Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Škoda L&K 130 - Desátý žákovský vůz v premiéře na Tour de France

Konec školního roku na Středním odborném učilišti Škoda Auto je tradičně ve znamení vytvoření žákovského vozu. Letos 28 žáků proměnilo vůz Škoda Superb Combi v doprovodné vozidlo pro cyklistické závody. Název Škoda L&K 130 a speciální barevné provedení vozu odkazují na 130letou historii společnosti Škoda Auto, která začala v roce 1895 výrobou jízdních kol.

Později začali zakladatelé společnosti Václav Laurin a Václav Klement pod značkou L&K navrhovat a vyrábět také motocykly a automobily. Škoda Auto má dodnes hluboký vztah k jízdním kolům a cyklistickým závodům, neboť dlouhodobě podporuje významné mezinárodní cyklistické závody, včetně Tour de France. Škoda L&K 130 bude letos v létě k vidění také na 112. ročníku Tour de France, který se koná od 5. do 27. července 2025.


S podporou svých učitelů a odborníků z různých oddělení strávili žáci při plánování, vývoji a výrobě vozu Škoda L&K 130 více než 2 000 pracovních hodin. Jedná se o první žákovský vůz na bázi modelu Superb Combi a první vůz s plug-in hybridním pohonem. Při provozu v plně elektrickém režimu využívá vysokonapěťovou baterii s celkovou brutto kapacitou 25,7 kWh. Díky tomu nabízí Škoda L&K 130 dlouhý dojezd čistě na elektřinu, a je proto vhodná jako doprovodné vozidlo při profesionálních cyklistických závodech. Žáci pro tento účel přestavěli vůz kombi na pick-up, takže disponuje i velkorysým prostorem. Automobil má nyní nové zadní okno za zadními sedadly, které odděluje interiér od otevřené ložné plochy. Je rovněž vybaven novým integrovaným nosičem kol pro přepravu a rychlé poskytnutí náhradních kol.


Desátý žákovský vůz Škoda zdůrazňuje historii společnosti Laurin & Klement a počátky značky Škoda, která letos slaví 130. výročí od svého založení. V roce 1895 začali cyklističtí nadšenci Václav Laurin a Václav Klement, mechanik a knihkupec, vyvíjet a vyrábět jízdní kola pod názvem Slavia. Firma se rychle rozrůstala a v roce 1899 představili svůj první motocykl. V roce 1905 vyjel z výrobní haly první automobil Laurin & Klement.


Nadšení pro cyklistiku však vždy zůstalo součástí DNA značky Škoda a dnes je podtrženo podporou mnoha významných mezinárodních cyklistických závodů. Škoda Auto je oficiálním hlavním partnerem Tour de France a Tour de France Femmes avec Zwift a v této roli bude pokračovat až do roku 2028. Spolupráce s pořadateli závodů A.S.O. a Unipublic zahrnuje celkem 20 mezinárodních prestižních cyklistických závodů mužů a žen, včetně španělské La Vuelty, belgických a francouzských jednodenních klasik La Flèche Wallonne, Liège-Bastogne-Liège a Paříž Roubaix.
Inspirace érou společnosti L&K

Klasické zlaté, červené a černé logo Laurin & Klement, které se nachází na kapotě, středových krytkách kol a volantu vozu Škoda L&K 130, vzdává hold prvním vozům vyrobeným v Mladé Boleslavi v roce 1905. Velké plochy zbarvené do zlaté, červené a černé barvy se objevují na karoserii i v interiéru. Kromě tohoto lakování je součástí vozu podsvícená spodní maska s LED diodami, které mohou měnit barvu v rámci barevného modelu RGB. Konečný návrh byl vybrán z desítek skic, které vytvořili žáci.


Pick-up s posuvnými pravými zadními dveřmi

Aby se karoserie vozu Škoda Superb Combi proměnila v pick-up s prostornou kabinou pro cestující a funkční výsuvnou ložnou plochou, provedli žáci řadu úprav. Odřízli střechu vozu kombi za C-sloupky, zesílili zbývající části kabiny pro cestující, upravili B-sloupky a C-sloupky a zkrátili střešní ližiny. Navrhli rovněž novou zadní stěnu prostoru pro cestující doplněnou o zadní okno umístěné za druhou řadou sedadel. Pravé zadní dveře jsou vybaveny zcela novým pákovým posuvným mechanismem, který studenti vyvinuli v úzké spolupráci s odborníky z oddělení technického vývoje společnosti. Při otevírání dveře nezasahují do trati, protože se nevyklápějí směrem ven. Lze je tak kdykoli bezpečně otevřít, a to i v případě, že se k doprovodnému vozidlu blíží cyklisté a předjíždějí ho.


Elektricky výsuvná ložná plocha

Původní zavazadlový prostor byl nahrazen novou, nízko položenou ložnou plochou. Tu lze stisknutím tlačítka vysunout dozadu společně s novými pátými dveřmi pomocí jedinečného mechanismu s ozubeným kolem. V případě potřeby tak lze snadno vyložit náhradní kolo pro cyklistu během závodu. Na platformě jsou nainstalovány dva standardní nosiče kol z nabídky Škoda Originálního příslušenství. V případě zatažené platformy spolu s pátými dveřmi jsou nosiče s koly sklopeny pod úhlem 35 stupňů, takže vozidlo má stejnou délku jako původní Škoda Superb Combi. Střešní nosič poskytuje prostor pro třetí jízdní kolo.

Plug-in hybridní pohon, který se u žákovského vozu Škoda objevuje poprvé, byl převzat beze změny z modelu Škoda Superb Combi iV. Benzinový motor 1,5 TSI o výkonu 110 kW (150 k) a elektromotor společně poskytují celkový systémový výkon 150 kW (204 k). Vysokonapěťová baterie s brutto kapacitou 25,7 kWh umožňuje dostatečný elektrický dojezd.


Aby vůz dokonale splňoval potřeby profesionálního cyklistického týmu, integrovali studenti do vozidla řadu dalších prvků. Druhý displej na straně spolujezdce na palubní desce zobrazuje údaje potřebné pro podporu jezdců, které jsou vždy aktuální díky stálému připojení k internetu. Pro komunikaci v rámci týmu je nainstalována vysílačka. Na místo levého zadního sedadla byl namontován velký chladicí box na bidony s vodou.


Za zadními sedadly našla své místo 12V baterie. Velká odkládací síť pod obložením střechy kabiny slouží k uložení drobných předmětů, jako jsou energetické tyčinky nebo obvazy. Servisní technik na pravém zadním sedadle má také k dispozici svůj vlastní displej na opěradle sedadla spolujezdce. Žáci vyrobili řadu nových prvků výbavy pomocí technologie 3D tisku. Například držáky pro odkládací síť pod střechou nebo loga pocházejí z 3D tiskárny.



Škoda Auto 20.6.2025

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Prague Car Festival
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2025 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar