Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Subaru Impreza
Alcar - Bezpečná kola pro radost

Toyota NS4 v roce 2015 do výroby?

Toyota odhalila na autosalonu 2012 (NAIAS) v Detroitu pokrokový koncept NS4 s plně hybridním pohonem Plug-in. Konstruktéři dostali za úkol navrhnout nový koncept střední třídy, který by bylo možné v roce 2015 uvést na celosvětové trhy.

Zdokonalený systém pohonu NS4 již používá plug-in technologie pohonu Hybrid Synergy Drive příští generace, které charakterizují menší rozměry a hmotnost při celkově nižší spotřebě paliva, lepší akceleraci a delším dojezdu v čistě elektrickém režimu, nicméně při zachování krátké doby na dobíjení.
Stylistické ztvárnění odráží nové pojetí aerodynamiky s upraveným sklonem čelního okna, sníženou výškou a posunutím kabiny dopředu. Nápadná maska chladiče ve tvaru otevřeného lichoběžníku je akcentována volně navazujícím spodním spoilerem a světly pro denní svícení, která lemují nápadně tvarovaný blatník.
Toyota započala spolupráci s předními společnostmi z oboru, např. firmami Microsoft, Intel a Salesforce, ve snaze vyvinout hladce pracující rozhraní umožňující propojit vozidla s nově vznikajícími technologiemi. Rozhraní „člověk-stroj“ (HMI) zahrnuje uživatelské rozhraní s multifunkční dotykovou obrazovkou. Jednoduché a intuitivní ovládání rychle zprostředkuje požadované informace s minimálním odváděním pozornosti řidiče
Koncept NS4 představuje novou generaci bezpečnostního systému pro předcházení kolizím (PCS), včetně ochrany proti nechtěnému opuštění jízdního pruhu a technologií na zamezení nárazu do vozidla zezadu nebo střetu s chodcem, které dokáží za určitých situací předvídat možnost nehody a aktivně se jí vyhnout. Systém PCS používá radar v pásmu milimetrových vln a dvojici kamer v přední části vozidla. Systém dále vysílá paprsky s frekvencí blízkou infračervenému pásmu s cílem zlepšit rozlišovací schopnosti systému PCS při jízdě v noci.
Pokud systém PCS rozpozná bezprostředně hrozící kolizi, okamžitě se uvede v pohotovost brzdový asistent a zobrazí se varování, včetně zvukového alarmu. Pokud PCS vyhodnotí kolizi jako nevyhnutelnou, systém dále upozorní řidiče prostřednictvím varovné kontrolky, varování na obrazovce a akustického signálu, použije brzdy a automaticky přitáhne bezpečnostní pásy řidiče a předního spolujezdce.
Adaptivní světlomety ADB napomáhají předcházet oslnění vozidel blížících se v protisměru, případně chodců. Za pomoci kamery za maskou chladiče a funkce částečného odstínění uvnitř světlometů lze vozovku osvětlovat téměř stejně jako dálkovými světly.
Přední kapota používá konstrukci, která v případě střetu s chodcem zajistí automatické přizvednutí její zadní části. Díky většímu prostoru pod kapotou se omezuje riziko poranění hlavy chodce v případě čelního střetu s vozidlem.
U čelního skla, předních bočních okének, oken ve dveřích a zadního okna se uplatnily čtyři nové technologie zpracování skla s cílem zlepšit viditelnost pro řidiče, snížit spotřebu paliva a zlepšit efektivitu jízdy v čistě elektrickém režimu:

Hydrofobní povlak – sklo s fluoritovým povlakem způsobuje tvarovou změnu dešťových kapek, což přispívá k jejich rychlému stečení a lepšímu výhledu ven z vozu

Ochranná vrstva proti zamlžování – vysoce účinný materiál na bázi pryskyřice s výbornou charakteristikou proti zamlžování a prodlouženou životností.

Vysoce účinná vnitřní vrstva pohlcující UV záření – zamezuje průniku 99 % škodlivých ultrafialových paprsků typu UVA a UVB.

Protisolární povlak s vysokou průchodností pro rádiové vlny – snižuje teplotu v interiéru vozidla a zlepšuje funkčnost elektronických přístrojů.

Vnitřní i vnější zpětná zrcátka byla nahrazena kamerami, které zprostředkují panoramatický výhled dozadu. Záběr zadní kamery se zobrazuje na speciální obrazovce na přístrojové desce nad displejem navigace a poskytuje lepší přehled o situaci za vozem než běžná zpětná zrcátka.


JL, 13.1.2012

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2018 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar