Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën C-AirPlay - zážitek z řízení

Koncept C-AirPlay umožňuje řidiči prožívat radost z jízdy prostřednictvím fyzických i psychických vjemů, jako jsou vzduch, světlo a barvy. Jestli se dostane do výroby, zatím není jisté, ale některé prvky se bezpochyby objeví v příštích modelech.

 

Již od nejnižších rychlostí má řidič pocit, že je v neustálém kontaktu s okolím díky speciálnímu systému ventilace, zajišťující proudění vzduchu a také velkými vzduchovými výdechy v blízkosti dveří. Světlo vchází do vozu otevírací prosklenou střechou a prosklením ve spodní části dveří. Otvory, tvarem připomínající okénka letadla, přinášejí cestujícím přímý požitek z jízdy a pocit rychlosti i při pomalé jízdě. Přední sklo je v horní části plynule spojeno s panoramatickou střechou. Prosklená plocha přináší výborný výhled a optimální přísun světla do kabiny.

Nové barvy jsou zase zdrojem kontrastů. Opalizující bílá barva karoserie se částečně objevuje i uvnitř vozu, kde kontrastuje s jasně červeným interiérem.

Kompaktní linie vozu, malá výška a přilnavost k vozovce ukazují na dynamiku, kterou za volantem C-AirPlay pocítíte. Provedení zadní části dává vozu nezaměnitelný a odvážný vzhled.

Studie patří svými rozměry mezi mini automobily - délka 3,3 m, šířka 1,68 m a výška 1,39 m.  Díky širokému rozvoru kol 2,23 m dobře sedí na vozovce, také rozměry kol a pneumatik jsou úctyhodné. Při řízení sedí řidič velmi nízko, což posiluje dojem pohybu a rychlosti.

C-AirPlay, navržený jako vůz pro každodenní provoz,  pohání benzinový motor 1.6 o výkonu 110 k. Elektronicky řízená robotizovaná převodovka s krátkými drahami řízení SensoDrive vyvolává dojem dynamiky a hravosti, umocněný ještě páčkami umístěnými pod volantem. Jako správný městský vůz se může pochlubit využitím technologie Stop & Start, který při delším stání vypne motor a po uvolnění brzdy se opět okamžitě nastartuje, čímž se výrazně snižuje spotřeba.

Celkovému rafinovanému provedení vozu odpovídá i design interiéru, navržený pro pohodlnou přepravu dvou dospělých osob a jejich zavazadel. Použití nových materiálů a jejich originální provedení navozuje příjemnou atmosféru uvnitř vozu. Vybavení je jednoduché a strohé, nikoliv však na úkor bezpečnosti. Nejdůležitější kontrolní ukazatele potřebné k řízení jsou soustředěny na volantu s pevným středem. Tím zůstaly zachovány čisté linie interiéru. Jednotlivé ukazatele jsou umístěny na dvou kruhových sdružených přístrojích, zobrazující rychlost, otáčky, stav palivové nádrže, atd. Při rozsvícení světel se přístrojová deska podsvítí červeně, tj. stejnými tóny, v jakých je proveden interiér kabiny.

Kompaktní a lehká karoserie v kombinaci s výkonným motorem zaručuje příjemné zážitky za volantem.

 

Jindřich Lasík, 3.5.2006

 


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar