Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Dodge Challenger v duchu 70. let

K pozvednutí image slavné americké značky Dodge, která vstupuje také do Čech, má posloužit koncept Challenger, jehož předchůdce stejného názvu byl v sedmdesátých letech snem mnoha sběratelů automobilů.

„Chtěli jsme zachovat ryzost původního vozu, jednoduchost a minimalistické designerské výstřelky“, říká Michael Castiglione, šéf vývoje vnějšího

designu.
Koncept výkonného kupé je postaven na vyspělé podlahové plošině LX společnosti Chrysler Group. Zadní kola pohání proslulý vidlicový osmiválec motor HEMIŇ 6.1 – 425 k při 6000/min. Z 0 na 96 km/h zrychlí za 4,5 sekundy, a ručička rychloměru se zastaví na hodnotě 280 km/h.
Při stavbě bylo třeba nejdříve definovat vlastnosti, Challengeru, kterými se zapsal do duší mnoha lidí. Mezi nejvýraznější patřil extrémní výkon a osobitý design, agresivní a rozměrná maska chladiče a výrazné barevné schéma karoserie.
Návrh musel také dodržet poměr jeho proporcí. Zvětšen byl proto nejen rozvor (2945 mm) a délka vozu (5025 mm), ale také šířka (1997 mm). Tím zůstal zachován celkový výraz a charizma, stejně jako typická před zadními koly prohnutá linie boků, široký C-sloupek a dlouhá a plochá příď. Charakteristickým rysem je široká maska chladiče se čtveřicí kulatých světlometů a mírným prohnutím ve střední části. Tím se celý automobil opticky rozšiřuje a dodává mu dynamiku. Záď opticky rozšiřuje pás neonů plnících funkci koncových svítilen. Zachována zůstala také agresivní kapota motoru s dvojicí štěrbin, zajišťující přívod vzduchu k sání.
Čtyřmístné kupé poskytuje dostatečný prostor i na zadních sedadlech. Vzdušnou atmosféru navozuje absence středního B-sloupku. Se zářivě oranžovým lakem karoserie kontrastuje černý interiér doplněný prvky imitujícími matný hliník. Vysoká přístrojová deska je zaměřena na řidiče a kombinuje designérské prvky z původního modelu s moderními požadavky na ergonomii. Na rozdíl od původního modelu je koncept vybaven výrazně tvarovanými sedadly.
Znovuzrozená legenda Challenger se v moderní podobě vrací k odkazu výkonného kupé s motorem HEMI, který jde v duchu amerických tradic.

Aleš Hodouš

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar