Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

KTM připravuje automobil X-Bow

Rakouská motocyklová firma KTM se v příštím roce pustí také do výroby dvoustopých vozidel. Na březnovém Ženevském autosalonu veřejnosti poprvé představí vozidlo nazvané X-Bow a koncem roku by se měla první série objevit na silnicích.

Dvoumístné sportovní vozidlo KTM X-Bow má vážit necelých 700 kilogramů a zadní kola bude pohánět jeden ze dvou motorů Audi. V základní verzi benzinový čtyřválec 2.0 FSI s přímým vstřikováním a přeplňovaný turbodmychadlem. Výkon 220 k má umožnit zrychlení z 0 na 100 km/h za necelé čtyři sekundy. Ve špičkové verzi se objeví agregát z Audi S3 s výkonem 300 k. V sériové verzi je k dispozici mechanická šestistupňová převodovka, na přání pak dvouspojková DSG.
Podvozek, včetně brzdových komponentů Brembo, pochází od dceřinné firmy White Power, pro zájemce je připravena za příplatek uzávěra diferenciálu zadní poháněné nápravy, která má přispět k optimální trakci.
Otevřenou karoserii dlouhou 3,60 metru, respektive monokok u uhlíkových vláken vážící pouhých 70 kilogramů zhotoví firma Dallara, specializovaný podnik na výrobu závodních automobilů. Bezpečnostní prvky tvoří přední crash-box pohlcující nárazovou energii, do struktury integrovaný ochranný oblouk a na přání také výztuhy montované na předem určená místa, podle požadavků FIA.
Design pochází ze společnosti KISA Dresign, která se podílí také na motocyklech KTM. Čelní okno je vysoké sedm centimetrů, vozidlo nemá dveře ani střechu, pro zakrytí se dodává lehce připevňovací plachta. Od podzimu příštího roku má Dallara vyrobit limitovanou exklusivní nultou sérii sta kusů v ceně kolem 40 tisíc eur. Zpočátku se budu vozidlo prodávat výhradně jen u KTM, později po celé Evropě u 15 až 20 dealerů specializovaných na závodních činnost a napojenou na prodejní a servisní síť VW.
Pokud bude X-Bow tak úspěšný, jak si KTM představuje, mluví se o tisícovce vozidel ročně, potom by byla výroba pravděpodobně převedena do závodu Magna.

JL, 18.12.2006

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar