Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Komiksový Seat Ibiza

Seat Ibiza Vaillante představuje zhmotněnou fantazii komiksového hrdiny Michela Vaillanta z prostředí automobilového sportu. Studii vytvořilo Designérské centrum SEAT v Martorellu. Hlavním posláním je podpořit start nové modelové řady Ibiza.

 

Řidič fiktivního automobilu se může přesunout do imaginárního světa a zúčastnit se bláznivých dobrodružství. Jde výhradně o virtuální vůz určený pouze pro autosalon v Ženevě.

Cílem nebylo ukázat fantastický a nereálný výstavní automobil, ale model, vyvinutý z nové Ibizy. Šédesignér Luc Donckerwolke a jeho tým chtěli předvést transformaci Ibizy na vůz inspirovaný komiksovým příběhem.

Koncept se specificky stylizovanou přední i zadní částí je o 40 mm širší a jeho sportovní výraz zvýrazňují 19" litá kola s pneumatikami 235/35 R19. Samozřejmostí je výkonný  motor - přeplňovaný zážehový čtyřválec 1.8 převzatý z Leónu Cupra, jehož výkon byl zvýšen o 15 k na 240 k. Dostává se tak do pozice nejdravější modifikace Seatu. Unikátní prototyp je „vyšlechtěný" řadou specifických prvků umocňující sportovní charakter a zdůrazňující směr dynamického stylingu modelů.

Odvážný design s agresivní siluetou splňuje všechny požadavky na automobil komiksových příběhů. Kovově modrý lak karoserie s perleťovým efektem odkazuje na slavnou závodní barvu „French Blue", ve které jsou vyvedeny takřka všechny Vaillantovy automobily.

Celkový design vychází ze sériového modelu, od střední části karoserie směrem dolů je však zcela jiný. Výstavní prototyp má delší přední část s přepracovanými světlomety a širokou mřížkou chladiče s velkým písmenem „V", jako Vaillante.

Svalnatý vzhled umocňují výrazně vyklenuté lemy podběhů předních i zadních kol a jasně definovaná linie robustních boků karoserie. Přední blatníky s vertikálními ventilačními štěrbinami, o 40 mm nižší světlá výška a širší kola jsou klíčovými atributy sportovního vzhledu.

Bezpečnostní rám nahradila pevná horizontální konstrukce, zabírající celou zadní část automobilu. Uprostřed konstrukce je uloženo rezervní kolo, zatímco příčná tyč za sportovními sedadly nese přilby a kotevní úchyty bezpečnostních pásů.

Postavu automobilového závodníka Michela Vaillanta vytvořil před půl stoletím Francouz Jean Graton. Nyní  pokračují jeho dobrodružství v realisticky kreslených příbězích, v nichž  mezi sebou soupeří automobily svým vzhledem a výkony.

 

Aleš Hodouš

 

 

 


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar