Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Ford Airstream - salonek na kolech

V kooperaci s americkou firmou Airstream, výrobcem obytných automobilů a karavanů, si pro autosalon v Detroitu připravil Ford koncept stejnojmenného vozidla, mířícího mezi tzv.crossovery.

Tvarově připomíná Ford Airstream trup letadla, s futuristicky ztvárněnými prosklenými plochami a dveřmi. Zatímco na levé straně jsou pouze jedny dveře, a to pro řidiče, na opačné straně zavírají a otevírají dvě třetiny délky vozidla křídlové dveře, umožňující tak volný vstup do interiéru.
Řidič a spolujezdec mají před sebou zaoblenou přístrojovou desku se zasouvacími přihrádkami. Displej zásobuje řidiče všemi důležitými informacemi a zároveň zobrazuje obraz ze zabudované kamery. Uprostřed přístrojové desky je ještě monitor k promítání DVD.
Místo klasických zadních sedadel najdeme spíše luxusní salonek. Použitý nábytek má hodně daleko ke klasickému automobilu. Ze zadní pohovky a otočných předních sedadel se lze dívat na panoramatickou obrazovku určenou k přehrání filmů nebo videoher. Příjemnou atmosféru navozují virtuální lávová lampa nebo oheň v krbu.
Vůz je poháněn palivovými články, které také fungují v zimě při nízkých teplotách. Pracují jako generátor pro litiové akumulátory elektromotoru. Pokud jsou příliš slabé, zásobují je novou energií palivové články. S podobným systém už jezdí prototyp Fordu Edge. Inovativní jsou zároveň nové čtyřbodové bezpečnostní pásy, vyvinuté a patentované Fordem, které mají zajistit větší bezpečnost než tříbodové.
Zda se koncept objeví jednou v sériové produkci, zůstává zatím hudbou budoucnosti. Faktem je, že segment crossoverů stále roste a očekává se, že do konce dekády překročí hranicí tří milionů. A dost možná, že rychlý nárůst jednoho dne zasáhne i takové modely jako je Ford Airstream.

Jindřich Lasík, 8.1.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar