Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën Oli - odvážná mobilita zítřka

Pro Citroën je předvídání budoucnosti cenově dostupné osobní mobility posedlostí. Úspěch modelu Ami je ukázkou schopnosti značky přinášet podněty, zpochybňovat status quo a vést k ambicióznímu koncepčnímu vozu, kterým je Citroën Oli.

Velmi inovativní model Ami ukázal, že se Citroën odvažuje dělat věci jinak, aby splnil svůj závazek zpřístupnit elektromobilitu všem. Tento vůz zároveň podnítil kreativitu značky k vytvoření konceptu Citroën Oli, pozoruhodné a inovativní „laboratoře na kolech“, která jde proti současným trendům v automobilovém průmyslu, jež vedou k výrobě stále těžších, složitějších a dražších elektromobilů.

Jestliže Citroën učinil s Ami krok vpřed ke změně mikromobility, Oli znamená vzrušující skok vpřed směrem k rodinné mobilitě zítřka. Zdaleka nejde o 2 500 kg těžký „palác na kolech“ plný displejů a přístrojů, ale je důkazem toho, že Citroën je schopen díky odpovídajícímu počtu funkčních prvků, vynalézavému použití odpovědných materiálů a udržitelnému výrobnímu procesu uspokojit potřebu mobility.


Typický rodinný automobil z poloviny 70. let vážil kolem 800 kg a byl 3,7 m dlouhý a 1,6 m široký. Dnešní auta narostla na více než 1 200 kg, jsou nejméně 4,3 m dlouhá a 1,8 m široká. Některá váží i více než 2 500 kg. K tomu do určité míry přispěly právní a bezpečnostní požadavky, ale pokud bude tento trend pokračovat a auta budou 95 % času stát na parkovišti a 80 % cest bude absolvováno s jedním cestujícím, nebude snadné vyřešit konflikt mezi potřebou chránit naši planetu a budoucím příslibem udržitelné elektrifikované mobility.


Když se sníží počet dílů a součástí, použijí se co nejlehčí materiály a složitost se omezí na minimum a zároveň se zvýší univerzálnost a funkčnost, výsledný výrobek je efektivnější, cenově dostupnější, méně složitý a výrazně odvážný z hlediska designu a užitečnosti.

Sedadla mají například velmi jednoduchou konstrukci, která využívá o 80 % méně dílů než tradiční sedadla. Jsou vyrobena z recyklovaných a recyklovatelných materiálů a chytrá síťovaná opěradla umožňuje pronikání více přirozeného světla do kabiny. Lze je také snadno vyztužit nebo přizpůsobit individuálním preferencím majitele

Citroën Oli dokazuje, že díky vyřešení problémů s dojezdem a účinností bateriových elektromobilů může elektromobil dojet dále, vydržet déle, být univerzálnější a mít nižší náklady na provoz.

Ačkoli Oli vypadá impozantně, není těžké ani objemné: díky cílové hmotnosti kolem 1 000 kg je mnohem lehčí než většina srovnatelných kompaktních SUV.

Jeho plně elektrické hnací ústrojí tak vyžaduje pouze baterii o výkonu 40 kWh pro cílový dojezd až 400 km. Při omezení maximální rychlosti na 110 km/h pro dosažení maximální účinnosti je zcela reálná spotřeba paliva 10 kWh/100 km. Nabíjení z 20 % na 80 % navíc trvá pouhých 23 minut.


PARTNER NA CELÝ ŽIVOT

Citroën Oli byl navržen tak, aby měl co největší životnost a odolnost. Spolu s ambiciózním cílem získat co nejlepší posouzení životního cyklu je cílem usnadnit opravy, renovace, modernizace a přizpůsobení, aby mohl být předáván „jako nový“ dalším majitelům nebo aby mohl zůstat v rodině po několik generací.

Jako užitečné „elektrické zařízení“ se může přirozeně a harmonicky začlenit do elektrického ekosystému a vytvořit základní spojovací článek mezi domácími solárními panely, potřebami spotřebitele na cestách nebo doma (například v případě výpadku proudu) a elektrickou sítí.

Oli, vybavené inteligentní funkcí V2G, dokáže nejen ukládat přebytečnou energii vyrobenou solárními panely domu pro další prodej dodavatelům energie, ale také pomáhá řešit problémy s napájením v období nejvyšší spotřeby nebo výpadku sítě.

Díky systému V2L je důkazem toho, že vozidlo může sloužit i mimo domov. S baterií o kapacitě 40 kWh a zásuvkou o výkonu 3,6 kW (což odpovídá domácí zásuvce 230 V 16 A) může teoreticky napájet elektrický spotřebič o výkonu 3 000 W po dobu přibližně 12 hodin.

Citroën Oli působí díky svému neobvyklému postoji a siluetě jednoduše, vyzařuje z něj osobitost, produktivita a pozitivita, jeho rozměry jsou podobné rozměrům kompaktního SUV – délka je 420 cm, výška 165 cm a šířka 190 cm.

Plochá kapota, střecha a zavazadlový prostor byly kromě toho, že určují jedinečnou siluetu vozidla, zvoleny tak, aby splňovaly cíle nízké hmotnosti, vysoké pevnosti a maximální odolnosti.

Byly vyrobeny ve spolupráci s partnerskou společností BASF z recyklované vlnité lepenky, která tvoří voštinovou sendvičovou strukturu mezi panely vyztuženými skelnými vlákny. Jsou potaženy polyuretanovou pryskyřicí Elastoflex® pokrytou ochrannou vrstvou odolného strukturovaného laku Elastocoat®. Šestikilogramové panely unesou váhu dospělého člověka, a zároveň dobře vypadají a mají dlouhou životnost, ale je tomu tak.

Čelní sklo je svislé, protože tak lze dosáhnout co nejmenší vzdálenosti mezi horní a dolní částí, a tedy použít co nejmenší množství skla. Kromě snížení hmotnosti a složitosti je menší čelní sklo levnější na výrobu nebo výměnu a snižuje se vystavení posádky slunečním paprskům, a tedy i potřeba klimatizace. Spotřeba baterie se tak sníží o 17 %.

Pro lepší výkonnost je Oli vybaven experimentálním systémem „Aero Duct“ mezi přední částí kapoty a horním plochým panelem, který vhání vzduch směrem k čelnímu sklu a vytváří efekt clony pro plynulé proudění vzduchu nad střechou.

Po vzoru Ami jsou přední dveře na obou stranách stejné, i když jsou namontovány odlišně. Jsou lehčí, ale pevné a mnohem jednodušší na výrobu a montáž. Zjednodušením konstrukce se ušetřilo 20 % hmotnosti na jedny dveře v porovnání se standardním rodinným hatchbackem. Díky polovičnímu počtu komponentů a odstranění reproduktoru, odhlučňovacího materiálu a elektrických kabelů se ušetřilo přibližně 7 kg na dveře.

Zadní dveře se závěsy vzadu jsou užší, mají svislá skleněná okna, která cestujícím poskytují více světla a lepší výhled. Rozdílný tvar předních a zadních dveří umožnil také přidání pasivního přívodu vzduchu, který zajišťuje větrání pro cestující na zadních sedadlech.VYNALÉZAVÝ JAKO PICK-UP

Citroën Oli je navržen jako společník do všech situací: ať už jde o přepravu rozloženého nábytku v podobě stavebnice, naložení paddleboardu nebo střešního stanu na víkend na pobřeží, vše lze do karoserie a modulárního zavazadlového prostoru naložit jako do pick-upu.

Samostatné opěrky hlavy zadních sedadel se zasouvají do střechy a sklo zadního okna se otevírá směrem nahoru, takže odnímatelná ložná plocha o šířce 994 mm se okamžitě zvětší z 679 mm na 1050 mm.

Zadní dveře se sklopí a po vyjmutí ložné plochy vznikne mezi podlahou vozidla a zadním oknem výška až 582 mm. Po nasazení panelu se hned pod ním otevře užitečný a zabezpečený zavazadlový prostor o výšce 330 mm.


KOLA SE STÁLE TOČÍ

Citroën Oli je vybaven novým prototypem kola kombinujícím 20palcový hybridní ráfek s odolnou a inteligentní pneumatikou vyvinutou společně se společností Goodyear. Výroba hliníkových ráfků je drahá a energeticky náročná a ocelová kola jsou těžká, proto bylo rozhodnuto obojí přehodnotit. Hybridní kola Oli jsou o 15 % lehčí než jejich ocelové ekvivalenty, což přispívá ke snížení celkové hmotnosti vozu o 6 kg.VŠESTRANNÁ OCHRANA

Pro dosažení charakteristického designu Citroënu pomohla společnost Plastic Omnium k přístupu založenému na použití jediného materiálu, který usnadňuje recyklaci, s pevnou, ale lehkou boční ochranou a 100% recyklovatelnými nárazníky z polypropylenu obsahujícího 50 % recyklovaných materiálů.


Přístrojová deska

Namísto plné palubní desky s mnoha skrytými displeji a počítači má Oli jedinou lištu ve tvaru tubusu, která se táhne po celé šířce vozu, na jedné straně je zabudovaný sloupek řízení a volant a uprostřed je podstavec pro chytrý telefon a pět tlačítek klimatizace.

To znamená, že palubní deska vozu Oli má pouze 34 dílů, zatímco palubní deska a středová konzola srovnatelného kompaktního rodinného sedanu jich má obvykle kolem 75.

Velká úspora místa

Namísto rozměrných sedadel jsou přední sedadla prostorově úsporná a vyžadují téměř o 80 % méně dílů než sedadla ve srovnatelném SUV (pouze 8 místo 37). Zářivě oranžová přední sedadla tvoří pevný trubkový rám, na který je namontován pohodlný polštář potažený 100% recyklovanou a 100% recyklovatelnou polyesterovou tkaninou.

V souladu se snahou Citroënu o zajištění pohodlí cestujících jsou přední sedadla připevněna k podlaze pružnými recyklovatelnými izolačními kroužky z TPU, které tlumí nerovnosti vozovky a vibrace, jako připomínka slavných „progresivních hydraulických dorazů“ značky.

Stejně pohodlná jsou i samostatná zadní sedadla z podobných materiálů a jejichž opěradla se sklápějí do roviny a zvětšují tak podlahu zadního nákladového prostoru. Kruhové opěrky hlavy z TPU namontované ve střeše se vznášejí nad každým opěradlem a v případě potřeby se sklápějí do střechy.

Celkové náklady na provoz a vlastnictví budou nízké, a pokud bude třeba vyměnit dveře, světlomety nebo nárazník, Citroën dokáže zodpovědně získat recyklované díly z jiných již nepoužitelných vozů Oli.

Je logické, že pokud je oprava auta dražší než koupě nového, auta se neopravují. Citroën Oli mění situaci: během několika životních cyklů bude z ekologického a ekonomického hlediska atraktivnější jej renovovat než vyměnit. Až nebude renovace možná, stane se Oli dodavatelem náhradních dílů pro jiné vozy nebo budou jeho díly recyklovány.


Citroën 29.9.2022Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Muzeum Lomnice nad Popelkou
Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2023 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar