Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Tesla Roadster - sporťák budoucnosti?

Snadno ovladatelný roadster na elektrický pohon z Kalifornie slibuje sílu sportovního automobilu, dojezd jako benzinové auto a emisní hodnoty jízdního kola. S výkonem 250 k zdolá Tesla Roadster hranici 100 km/h za čtyři sekundy.

 

Kampaň na ochranu životního prostředí kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera předběhl jeden z malých výrobců sportovních automobilů, firma Tesla v San Carlosu. „Když jsme začali před třemi roky, bylo naším cílem postavit automobil, který by nevyvíjel žádné škodliviny a přesto by nabízel jedinečný požitek z jízdy", říká Martin Eberhard, šéf firmy.

Realizace této myšlenky se jmenuje Tesla Roadster, která má v létě příštího roku přijít na americký trh. Karoserie dvoumístného vozu, postavená na rámu z hliníkových profilů, vznikla v designerském studiu Lotus, a tak není divu, že v určitých partiích hodně připomíná model Elise.

Elektromotor o síle 250 k pohání zadní nápravu, přičemž zrychluje na 100 km/h za čtyři sekundy a dosahuje největší rychlosti 210 km/h.

Při „slušném" způsobu jízdy mluví výrobce o dojezdu až 400 kilometrů, k čemuž přispívá rekuperace energie získané během brzdění. A právě tady vidí firma Tesla přednost před klasickými automobily na elektrický pohon.

„Nemá přeci smyl, abychom na jedno nabití neujeli ani 90 mil. Dobíjení starých elektromotorů trvalo déle než vlastní jízda", říká Eberhard.

Energie je skladována v 6831litiových článcích (ca 500 kg) ukrytých v nárazu odolném boxu za interiérem. Eberhard také připouští, že doba nabíjení nepřekročí 3,5 hodiny a životnost akumulátorů je 160 tisíc kilometrů. Už při 2000 otáčkách za minutu vykazuje rotační motor z Tajwanu maximální točivý moment, přičemž otáčky se mohou vyšplhat až do 13 500. Sílu přenáší dvoustupňová převodovka. O ceně se zatím nehovoří.

 

AH, 26.7.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar