Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Vojtěch Štajf jedenáctý v Římě

Posádka Racing 21 Klokočka Volkswagen týmu Vojtěch Štajf a Veronika Havelková, skončila na jedenáctém místě v Rally di Roma Capitale, pátého podniku kontinentálního šampionátu. V klasifikaci FIA ERC získala při svém premiérovém startu další bod do průběžného pořadí za desáté místo.

Italská metropole přivítala více než šedesát soutěžních dvojic na startu Rally di Roma Capitale. Ve dvou dnech velmi náročné soutěže absolvovali soutěžící šestnáct rychlostních zkoušek o celkové délce 200 kilometrů. Soutěž, jejíž trať byla tradičně situována do hornaté krajiny na jihovýchod od Říma, je známa náročnými úseky se specifickým asfaltovým povrchem, kde dokonalá znalost tohoto prostředí je obrovskou výhodou.


Vojtěch Štajf s Veronikou Havelkovou startovali poprvé ve své kariéře a museli se tak spolehnout na rozpis pouze ze dvou tréninkových průjezdů v seznamovacích jízdách. I z toho důvodů zvolili pro úvodní část soutěže tomu odpovídající méně agresivní tempo. Přesto se Vojtěch Štajf nevyvaroval drobných jezdeckých chyb, znamenajících časovou ztrátu, ale mnohem více promluvily do výsledku první etapy defekty pneumatik na jeho soutěžním voze Polo GTI R5. „Tušili jsme, že tahle soutěž pro nás bude náročná a naše domněnky se v sobotu naplnily beze zbytku. Udělal jsem několik chyb v pomalých zatáčkách, včetně dvojích hodin ve vracečkách. Bylo evidentní, že i když náš rozpis z tréninku byl z devadesáti procent povedený, těch zbývajících deset úplně nesedělo. Zároveň se tu střídaly tři typy asfaltu, z nichž jeden byl výrazně klouzavější než ty zbylé dva, a na některých místech se tak velmi obtížně odhadovala přilnavost zejména na brzdy, protože se právě asfalt mnohdy měnil několikrát během rychlostní zkoušky. V takovou chvíli jsme se nemohli měřit se soupeři, kteří měli rozpis z předešlého ročníku. S Veronikou jsme v začátku hledali i správný rytmus čtení na této specifické trati,“ hodnotil úvod soutěže jezdec Vojtěch Štajf a dodal: „Mnohem větší problém nám ale způsobily defekty pneumatik v druhém průjezdu, kde jsme plánovali zrychlení a zúročení zkušeností z první sekce. Ve čtvrté zkoušce jsme nejprve prorazili levé přední kolo o kámen vytažený do stopy některým ze soupeřů před námi a museli na něm absolvovat celých 11 kilometrů členité trati, další pomalý defekt přišel hned na další zkoušce, kde jsme po prázdném pravém předním kole jeli pět kilometrů. Na poslední sobotní zkoušce jsme pak trochu poškodili vůz o strom v příkopě, kam jsme spadli. V tu dobu jsme už byli bez rezervního kola, přitom poslední zkouška měla téměř 22 kilometrů se spoustou rozbitých úseků a následný přejezd do servisu pak měřil celých 70 kilometrů. Za této situace jsme byli opravdu rádi, že jsme vůbec dorazili do cíle první etapy.“


Mechanici týmu Racing 21 poté vůz pečlivě zkontrolovali a připravili na zbylých deset nedělních rychlostních zkoušek. A právě druhá, méně problematická, etapa soutěže dala naopak posádce Štajf – Havelková prostor k celkovému zrychlení a následnému posunu celkovým pořadím o čtyři příčky výše. Celkově 11. místo v cíli znamenalo současně bodový zisk za umístění v top 10 klasifikace FIA ERC. „Bylo to jako den a noc. V neděli bylo vše úplně jinak. Sedělo nám nastavení auta a my jsme se tak s Veronikou dokázali dostávat v erzetách časově do desítky nejrychlejších s minimálním odstupem. V cíli jsme se tak mohli upřímně radovat z našeho umístění i proto, že jsme zatím dokončili s vozem Polo GTI R5 všechny letošní soutěže, což rovněž svědčí o spolehlivosti našeho vozu. Každopádně Rally di Roma Capitale byla pro nás opravdu velkou zkušeností. Jsme rádi, že se tady dařilo i ostatním českým posádkám v hodnocení Poháru národů,“ řekl v cíli spokojený Vojtěch Štajf.

1.Basso – LorenzoŠkoda Fabia R501:57:32.0
2.Campedelli – CantonFord Fiesta R5+0:23.3
3.Crugnola – OmettoŠkoda Fabia R5+ 01:00.3
4 .Lukyanuk – ArnautovCitroën C3 R5+01:03.0
5.Mareš – HloušekŠkoda Fabia R5+01:26.0
6.Ingram – WhittockŠkoda Fabia R5+01:43.5
7.Herczig – FerenczVW Polo Gti R5+01:49.1
8.Sesks – BriedisŠkoda Fabia R5+03:14.5
9.Rusce – VozzoŠkoda Fabia R5+04:13.9
10.Scandola – D'AmoreHyundai i20 R5+04:42.4
11.Štajf – HavelkováVW Polo Gti R5+07:03.+PR 25.7.2019

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar