Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

VW I.D. CROZZ1 - kupé a SUV v jednom

Volkswagen vyvíjí novou řadu avantgardních elektromobilů. Důležitým výhledem na nové protagonisty elektrické mobility je studie I.D. CROZZ, která slavila světovou premiéru na autosalonu Auto Shanghai. Čtyřdveřový automobil je prvním elektricky poháněným modelem značky v kategorii CUV (Crossover Utility Vehicle), která kombinuje přednosti kupé a SUV (Sport Utility Vehicle).

Po premiérách studií I.D. (Paříž 2016) a I.D. BUZZ (Detroit 2017) přichází nyní I.D. CROZZ, třetí člen modelové řady I.D. – nové generace vozidel s nulovými emisemi, dlouhým dojezdem, charismatickým designem pro elektrickou mobilitu a novým prostředím v interiéru.

S výkonem 225 kW a nejvyšší rychlostí 180 km/h ujede v kombinovaném cyklu EU až 500 kilometrů na jedno nabití akumulátorů. Akumulátory lze nabít na 80 procent jejich kapacity během 30 minut pomocí systému rychlého nabíjení (až 150 kW, stejnosměrný proud). Pokud se řidič dotkne loga VW na volantu po dobu tří sekund, přejde studie do režimu autonomní jízdy „I.D. Pilot“ – I.D. CROZZ v něm vykonává veškeré úkony potřebné k bezpečnému řízení vozidla místo řidiče.

Všechny zobrazovací a ovládací prvky studie jsou digitální. V podstatě se jedná o chytrý telefon na kolech. Nejdůležitější informace jsou promítány do zorného pole řidiče pomocí techniky rozšířené reality. Stále větší význam získává ovládání gesty. Dokonce i k aktivaci nově vyvinutých světelných žaluzií v průsvitném panoramatickém střešním okně dochází prostřednictvím gest. Žaluzie vytvářejí v interiéru i exteriéru nový druh dekoračního osvětlení.

Jedním z dominantních vizuálních znaků je charakteristický světelný design elektrické mobility v podání značky Volkswagen. Svíticí prvky – světlomety LED pro denní svícení ve tvaru písmene C a adaptivní světlomety LED – tvoří na přídi elektronické, pohyblivé „oči“ (funkce interaktivního bodového světla „Interactive Spotlight“). V režimu „I.D. Pilot“ komunikují tyto „oči“ s ostatními účastníky silničního provozu.

I.D. CROZZ má kompaktnější rozměry než nejnovější sériově vyráběné SUV Volkswagen, nový Tiguan L (Čína), resp. Tiguan Allspace (Evropa). CUV přesto nabízí uvnitř stejně velkorysý prostor. I.D. CROZZ totiž vychází z nové, inovativní platformy pro novou generaci elektromobilů Volkswagen.

Moduly náprav a poháněcího ústrojí jsou uloženy co nejblíže k okrajům vozidla a mají velmi kompaktní konstrukci. Akumulátory jsou dokonce kompletně integrovány do podlahy vozidla. Uspořádání sedadel umožňuje vysokou úroveň variability. Díky tomu vznikl optimálně využitelný prostor. Zadní sedadla poskytují prostor luxusního vozu. Problémem není ani přeprava jízdního kola bez montáže příslušného střešního nosiče během víkendového cestování. Stačí jízdní kolo uložit napříč do zadní části interiéru. Potřebný prostor vytvoří výklopné sedáky zadních sedadel a přístup zajistí elektricky ovládané dveře s velmi širokým úhlem otevření.


VW 25.4.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar