Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Chevrolet - na velikosti nezáleží

Co je malé, to je pěkné. Tuto moudrost překvapivě uznávají také v Americe, konkrétně návštěvníci autosalonu v New Yorku. Chevrolet, jako nejsilnější značka koncernu GM tam představuje tři studie malých automobilů.

Tyto koncepty Americe dokazují to, co Evropa už dávno ví. Také v malém voze může být na zadních sedadlech dost místa. Mimořádně kreativní studie Beat, Groove a Trax doslova vyzařují energii a variabilitu, ale také hospodárnost nebo vysoké užitné hodnoty.
Všechny tři studie vznikly v designerském centru koncernu GM v jihokorejském Incheonu, které je jedním z jedenácti studií koncernu GM rozmístěných po celém světě. Korejští designeři jsou specialisté na vývoj malých automobilů, jak ostatně dokazují dvě generace modelů Matiz/Spark.
Nové studie, postavené podle principů globální architektury minivozů GM, demonstrují flexibilitu, kreativitu a inovativnost designerů. Prototyp sportovního minivozu Beat vznikl v Indii, zatímco koncepty Groove a Trax v technickém centru GM ve Warrenu, stát (USA). Nové koncepty jsou poháněny trojicí různých úsporných motorů, přičemž jeden z nich je vznětový.

Chevrolet Beat
Třídveřový hatchback v zeleném laku Vertigo Green má vzbuzovat dojem rychlého minivozu. Exteriér i interiér vyzařují energii a umocňují image výkonného, perfektně vyladěného malého modelu. Efektní prolisy, světlomety i velká kola dělají ze studie Beat skutečnou osobnost.
Klesající linií od vrcholu zadního spoileru až k dolní části kapoty a protáhlými světlomety z LED diod tlumočí křivky exteriéru rychlost a dynamiku. Kliky dveří, které jsou součástí B-sloupku karoserie, zvýrazňují stylisticky čistý design. Velká 17“ kola jsou umístěna až do rohů karoserie, na zadním čele jsou umístěny zdvojené vertikálně řešené koncové svítilny z LED diod.
Zajímavostí je například výsuvný středový panel. Ve vysunuté poloze se objeví obrazovka navigačního systému, v zasunuté poslouží jako odkládací prostor. Audiosystém Alpine obsahuje šest reproduktorů a subwoofer v zavazadlovém prostoru. Beat pohání přeplňovaný zážehový motor 1.2, který výkon přenáší na přední kola přes automatickou převodovku.

Chevrolet Groove
Studie je odkazem na nejlepší tradice značky Chevrolet – například svislým čelním sklem a výraznými odvážně tvarovanými blatníky, které prototypu propůjčují robustný vzhled v retro stylu „hot rod“.
Výrazný vnější vzhled v matném laku Lunar Quarz kontrastuje s chromovanými detaily. Velká pětipaprsková 17“ kola posunutá výrazně dozadu a protáhlé světlomety vyvolávají dojem, že vůz je delší, než ve skutečnosti. Díky krátké kapotě a rovné, ploché střeše a bokům je uvnitř dostatek prostoru.
Krátký převis karoserie má integrované ventilační otvory a LED mlhová světla. Přední kola pohání vznětový motor 1.0.

Chevrolet Trax
Studie městského crossoveru, který je jako doma v městském provozu i v přírodě představuje cenově dostupnou „čtyřkolku“. Díky velkým nárazníkům vpředu i vzadu, vzadu umístěné rezervě a střešnímu nosiči vypadá jako SUV model.
Zadní kola mikro-SUV prototypu s elektronicky řízeným diferenciálem pohání elektromotor, napájený ze sady baterií, takže v případě potřeby má pohon všech čtyř kol. Přední kola pohání zážehový litrový motor.
Čtyřdveřový Trax má interiér v odstínu Blaze Orange. Ohnivě oranžové rohy karoserie zdůrazňují, že přes skromné vnější dimenze je plnohodnotným automobilem. Flexibilitu a funkčnost vozu umocňují sklopná zadní sedadla.
Dalšími prvky, které zvýrazňují dynamický offroadový charakter, jsou velké jednodílné nárazníky, výrazné vyklenutí předních blatníků, dynamická boční linie, vzadu uchycené rezervní kolo a střešní nosič. Nechybí ani ohnivě žluté třmeny brzd, prosvítající pod 16“ koly.

Další osud minivozů leží nyní v rukou spotřebitelů, neboť paralelně s jejich prezentací byly spuštěny webové stránky a teprve podle ohlasu veřejnosti se bude rozhodovat o jejich realizaci.

Jindřich Lasík, 6.4.2007
Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar