Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Zlatý volant - Kopecký, Nikodém, Lacko, atd

Před 41 roky založili Petr Dufek, motoristický novinář a Miloš Kovářík, tehdejší šéfredaktor časopisu Motor anketu Zlatý volant, která se zapsala nesmazatelně do povědomí motoristických nadšenců. Historii mimochodem pěkně mapuje vydaná publikace. Letos anketu poprvé pořádala agentura Pozitif a trošku nás zamrzelo, že se při vyhlašování nejrůznějších kategorií na Petra Dufka pozapomnělo.

Ve 41. ročníku motoristické ankety Zlatý volant 2017 získal od odborné poroty nejvíce bodů mistr Evropy v závodech tahačů Adam Lacko, který ovládl kategorii Závody na okruzích. Zlatá řídítka za pro nejlepšího motocyklového jezdce získal Václav Milík. Mezi letošními vítězi má doposud nejvíce Zlatých volantů Jan Kopecký, který již po desáté zvítězil v kategorii Rally a maratony. „Gratuluji vítězům, děkuji partnerům a také široké veřejnosti, která hlasovala letos vůbec poprvé. Máme velkou radost také z toho, že se nám na Zlatý volant podařilo dostat světové hvězdy Davida Coultharda a Micka Doohana, kteří převzali ocenění Osobnost světového motorsportu. Jejich účast byla svátkem pro všechny přítomné fandy,“ říká Josef Zajíček z pořadatelské agentury Pozitif.


Za sezónu 2017 se na Zlatém volantu rozdaly ceny v celkem 13 kategoriích. V sedmi z nich o vítězi rozhodla odborná porota. Trofej Zlatého volantu získal v kategorii Autocross a rallycross Petr Nikodém, mistr Evropy v divizi Buggy 1600 a mistr republiky. Zároveň jej Jean Todt ocenil jako talent roku. „Děkuji všem za obrovskou podporu po celou sezónu a i zde na anketě Zlatého volantu, protože i zde byla velmi potřeba. Byl jsem nominovaný teprve druhým rokem a už mám tu čest odvézt si domů ocenění nejcennější. Děkuji všem, co pro mě hlasovali, nesmírně si toho vážím, řekl po vyhlášení Petr Nikodém.


Závody do vrchu vyhrál Tomáš Vavřinec, vicemistr Evropy v kategorii 1. Vítězem kategorie Motokáry se stal Patrik Hájek, který má na kontě druhé místo v ME v kategorii KZ a druhé místo ve WSK Super Master Series v kategorii KZ2. Na okruzích obhájil své loňské vítězství Adam Lacko, vítěz mistrovství Evropy tahačů.

"Mám velkou radost, protože po celoživotním snažení jsem konečně získal titul mistra Evropy v tahačích. Zlatý volant je tedy krásnou tečkou za úspěšnou sezónou. Nový design trofeje Zlatý volant má karbonový podstavec, stejně jako pohár z ETRC, takže se vedle sebe budou skvěle vyjímat," říká Adam Lacko, držitel ceny Zlatý volant z let 2012 a 2016.


Kategorii Rally a maratony ovládl již po desáté Jan Kopecký. „Pro mě je Zlatý volant nejprestižnější ocenění, které může závodník v Česku dostat, protože porota se skládá z odborných novinářů, kteří dění v motorsportu bedlivě sledují. Mé poděkování směřuje týmu Škoda Motorsport, protože bez jejich podpory bychom takových výsledků nemohli dosahovat. Beru to tak, že cenu dostáváme spolu s mým skvělým spolujezdcem Pavlem Dreslerem. V autě sedíme dva a na výsledku máme podíl 50:50," řekl po vyhlášení Jan Kopecký.


Nejlepším motocyklovým závodníkem roku 2017 se stal plochodrážník Václav Milík. Čerstvý držitel Zlatých řídítek skončil loni šestnáctý v MS, třetí v ME a zvítězil ve Zlaté přilbě města Pardubic.


V anketě uspěl poprvé v roce 2016, kdy získal třetí místo. Nakonec porota udělila zvláštní cenu Elišky Junkové nejlepší závodnici mezi ženami. Její držitelkou se za uplynulý rok stala Barbora Holická, která vybojovala vítězství v Dámském poháru ČR v rally a také zvítězila ve skupině 9 na mistrovství ČR v rally.


Nelehký úkol měli tentokrát porotci při výběru vítěze ceny Zlaté oko pro nejlepší fotografii z oblasti motorsportu. Do soutěže totiž bylo přihlášeno rekordních 250 snímků. Vítězná fotografie se jmenuje Vale a jde o portrét motocyklového závodníka Valentina Rossiho. Za dobu existence Zlatého oka poprvé zvítězil portrét a poprvé zvítězila černobílá fotografie. Jejím autorem je Jan Stárek.


Ve třech kategoriích vybírali vítěze fanoušci, a to formou internetového hlasování. Cenu za sportovní automobil roku si odneslo Subaru WRX STI. Kategorii motoristická událost roku po těsném souboji s finále ETRC na autodromu v Mostě nakonec opanovala zlínská Barum Czech Rally. Zcela novou kategorií se stal Počin v oblasti e-mobility a autonomního řízení, ve které zvítězila společnost Siemens se svou rychlodobíjecí stanicí pro elektromobily.


Zvláštní cenu pořadatele si odnesli zástupci společnosti Nexen Tire Europe s.r.o., a to za zlepšení testovacích podmínek na českých okruzích.


Chloubou proběhlého Zlatého volantu byly VIP osobnosti světového motorsportu David Coulthard, slavný pilot F1 ze Skotska a Mick Doohan, pětinásobný mistr MotoGP v kategorii do 500cm3 a jeden z nejúspěšnějších motocyklových závodníků všech dob. Oba přijali pozvání pořadatele a v rámci galavečera obdrželi každý cenu Osobnost světového motorsportu. Tuto cenu získal také věhlasný německý závodník Hans-Joachim Stuck, který se nakonec nemohl pražského galavečera zúčastnit. Na slavnostní galavečer zavítal také pětinásobný vítěz 24H Le Mans Frank Biela.


Vítězové sportovních kategorií:


Autokros a rallyekros: Petr Nikodém (40), Aleš Fučík (25), Roman Častoral (12)

Závody do vrchu: Tomáš Vavřinec (20), David Komárek a Lukáš Vojáček (shodně 13)

Motokáry: Patrik Hájek (32), Adam Kout (31), Dušan Kouřil (8)

Závody na okruzích: Adam Lacko (53), Petr Fulín (37), Josef Král (11)

Rally a maratony: Jan Kopecký (44), Martin Prokop (35), Václav Pech (8)

Zlatá řídítka: Václav Milík (32), Libor Podmol (26), Karel Abrahám (20)

Cena Elišky Junkové: Barbora Holická (27), Veronika Cichá (18), Gabriela Sajlerová (17)


Vítězové ostatních kategorií:

Zlaté Oko: fotografie s názvem „Vale“ autor Jan Stárek


Veřejné kategorie (poprvé v nich hlasovala veřejnost)


Sportovní automobil roku: Subaru WRX STI

Motoristická událost roku: Barum Czech Rally Zlín

Počin v oblasti e-mobility a autonomního řízení: Rychlonabíjecí stanice Siemens


Ostatní ocenění:

Osobnost světového motorsportu: David Coulthard, Mick Doohan a Hans-Joachim Stuck

Cena pořadatele: Nexen Tire Europe s.r.o.PR + JL 23.2.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar