Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Překvapení z Maďarska - první supersport

Maďarsko nemělo nikdy žádnou vlastní automobilku, i když už na přelomu minulého století zkonstruoval Janos Csonka motorová kola, tříkolky a malá vozítka. Dokonce i první vítěz Grand Prix před sto lety– F. Szisz pocházel

 

 

Nyní má Maďarsko svůj první vlastní supersportovní automobil, který byl veřejnosti představen na výstavě Luxury Car Show v Budapešti. Duchovním otcem projektu je Kalman Bodis a jeho Bovi Motorsport Team, který se od 90.let zúčastňuje s vozy Porsche 911 mezinárodních závodů kategorie GT.

O první automobil se pokusil už před sedmi lety, ale po několika nevydařených pokusech se mu podařilo sen převést v realitu až nyní. Vozidlo nese název Brokernet Silver Sting po hlavním sponzorovi celého projektu.

S přeplňovaným zážehovým šestiválcem boxer 3.6 z Porsche 911 GT3, který umožňuje výkon 432 k a točivý moment 437 N.m, zrychlí z 0 na 100 km/h za 3,8 sekundy. K této dynamice mu pomáhá ještě nízká hmotnost 1100 kg a optimální rozdělení hmotnosti 47:53 mezi nápravami.

Pouze 1,12 m vysoký automobil ploché konstrukce navrhl Zoltan Peredy, z jehož pera vzešel před lety městský vozík s křídlovými dveřmi. V tomto případě se u 4,25 m dlouhého vozu a 1,9 m širokého otevírají křídlové dveře šikmo vzhůru. Posádka má tak jednodušší přístup do kokpitu vyztuženého bezpečnostní klecí.

Zda si najde cestu na silnici je zatím ve hvězdách, ale takřka jisté je, že by se měl objevit na závodní trati.

 

Aleš Hodouš, 5.5.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar