Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Toyota Hybrid X - mezník v hybridech

Nejnovější koncept Hybrid X představuje jednak nový design pro hybridní modely a současně ukazuje inovativní technologie pro budoucí generaci hybridních automobilů.

Čtyřdveřový čtyřmístný koncept Hybrid X vypovídá o ekologické strategii Toyoty a rozšiřování pohonu Hybrid Synergy Drive® pro další modely. Rozměry studie odpovídají obvyklému rodinnému automobilu s délkou 4500 mm a rozvorem 2800 mm, šířkou 1850 mm a výškou 1440 mm.
V evropském designérském centru Toyoty ED² vytvořený prototyp předkládá nekonvenční a kreativní řešení, která se v příštích letech stanou charakteristickými znaky hybridních vozů.
Zvnějšku sleduje vůz dvě hlavní designerské linie: J-Factor a „Vibrant Clarity“ (vibrující jasnost). Jako J-Factor označuje Toyota regionální a celosvětové pojetí designu inspirovaného Japonskem, design „Vibrant Clarity“ se používá k jeho vyjádření. V tomto kontextu se designerům podařilo futuristické karoserii propůjčit ojedinělou syntézu síly, lehkosti a emocí. Zároveň dosáhli myšlenkového spojení mezi vnějším a vnitřním designem.
Nejvýraznějšími prvky jsou dvě písmena U, ohraničená velkým střešním oknem a nekonvenční sloupky A a C. Při pohledu shora vzniká tak dojem písmena X, proto označení Hybrid X. Díky celkovému profilu a integrovanému zadnímu spoileru vykazuje koncept nízký koeficient odporu vzduchu. Prosklená střecha ovlivňuje velkolepý pocit prostornosti a zaručuje nerušený výhled všemi směry i vzhůru.
Dalším inovačním prvkem je upevnění zadních dveří ke sloupku C, což vzhledem k absenci středového sloupku ulehčuje přístup do vozidla. Otevírají se elektronicky stisknutím tlačítka. Dynamiku podtrhují 20“ litá kola s nízkoprofilovými pneumatikami 225/40 R20.
Hladké linie přední části nenarušují ani světlomety, které jsou zapuštěny do přístrojové desky, čímž se stávají součástí interiéru. Inteligentní LED světlomety jsou zahrnuty do interaktivního konceptu vozidla a s jejich pomocí se nechají grafickou animací zobrazovat systémy, aby byli chodci a ostatní účastníci provozu informováni o bezpečném odstupu, zrychlení nebo brzdění.
Řízení „drive-by-wire“ využívá displej, který řidiči předává zásadní informace o toku energie, spotřebě paliva a zařazené rychlosti. Druhá obrazovka v zorném poli řidiče poskytuje interaktivní navigaci včetně propojení se systémem Bluetooth. Třetí dotyková obrazovka ve středové konzoli ovládá například audiosystém, osvětlení nebo klimatizaci.
Z pěny tvarovaná lehká sedadla přinášejí pohodlí a současně snižují hmotnost. Obě zadní samostatná sedadla se mohou otáčet o 12 stupňů.
S inovačním vozidlem Hybrid X ukazuje Toyota nové možnosti využití pokrokové technologie Hybrid Synergy Drive® , vedoucí k hospodárné, čistší a pohodlnější jízdě. Jde o další významný krok Toyoty za ozdravění životního prostředí. Design konceptu ovlivní v budoucnu hybridní modely značky Toyota.

JL, 13.3.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar