lak jde ruku v ruce s lehkou karoserií a prvky odpružení, navrženými tak, aby zajistily pohodlí i zábavu při jízdě v terénu. Nejnovější variantu designového jazyka Lexus zprostředkuje motiv písmene ‚L‘ na předních i zadních světlech a písmenné označení LEXUS na zádi vozu.


V souladu s koncepcí Tazuna je v kabině použit jednoduchý ukazatel, který srozumitelně předává aktuálně potřebné informace, zatímco se řidič koncentruje na ovládání vozidla.
Exteriér i kabina konceptu je praktickou ukázkou mimořádné kvality dílenského zpracování Lexus, u rekreačního vozidla tohoto druhu nevídaného. Z luxusních detailů jmenujme volant obšitý kůží a vymodelovanou hlavici řadicí páky nebo sedadla s prvky odpružení, které vyhlazují nerovnosti na cestě. Samotná sedadla jsou čalouněna odolnou syntetickou kůží. První vodíkový spalovací motor Lexus splňuje všechny přísné požadavky výrobce na kvalitu, odolnost a spolehlivost.


Koncepční model ROV zhmotňuje atraktivní zvukový projev spalovacího motoru a agilní nárůst točivého momentu, který je spojen s rychlým spalováním vodíku, o němž je Lexus přesvědčen, že k vozidlu typu ROV patří.K pohonu vozidla v terénu slouží vodíkový spalovací motor 1,0 litru, fungující podobně jako motor benzínový, ale v tomto případě s vysokotlakým zásobníkem na stlačený vodík, který je přesně dávkován systémem přímého vstřikování vodíku do spalovací komory. Vodíkový motor produkuje prakticky nulové emise při zanedbatelném spalování motorového oleje během jízdy.
Vozidlo s typickým jízdním projevem LexusS ohledem na lehkou karoserii sestávající z robustního trubkového rámu, resp. systém odpružení s dlouhým zdvihem, se řidič může těšit na přirozené jízdní chování vozidla, typický jízdní projev Lexus a možnost vydat se kamkoli, kam jen zatouží. Model Lexus ROV, navržený pro agilní a pohodlnou jízdu, představuje dynamicky pojatý design v kombinaci se skvělou odezvou vodíkového pohonu, a je tak vozidlem s mimořádnými terénními schopnosti pro maximální radost za volantem.
Lexus 2.12.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2023 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar