Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

VW Tiguan je už krůček od sériové podoby

Koncem příštího roku přijde Volkswagen na trh s „menším bratrem Touarega“ – novým SUV nazvaným Tiguan. Půjde o variabilní společníka jak pro asfaltové silnici, tak i terénní cesty, zvláště ve verzích s pohonem 4WD.

První náznaky, jak by mohl tento model vypadat,  

představil VW počátkem letošního roku v Berlíně jako „Concept A“. Přední maska, světlomety, kapota, přední nárazníky a blatníky naznačily, kterým směrem povede jeho další vývoj. Další stupeň uvidí 

návštěvníci autosalonu v Los Angeles, kde se uskuteční světová premiéra konceptu Tiguan.

Koncept je poháněn „čistým  

turbodieselem“ (Clean TDI), zcela nově vyvinutým vznětovým motorem další generace. V něm spojil VW různé systémy, aby znatelně snížil produkované emise. Jedním z těchto systémů  

je „katalytický konvertor NOx“, který ve srovnání s dnešními motory redukuje emise oxidů dusíku až o 90 procent, takže splňuje nejpřísnější emisní limity na světě. „Důležité bylo, aby vůz vypadal silně a svalnatě. To mělo pro nás nejvyšší prioritu,“, vysvětluje Klaus Bischoff, designér zodpovědný za exteriér nového modelu.„Terénní vůz vyžaduje dlouhou kapotu a vzpřímený vzhled, který mu propůjčuje sebejistotu a sílu.“

Tiguan přichází s vysokou užitnou hodnotou, a přenáší ideu Touarega – kvalitního cestovního vozu a SUV – do jiné třídy. Nezastaví se ani tam, kde normální cesta končí.

„Přestože jsme pokročili o krok vpřed, stále zachováváme stejné prvky představené na nových modelech v nedávné minulosti,“ říká Klaus Bischoff. Jedná se o takové detaily jako např. tmavě eloxovanou optiku přední masky, kontrastující s barvou karoserie, mřížku v masce chladiče se dvěma dominantními integrovanými vodorovnými vzpěrami, nebo o chromovaný rámeček mřížky. To vše dokonale harmonizuje s předními světlomety a nárazníkem. Výrazný styling podtrhují mohutně tvarované nárazníky pod světlomety, které jsou po stranách osazeny mlhovkami.

Celek 1,85 metru širokého, 1,69 metru vysokého a 4,40 metru dlouhého konceptu Tiguan demonstruje čistotu forem a proporcí, díky které vůz zřetelně vystupuje „v džungli velkoměsta“ z řady většiny SUV.

Kromě malých symbolů VW na 19“ kolech nenajdeme na Tiguanu při pohledu z boku žádné logo, které by prozradilo, že jde o Volkswagen. Přesto je na pohled zřejmé, že se jedná o model této značky, a zejména z této perspektivy se jeví jako sourozenec Touaregu. Protože je Tiguan ještě studií, tak si designéři mohli pohrát také s pneumatikami, jejichž hlavním rysem je oranžový pruh pod jejím profilem, který ladí s barvou vozu a zdůrazňuje velikost plášťů.

O designu zadní části bychom mohli říci, že je pro VW, a přesto kompletně jiný. Typický, protože základní konstrukce zadních svítilen vychází z Eosu nebo Passatu Variant. Jiný, protože celkový vzhled se ubírá novými směry – strmě zkosené zadní dveře jsou protaženy do nárazníků a jsou designovou částí, spojující klasické prvky SUV se současnými městskými formami. Zvláštností je integrovaný difuzér a tmavé koncovky výfuků.

V interiéru se designéři studie drželi černé, stříbrné a oranžové barvy. V černé jsou provedena kůží čalouněná sedadla, přístroje, výplně dveří, dekorativní prvky a kožený volant. Ve stříbrné barvě jsou vyvedeny například kliky dveří a části přístrojové desky. Oranžovou barvu mají ozdobné švy na kožených částech interiéru a vzorek pneumatiky na sedadlech. Důvodem, proč i v tmavém interiéru převládá příjemná atmosféra, není jen jeho design, ale i průhledná panoramatická střecha o rozměru 1,34 x 0,85 metru.

Koncept nabízí pohodlné sezení na všech pěti místech, zadní sedadlo může být podélně nastaveno a asymetricky sklopeno. Po jeho sklopení se Tiguan promění v MPV, v němž lze převážet až 2,5 metru dlouhý náklad.

Bližší informace o pohonných jednotkách, ani systému pohonu všech kol či převodovkách zatím výrobce nezveřejnil, stejně jako přibližnou cenu.Jindřich Lasík, 29.11.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar