Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Chrysler Nassau zůstane jen konceptem

Koncepční vůz Chrysler Nassau spojuje v dosud nepoznané kombinaci propracovanost, praktičnost a styl. Jedná se o emotivní a umělecké vyjádření toho, co znamená značka Chrysler.

Automobil je postaven sice na platformě Chrysleru 300C s rozvorem 305 cm, ale přesto působí kompaktnějším dojmem. Tradiční proporce byly doplněny siluetou připomínající klasické anglické vozy označované jako „shooting brake“. Toto pojetí přináší prostornost interiéru ve stylu SUV, ovšem posazenou blíže k povrchu silnice. Charakteristickým rysem designu jsou rovněž 21“ kola ukrytá v těsných blatnících.
Přestože tvar střechy napovídá, že studie Nassau je kupé, ve skutečnosti jde o čtyřdveřový vůz, kterému po spuštění bočních oken chybí sloupek B. Linie střechy, zvýrazněná stoupajícím pontonem karoserie, tak není ničím rušena, čímž se dojem kupé ještě zvýrazňuje. Při pohledu z boku vyniknou dynamické proporce se silně skloněnou horní částí pátých výklopných dveří. Výrazné zadní svítilny jsou dalším dominantním prvkem. Jsou jemně začleněny do karoserie a svojí velikostí dodávají vozu zmiňovaný kompaktní výraz. Samotné svítilny jsou tvořené několika řadami drobných trojúhelníčků, které i když nesvítí, zřetelně modelují tvary zádě. Všechny použité vnější světlomety využívají technologie LED diod.
Maska chladiče spolu se šípovitými světlomety částečně připomíná charakteristický znak značky Chrysler s roztaženými křídly. Přitažlivým prvkem přední části je orámování mlhovek, stejně jako tvar vnějších zpětných zrcátek.
Po otevření dveří se přenesete do světa luxusu s mladistvě inspirující atmosférou. Ben Chang, který měl na starosti návrh luxusního interiéru, k tomu dodává: „Velmi jsme dbali na účinné využití vnitřního prostoru. Pro každého ze čtyř cestujících se nám podařilo najít na samostatném sedadle dostatek prostoru. Řada ovládacích prvků našla inspiraci v designu moderních telefonů, počítačů, iPodů či MP3 přehrávačů. Velmi nám záleželo na snadné obsluze vozu. Proto je mnoho ovládacích prvků navrženo tak, aby připomínaly intuitivní ovládání kancelářských zařízení.“
Přístrojová deska přináší nové technologie zobrazování údajů, stejně jako nové cesty ovládání stále složitějších systémů moderních automobilů. Optické rozhraní připomíná mnohé systémy domácích kin. Jedná se o trojrozměrné displeje, umožňující současné zobrazení údajů navigace, zábavných systémů a dalších funkcí vozu.
Volič samočinné převodovky je umístěn na přístrojové desce, zatímco samotné řazení lze provádět páčkami na volantu. Přístrojová deska, jako celek, má tvar roztažených křídel, zvedajících se směrem ke stranám interiéru. Mezi barevně odlišenou horní a spodní částí přístrojové desky je umístěn úzký výdech ventilace zajišťující účinný přívod vzduchu do interiéru.
Čtveřice samostatných sedadel je čalouněná krémovou kůží se semišovými díly a texturou připomínající bambusové dřevo. Stejné motivy se opakují také na výplních dveří. Vzdušnost interiéru dodává dvojice modře tónovaných podélných střešních oken po celé délce střechy. Cestující na zadních sedadlech se mohou zabavit díky obrazovkám integrovaným v opěrkách hlavy předních sedadel.
Chrysler Nassau se asi jen těžko dostane do sériové produkce, takže zůstane pouze studií, jejíž některé designerské prvky se bezpochyby objeví v příštích modelech značky Chrysler.

Stručné technické údaje
Motor: zážehový HEMI 6.1
Výkon: 425 k při 6200/min
Toč.mom: 570 N.m při 4800/min
Převodovka: pětistupňová samočinná
Rychlost: 165 mil/h
Rozměry: 4981 x 1885 x 1496 mm
Rozvor: 3050 mm

JL, 9.1.2007


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar