Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Dodge Hornet - líbí se vám?

Nový Dodge Hornet Concept Car přináší ojedinělou kombinaci evropského citu pro celkové ztvárnění s odpovídajícím motorem a americké vytříbenosti pro agresivní design a flexibilitu interiéru. Po menších úpravách by se mohl klidně objevit na tratích rallye.

 

Dynamický a agilní Hornet má řidičům hlavně zprostředkovat radost z jízdy a zároveň nabídnout variabilní interiér. Prvořadým zadáním bylo vytvořit  malý robustní a výkonný automobil, po vzoru soutěžních vozů. Hornet je sice o něco málo větší než Mini, ale k představitelů segmentu C mu mnoho nezbývá. Kola umístěná takřka v rozích karoserie a široký rozchod přispívají k dobré stabilitě při rychlé jízdě, pro níž je jako stvořený.

Pro Dodge typická mřížka chladiče z nitkového kříže je nad výrazným přídavným chladičem vzduchu, který po obou stranách obklopují sací otvory a mlhovky. Další „kapsa", zlepšující chlazení motoru, je na kapotě motoru před řidičem.

Do matné bílé mosazi jsou vsazeny světlomety s přídavnými světly a směrovkami. Další přídavné světlomety jsou umístěny ještě ve zpětných zrcátkách, po jejichž obvodu blikají směrovky.

Pod kapotou pracuje zážehový čtyřválec 1.6 se čtyřventilovou technikou a rozvodem OHC. Přeplňovaný kompresorem dosahuje výkonu 170 k (127 kW) a točivého momentu 224 N.m při 4000/min. Pohon předních kol obstarává šestistupňová mechanická převodovka.

Boční svalnaté tvary zvýrazňují velké 19" ráfky, jejichž design umožňuje pohled na „mechaniku" se zlatými brzdovými třmeny. Podběhy kol a vroubkované boční prahy vhodně doplňují zaoblené plochy karoserie, zasahující do předních a zadních dveří.

Dveře se otevírají proti sobě bez středového sloupku, boční pohled s třemi skleněnými plochami končí v dynamickém rohovém okně šípovitého tvaru.

Stejně jako exteriér, také interiér odpovídá vyznavačům rallye. Velký vnitřní prostor nabízí slušnou míru flexibility. Extrémně měkká a pohodlná sedadla, se speciální konstrukcí šetřící místo, zvýrazňuje stříbrný hliníkový rám. Bezpečnostní pásy jsou integrovány do sedadel.

Sklopením sedadla spolujezdce i zadní lavice vznikne rovná podlaha. Zadní sedadla lze překlopit dozadu a složit na úroveň úložné hrany. Tím se vytvoří další odkládací plocha za předními sedadly. Posuvná zadní sedadla zvětší prostor pro nohy o slušných 22 cm.

Modulární přístrojová deska se skládá ze dvou látkou potažených dílů, oddělených středovým panelem s displejem navigace a velkými a lehce dosažitelnými ovladači pro audio, ventilační soustavu a klimatizaci. Třídílný nosič hlavních přístrojů se šesti ukazateli je upevněn ke sloupku řízení, takže se pohybuje zároveň s volantem.

Dodge Hornet s typicky americkým charakterem chce posílit image a presentaci značky při vstupu na evropský trh. V případě, že by se začal vyrábět, tak o něj zcela jistě bude zájem.

 

Jindřich Lasík

 

Stručné technické údaje

Motor: zážehový přeplňovaný čtyřválec 1.6

Výkon: 170 k (127 kW) při 4000/min

Toč. moment: 224 N.m při 4000/min

Zrychlení 0-97 km/h: 6,7 s

Rychlost: 209 km/h

Rozměry: 3846 x 1932 x 1566 mm

Rozvor: 2534 mm

 


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar