Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Kia představuje koncepty PBV

Kia na veletrhu spotřební elektroniky CES 2024 v Las Vegas odhalila koncept speciálního vozidla (PBV). Aktivity na poli PBV budou zpočátku zahrnovat nové modulární vozidlo s označením Kia PV5;

PBV s modulární technologií ‚Easy Swap‘ flexibilně řeší různorodé zákaznické požadavky, kdy i jediné vozidlo dokáže naplnit řadu různých potřeb mobility. Za pevnou kabinu vozidla, označovanou jako ‚zóna řidiče‘, lze instalovat nejrůznější vyměnitelné moduly (‚life moduly‘) s využitím hybridní spojovací jednotky na elektromagnetickém a mechanickém principu.

Toto standardizované rozhraní, postavené na modulární koncepci karoserie PBV ‚Dynamic Hybrid‘, používá trubkové profily z vysokopevnostní oceli a technické polymery, díky čemuž se standardní počet dílů snížil o plných 55 %, aniž by to negativně ovlivnilo tuhost celku. Vozidlo je tak možné v běžných podmínkách rychle přestavět například z kombi, používaného během dne jako vůz taxislužby, na dodávkový automobil pro noční rozvoz, resp. osobní volnočasové vozidlo pro víkendové výpravy.


Vize mobility budoucnosti

Společně se zahájením aktivit v oblasti PBV se Kia zaváže poskytovat úpravy vozidel na míru k naplnění individuálních požadavků. Kia je přesvědčena, že vozidla PBV mohou pomoci vyřešit požadavky jednotlivců i organizací potýkajících se s omezenými možnostmi zajišťování dopravy.


Strategický plán značky v oblasti PBV je rozdělen na tři samostatné fáze, kdy se vozidla PBV stanou hybnou silou zákaznicky zaměřených obchodních inovací, kvalitní sériové výroby elektromobilů, strategie softwarově definovaných vozidel (SDV) Skupiny, resp. základním kamenem našich budoucích obchodních aktivit.

Ve fázi č. 1 uvedeme vyhrazené PBV s označením ‚PV5‘, tedy všestranný základní model, který vyvažuje velkorysý vnitřní prostor a praktičnost, včetně nabídky různých přestaveb určených pro tento model. Projekt softwarově definovaného vozového parku (SDF) pomůže zákazníkům kategorie B2B snadno provozovat a spravovat i velké počty vozidel.
V rámci fáze č. 1 budou uvedena čtyři provedení PV5: verze pro přepravu osob (People mover), verze se zvýšenou střechou (High Roof), robotické taxi a pick-up. Všechny varianty budou postaveny na témže základním modelu SW (kombi) s modulární konstrukcí, nicméně každé z těchto provedení nabídne jedinečné vlastnosti:

Provedení pro přepravu osob (People mover): nabídne prostorný interiér se světlou výškou umožňující stání dospělých pasažérů, jakož i velkorysé místo pro náklad.

Provedení se zvýšenou střechou (High Roof): nabídne velkorysý prostor nad hlavou a umožní řidiči procházet až dozadu do zavazadlového prostoru; optimalizuje využití místa v interiéru vozidla.

Robotické taxi: budoucí služba mobility, v jejímž rámci bude firma Motional provozovat robotická taxi poskytující pasažérům revoluční zkušenost v podobě taxi bez řidiče.

Pick-up: klade důraz na dobře známý charakter a užitné vlastnosti žádané majiteli pick-upů ve Spojených státech a na dalších klíčových trzích světa.


Ve fázi č. 2 se objeví další vyhrazené modely PBV, které budou za podpory AI napomáhat s řízením, správou a automatizací obchodních procesů zákazníka. S dalším vývojem technologií autonomního řízení se tyto postupně uplatní i ve vozidlech PBV, což umožní zavádět inovativní obchodní modely včetně robotiky a integrovaných technologií AAM.

Během fáze č. 2 budou v symbióze ekosystému PBV uvedeny dva další modely s označením PV7 a PV1;.

PV7: největší zástupce modelové nabídky bude ještě prostornější a nabídne delší dojezd a vylepšené funkce.

PV1: jako nejmenší zástupce je určen pro flexibilní přesuny na krátké vzdálenosti s využitím rohových modulů umožňujících zmenšit poloměr zatáčení na těch nejužších místech.

Ekosystém vozidel pro speciální účely: systém integrovaných kolejniček ve stropě, podlaze a na bočních panelech vozidla, resp. na jeho vnějších částech, dovoluje vozidlo snadno uzpůsobovat v souladu s individuálními potřebami zákazníků. Uvedený ekosystém umožňuje bezproblémové přesouvání zboží a předmětů mezi vozidly (za pomoci skříní a rámů); zároveň se efektivně využívají praktické a všestranné ‚dlaždice‘ a ‚kolejnicové prvky‘.Fáze č. 3 by měla být zavedena v podobě, kdy se mobilita stane adaptabilním nástrojem založeným na zakázkových řešeních. Cestu k mobilitě budoucnosti revolučním způsobem změní software a technologie AI od (HMG), konkrétně prostřednictvím autonomního řízení, technologií AAM, robotiky a vyměnitelných řešení.

V rámci dalšího vývoje bude mobilita zasahovat do oblasti chytrých měst se zahrnutím městské infrastruktury a energetiky s konečným cílem šetřit časem a místem ve prospěch všech obyvatel.


„Platforma Kia pro PBV podporuje nekompromisní flexibilitu prostřednictvím nekompromisní modularity, a pokrývá tak různorodou škálu případů užití se zahrnutím scénářů mobility i statických způsobů využití. Uživatelům nabízí nepokreslené plátno, na kterém si každý může nadefinovat vlastní nároky na prostor a mobilitu, naprosto bez omezení tradičních norem spojovaných s vozidly. Vytváříme nové prostory – obývací pokoj, kancelář, či dokonce dílnu – s potenciálem pomoci našim zákazníkům žít a pracovat takovým způsobem, který si sami zvolí,“ uvedl Karim Habib, výkonný viceprezident a vedoucí globálního návrhářského centra Kia (Kia Global Design).


‚Odpověď na všechny požadavky‘

Kia bude pružně reagovat na různorodé požadavky nabídkou přestaveb pro různé modely PBV – to zajistí výstavbou speciálního závodu s hybridním způsobem výroby, kde bude kombinovat klasické výrobní pásy s tzv. ‚buňkovým systémem‘. Kromě toho bude spolupracovat s dalšími světovými partnery z řad specialistů na přestavby.

Řešení palubních systémů infotainmentu (IVI), správy vozového parku (FMS) a dobíjení napomohou efektivně využívat data ze softwarových systémů vozidel a technologií umělé inteligence, a dále tak podpoří zákaznicky zaměřená řešení, doporučování prediktivní údržby k minimalizaci prostojů a programy dobíjení na míru podle provozních podmínek konkrétních zákazníků. Toto spojení systémů IVI, FMS a dobíjení bude zajišťovat unifikovaný software modelů PV5, PV7 a PV1, abychom mohli nabízet pakety řešení přizpůsobitelné nejrůznějším provozním podmínkám a cílům.

Bezproblémová integrace IT přináší výhody uživatelům i provozovatelům vozidel PBV. Podobně snadné a bezproblémové jako přesuny zboží mezi vozidly PBV je sdílení uživatelských profilů (včetně kontaktů, cílů navigace a zdrojů hudby), ať již zákazník používá více vozidel, nebo je volí nahodile.Cesta ‚za hranice mobility‘

Modely vozidel PBV značky Kia, nabízející mimořádnou úroveň flexibility, umožní zákazníkům zcela změnit životní styl. Konstrukce posouvající dosavadní hranice umožní vytvořit nové interiéry a rozšíří prostor v rámci každodenního života, práce nebo volného času, ať již na cestách, nebo na jednom místě.Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar