Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Nissan IMQ - elektrický koncept

Nissan představil v Ženevě nový koncept IMQ, výkladní skříň pokročilých technologií a designu, který předznamenává směr, jímž se bude ubírat nová generace crossoverů. Jeho výrazný vzhled posouvá hranice možné podoby evropského crossoveru.

Srdcem konceptu IMQ je 100% elektrické hnací ústrojí e-POWER nové generace poskytující okamžitou, lineární akceleraci. Je dalším vývojovým stupněm technologie e-POWER s 1,5litrovým zážehovým motorem s turbodmychadlem a vícemotorovým pohonem AWD. V konceptu poskytuje výkon 250 kW a točivý moment 700 Nm.

Vysoký výkon přenáší nové hnací ústrojí s několika motory prostřednictvím pohonu všech kol, což umožňuje precizní a nezávislé ovládání jednotlivých kol. Kombinace e-POWER a AWD je ideální pro podmínky s nízkou trakcí

Rozměry jej umisťují do středu evropského segmentu C-SUV. Exteriér završují 22palcová hliníková kola se zakázkovými pneumatikami Bridgestone Connect. Tyto „chytré“ pneumatiky sdělují informace řidiči prostřednictvím grafického uživatelského rozhraní. Přenášejí se údaje jako zatížení pneumatiky, tlak, míra přilnavosti, teplota a hloubka vzorku. Konceptu IMQ to pomáhá automaticky kalibrovat jeho palubní bezpečnostní systémy pro optimální funkci.

Dveře jsou zavěšeny na svých vnějších hranách a při otevření odhalí futuristický a prostorný interiér se čtyřmi sedadly plynulé vyrůstajícími z podlahy.
Interiér se plně soustředí na řidiče. Dokládá to grafické uživatelské rozhraní, jemuž dominuje 840mm obrazovka zabudovaná do přístrojového panelu. Při vypnutí je černá, avšak po zapnutí ožívá a poskytuje údaje o stavu hnacího ústrojí e-POWER a další informace o vozidle.

Volant je ergonomicky tvarovaný, udržuje řidiče v uvolněné poloze a maximalizuje výhled na přístrojový panel. Vzadu na volantu jsou řidiči k dispozici řadicí pádla s nízkým zdvihem.

Koncept IMQ je vybaven technologií Invisible-to-Visible (I2V), trojrozměrným rozhraním, kde se skutečný svět spojuje se světem virtuálním. Technologie I2V pomáhá pasažérům vozidla spatřit i to, co by jinak zůstalo „neviditelné“.

Schopnost „vidět neviditelné“ je možná díky technologii Omni-Sensing, která propojuje koncept IMQ s údaji snímanými v reálném světě uvnitř a vně kabiny vozidla v kombinaci s informacemi z virtuálního světa, promítá je před zraky řidiče a cestujících a přináší bohatý zážitek kombinované reality.

Tato technologie umožní řidičům nahlédnout za roh, zobrazit si přesné informace o dopravní zácpě – včetně její příčiny – a určit alternativní trasy, což snižuje úroveň stresu.

Vůz je vybaven pokročilým prototypem asistenčního systému ProPILOT, který pomáhá řidičům v městských ulicích a na příměstských dálnicích. Je to možné díky poli vyspělých senzorů, radarů a kamer umístěných napříč celým vozidlem, které dokáží interpretovat stav vozovky, dopravní situaci a informační signály pro plynulou a jistou jízdu.Nissan 7.3.2019

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar