Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën C5 X - návrat do segmentu velkých cestovních vozů

Citroën se vrací do segmentu velkých cestovních vozů s odvážným modelem CX 5, který přináší do tradičního prémiového segmentu nové možnosti. Pro designéry to znamenalo velkou výzvu. Podařilo se jim dodat hatchbacku „nové generace“ jednotnost a charakter. Model tak reaguje na měnící se očekávání zákazníků.

C5 X, který ve vyvážených proporcích kombinuje charakteristické stylistické prvky různých siluet segmentu D, oživuje legendární siluety vozů Citroën. Oblé propracované tvary v kombinaci s pevnými, elegantními liniemi vytvářejí plynulou, dynamickou a neokázalou siluetu, která v sobě spojuje to nejlepší ze tří světů: status a eleganci limuzíny, dynamiku a všestrannost kombi a modernost a robustnost SUV.


Limuzína již několik let není jediným typem vozu, který je synonymem pro luxus a dlouhé cesty. Zákazníky, kteří hledají větší praktičnost a osobitost přilákala i SUV a vozy kombi. V Evropě bylo v roce 2020 nejrozšířenějším typem vozu v segmentu D SUV, které tvoří 29,3 % registrací, za ním následuje kombi s 27,5 % a limuzína s 21,6 %*.Citroën se nemohl vrátit do segmentu velkých cestovních vozů konvenčním způsobem. S modelem C5 X se vrací s radikálně odlišnou, mnohotvárnou siluetou. Výsledkem je C5 X, originální a odvážný koncept na pomezí elegance limuzíny, praktičnosti kombi a modernosti SUV.


Silueta je propracovaná a aerodynamicky optimalizovaná pro snížení spotřeby paliva. Štíhlý profil je inspirován letectvím a nabízí nevídané proporce. Dlouhá kapota, vysoká linie bočních oken a výřez nad zadním kolem nabízejí eleganci, dynamiku a robustnost.


Kolem podběhů kol jsou propracované originální plošky, které umocňují charakter vozidla. Zvýrazňují kola s velkým průměrem a podporují proudění vzduchu podél karoserie. Kola o průměru 720 mm jsou opatřena 19" pneumatikami Tall & Narrow. 19" litá kola Aero X jsou vybavena leskle černými aerodynamickými lamelami, které pomáhají usměrňovat proudění vzduchu pomocí turbínového efektu a snižují tak odpor vzduchu, a tím i spotřebu paliva.

Protažená linie střechy je zakončena propracovaným aerodynamickým horním spoilerem. Chromovaná ozdobná lišta v oknech u zadních sloupků opticky rozšiřuje chromované horní okenní lišty a umocňuje charakter celkového vzhledu. Díky lesklým černým sloupkům čelního skla a postranních oken vzniká 360° souvislý prosklený pás oken, který dává vyniknout střeše.


Světelný podpis ve tvaru písmene V odkazuje na zadní světla a celek působí ještě sjednocenější. Šířku vozu zvýrazňují horní lišty ve tvaru stylizovaných šípů, které zasahují až k LED světlům pro denní svícení. Spodní lišty sahají k LED světlometům a potkávacím světlům.


Pro siluetu jsou typické matně černé ochranné lišty po celém obvodu spodní části vozu, které evokují SUV a podtrhují dojem robustnosti a pevnosti. Profil vozu C5 X vykazuje mnoho znaků SUV: vyšší vzhled v kombinaci s velkými koly o průměru 72 cm, vyšší pozici za volantem než u tradičních limuzín a matně černé spodní ochranné lišty po celém obvodu vozu, které zdůrazňují dojem robustnosti a pevnosti.TECHNICKÉ SPECIFIKACE:

Hlavní rozměry
Délka: 480,50 cm
Šířka: 186,50 cm
Výška: 148,50 cm
Rozvor: 278,50 cm
Aerodynamika: Cx 0,291 a SCx 0,673
Objem zavazadlového prostoru: 545 lCitroën 20.9.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar