Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Škoda Mountiaq - žákovská studie pro dobrodružství

Žáci Středního odborného učiliště strojírenského ŠKODA AUTO představili po osmi měsících intenzivní práce vůz ŠKODA MOUNTIAQ, působivý pickup na bázi modelu KODIAQ.

Studie nalakovaná v oranžovém odstínu Sunset, který si žáci sami navrhli, zaujme celou řadou nových prvků, jako např. světelnou lištou na střeše, výraznou přední částí vozu s navijákem, ochranným rámem a speciálními světelnými efekty. Již po šesté v řadě dokládá projekt výjimečné řemeslné schopnosti žáků podnikového učiliště.

Na vývoji a výrobě se podílelo 35 žáků (mezi nimi bylo i šest dívek) firemního učiliště ze sedmi různých studijních oborů. V pořadí šestý žákovský vůz je unikátem a působivým výsledkem mnohaměsíční práce. V průběhu projektu podporovali žáky jejich učitelé odborného výcviku a také odborníci společnosti ŠKODA AUTO z oblasti designu, výroby a technického vývoje.

Jméno modelu ŠKODA MOUNTIAQ evokuje chuť na dobrodružství, offroadový charakter a podtrhuje spojení vozu pro moderní životní styl s každodenní vysokou užitnou hodnotou pickupu.

Již na podzim 2018 začali žáci pracovat na novém žákovském voze. Poté, co byl definitivně stanoven design, začala v lednu praktická realizace. Karosářské a lakýrnické práce probíhaly současně, aby bylo možné vůz dokončit do května. Žáci začali zesílením karoserie, následně odstranili střechu a vyrobili zadní stěnu pro kabinu řidiče i nová zadní a boční okna. Za kabinou charakterizuje vůz ložná plocha, pod níž se nachází dodatečné skryté odkládací prostory. Žáci zkrátili a rozšířili dveře a přizpůsobili je nyní celkově širší linii vozu. Kromě toho upravili přední a zadní nárazník a vytvořili tak celkově harmonický design studie. Stupátka u prahů dveří i zcela přepracovaná záď vozu doplňují celkový vzhled vozu a
zároveň posilují robustní dojem modelu ŠKODA MOUNTIAQ. Jednou z největších výzev projektu představovala pro žáky integrace plně funkčního zadního výklopného víka.


Zvýšená světlá výška a výkonný motor

ŠKODA MOUNTIAQ je prvním žákovským vozem vycházejícím z modelu ŠKODA KODIAQ. Je 4999 mm dlouhý, 2005 mm široký a 1710 mm vysoký. Rozvor činí 2788 mm a hmotnost dosahuje 2450 kg. Pro jízdu mimo silnice zvýšili žáci světlou výšku ve srovnání s modelem KODIAQ SCOUT mimo jiné prostřednictvím sedmnáctipalcových kol Rockstar II a speciálních pneumatik s vysokým terénním vzorkem zhruba o deset centimetrů na slušných 29 cm. Montáží nových kol se rozchod studie rozšířil o tři centimetry. Přiměřený pohon zajišťuje výkonný benzinový motor 2,0 TSI o výkonu 140 kW (190 k).


Naviják, kreativní světelné efekty

Studie přitahuje pozornost už jen zvýšeným sáním a navijákem na přídi opatřeným ochranným rámem. Naviják a speciálně pro něj vyvinutý držák snese enormní zatížení při nasazení v terénu. Obzvlášť kreativní byli žáci u osvětlení vozu MOUNTIAQ. Vedle osvětlené ložné plochy je u modelu osvětlena také maska, logo značky na kapotě a motorový prostor. Dalšími výraznými optickými prvky jsou unikátní světelná lišta na střeše i speciální odstín laku oranžová Sunset, který si žáci sami namíchali.

Stejně jako u předchozích žákovských vozů dokazují účastníci i letos pomocí malých detailů pestrost svých nápadů. K nim patří například svítící logo ŠKODA na obložení stropu, integrovaná chladnička, ozdobné prvky z 3D tiskárny na kolech nebo dvě vysílačky, které jsou součástí výbavy. Zcela mimořádnou třešničku na dortu vytvořil aktuální studijní ročník návrhem vlastního loga pro studii ŠKODA MOUNTIAQ: auto před siluetou hor. Toto logo je vyšité do opěradel předních sedadel a využívá odstínu laku exteriéru i hru barev oranžových akcentů na volantu a rukojeti řadicí páky.

Žáci například integrovali poprvé do modelu KODIAQ integrovaný trychtýř v nádržce ostřikovačů. Infotainment systém Columbus výchozího modelu KODIAQ žáci doplnili o speciální audiosystém: k reproduktorům o výkonu 320 Wattů dodali zesilovač a subwoofer o výkonu 2000 Wattů.Škoda 6.6.2019

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar