Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

U Říma začíná automobilová olympiáda

Ve dnech 1. až 3. listopadu se na okruhu Vallelunga u Říma bude konat první ročník FIA Motorsport Games. Akce bude probíhat v olympijském duchu, Mezinárodní automobilová federace tímto vrcholným podnikem zakládá tradici soutěže, která dosud v motoristickém sportu chyběla.

FIA Motorsport Games se zúčastní 49 zemí z celého světa. Chybět nebude ani reprezentační tým České republiky, který tvoří Filip Mareš, Michal Reichert, Václav Šafář a Dušan Kouřil. Generální sekretář Autoklubu ČR Tomáš Kunc byl jmenován hlavním sportovním komisařem pro Touring Cars Cup. „Jsem velmi potěšen a vážím si toho, že mi byla vedením FIA dána důvěra. Je to pro mě obrovská odpovědnost a zároveň velká příležitost,“ shrnul Tomáš Kunc.

FIA Motorsport Games se budou konat v šesti různých disciplínách motoristického sportu. Vedle klasických kategorií jako závodní speciály GT, cestovní vozy Touring Cars a Formule 4 se bude soutěžit v driftingu, motokárovém slalomu a digitálním motoristickém sportu, disciplínách, které získávají stále více příznivců.

Už ve čtvrtek 31. října večer se v Římě uskutečnilo slavnostní zahájení s nástupem soutěžních národních týmů na pozadí takových ikonických památek, jako jsou monumentální amfiteátr Koloseum a jedno z hlavních římských náměstí Piazza del Popolo.

V každé disciplíně budou uděleny zlaté, stříbrné a bronzové medaile třem nejlepším, jež se zahrnou do celkové tabulky, která určí pořadí reprezentačních národních týmů. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne v neděli 3. listopadu na okruhu Vallelunga v rámci závěrečného ceremoniálu.

„Jsme moc rádi, že FIA pořádá takový podnik a dává příležitost členským zemím k národní reprezentaci. Okruhová komise vybrala vhodné kandidáty na účast v kategoriích Touring Cars a Fomule 4, jedná se o jedny z nejlepších závodníků v těchto disciplínách. A Michala Reicherta i Filipa Mareše určitě není třeba představovat. Věřím, že všichni zajedou slušný výsledek,“ připojil se s komentářem Jiří Janák, vedoucí reprezentačního týmu České republiky.


Touring Car Cup

Sedmnáctiletý Dušan Kouřil bude reprezentovat v Touring Car Cupu. V letech 2014, 2016 a 2017 byl českým šampionem v kartingu, od minulého roku startuje v okruhových závodech cestovních vozů. Hned v premiérovém ročníku se ve třídě do 1600 ccm stal nejen mistrem republiky, ale také vítězem této třídy cestovních vozů v Zóně střední Evropy. „Je mi velkou ctí reprezentovat Českou republiku. Ve startovní listině jsou dvě desítky jezdců zvučných jmen, které můžeme vidět jak na podnicích evropského, tak i světového šampionátu, těším se na nové zkušenosti,“ uvedl Dušan Kouřil.


Formula 4 Cup

Jednadvacetiletý Václav Šafář také začínal na motokárách, v roce 2016 byl prvním českým závodníkem, který se na mezinárodní scéně představil s monopostem specifikace Formule 4. Vloni debutoval v německé sérii F4, kde závodí nejlepší světoví junioři. Letos na maďarském Hungaroringu v úvodním závodě šampionátu FIA Central Europe F4 vyhrál obě jízdy a zajel nový rychlostní rekord ve své kategorii. Českou republiku bude samozřejmě reprezentovat ve Formule 4 Cupu. „Budu součástí jedinečné premiéry. Všichni závodníci pojedou ve shodném voze, který byl navržen a vyroben speciálně pro letošní FIA Motorsport Games. Budou používat shodná nastavení a pneumatiky, zatímco data budou sdílena mezi všemi jezdci a inženýry. Tím se zajistí, že závod bude skutečnou zkouškou schopností a výkonu každého závodníka na trati,“ vysvětlil Václav Šafář.


Drifting Cup

Jednatřicetiletý Michal Reichert patří mezi nejznámější české jezdce driftingu, divácky atraktivního sportu, který má v zahraničí svou historii a tradici, oblibu si získává i u nás. Dosáhl mnoha sportovních úspěchů, zvítězil v letošním mezinárodním mistrovství republiky, v seriálu Central European Zone 2019 je čtvrtý. „Soutěž se má jet v pátek a sobotu večer za umělého osvětlení na části hlavní roviny a komplexu mezi zatáčkami 10 a 14. Těším se okruh Vallelunga a doufám, že mezi řadou vynikajících a zkušených soupeřů zajedu dobrý výsledek,“ řekl Michal Reichert.


Digital Cup

Osmadvacetiletý Filip Mareš svůj nejlepší výsledek zajel v letošním roce, kdy získal titul juniorského mistra Evropy v rally. Na FIA Motorsport Games bude reprezentovat v Digital Cupu, disciplíně, která se jede na simulátorech. Bude to velká výzva, většina soupeřů ve třicetičlenné startovní listině se e-sportem zabývá od mala. „Začínáme s tím a chceme s e-sportem pořádně zahýbat. Je to atraktivní a dostupná verze závodění pro širokou základnu fanoušků a našich členů,“ uvedl Filip Mareš, který svoji účast bere hlavně jako získání zkušeností. V rámci tréninku si minulý pátek e-sport vyzkoušeli na jezdeckém simulátoru také Dušan Kouřil a Václav Šafář, což pro ně bylo ideálním poznáním okruhu Vallelunga, na kterém dosud nestartovali.A ČR 1.11.2019Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar