Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Rinspeed zaZen se skleněnou střechou

Švýcarská firma Rinspeed si každým rokem připraví pro Ženevský autosalon nějakou lahůdku. Letos vystavila studii s tajemným názvem zaZen, který už na pohled v sobě nezapře tvary Porsche 997 Carrera. Až na jednu drobnost - střechu.

Kopulovitá jednodílná střecha, výsledek spolupráce s firmou Bayer, je vyrobena z průhledného polykarbonátu - makrolonu. Jeho předností je nižší hmotnost než u klasického skla, nehledě na lepší tvarování. V případě potřeby lze materiál pouhým stisknutím tlačítka zatmavit a uchránit tak cestující před zvědavými pohledy kolemjdoucích. Zadní část transparentní střechy je projektována jako třetí holografické brzdové světlo.

Nová konstrukce střechy však Rinspeedu nestačila, a proto zaujme i dalšími unikátními technologiemi. Například lakováním minerální bílou barvou na bázi speciálních surovin. Není sice pestré ani zářivé, ale zásluhou milionů malých pravých krystalů Swarowski velice působivé. Před poškozením jsou chráněny polykarbonátovým lakem. Swarowski má také na svědomí optiku světlometů a zadní dekorativní 3D panel.

Aby nepřišla zkrátka příjemná atmosféra uvnitř vozu, nabízí Rinspeed ještě„skleněná" skořepinová sedadla z makrolonu a polstrovaná technogelem vyvinutým společně s firmou Recaro. Celý interiér z kvalitních materiálů je vyveden v oranžové barvě manga.

Studii pohání zážehový šestiválec 3,8 litru o výkonu 355 k, s nímž prototyp dokáže zrychlit pod pět sekund. Alternativně lze využít pohon na zemní plyn.

Světlou výšku podvozku lze variabilně nastavit do čtyř poloh.

Výraz Zen je vypůjčen z budhistického učení, jako zvláštní forma poznání. Zůstává otázkou, jestli bude někdo ochoten uvést do života futuristické představy Rinspeedu a Bayeru.

Aleš Hodouš


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar