Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Trucky v Misanu - Lacko dvakrát druhý

Přestože se ještě pár dní před úvodním podnikem FIA ETRC 2018 zdálo, že úřadující evropský šampion bude muset ze zdravotních důvodů závod vypustit, odváží si nakonec z Itálie dvě druhá místa.

MĚŘENÝ TRÉNINK

Adam Lacko bojující kromě soupeřů i s pooperačním stavem se v měřeném tréninku pral o umístění v Top 3, na které mu v konečném součtu chyběly tři desetiny. „Snažím se nemyslet na můj zdravotní stav, ale pořád mě to limituje. Od rána navíc hledáme správné nastavení brzd, ale zatím se to moc nedaří. Musíme do závodu rychle něco vymyslet,“ řekl Lacko.


PRVNÍ ZÁVOD

Hodně rušno bylo v úvodních kolech prvního letošního závodu. Kvůli technickým problémům Frankieho Vojtíška, na které doplatili i Janiec s Janesem musel být závod přerušen. Adam Lacko zapomněl na své komplikace a hned ve druhé zatáčce se prosmýkl na třetí místo, na kterém závod dokončil. Po penalizaci Albaceteho se posunul ještě o příčku výše. „Naštěstí se mi povedl restart a podařilo se mi protáhnout na třetí místo. Pak už to bylo jen o tom neudělat chybu, protože sebemenší zaváhání by znamenalo propad. Na to jak to vypadalo ráno, jsme z toho vytěžili opravdu maximum,“ hodnotil závod sezony Adam.
Oly Janes zažil smolnou premiéru, když po vydařeném úvodu uklouzl na olejové skvrně a narazil do svodidel. „Po startu se mi podařilo vyhnout kolizím a protáhnout se na třináctou pozici. Pak ale přímo přede mnou vybouchlo auto Frankieho Vojtíška a začalo hořet. Nafta, která z něj začala téct, mě dostala do hodin a narazil jsem do svodidel. Na první závod celkem divoká zkušenost, ale přežil jsem to ve zdraví,“ konstatoval britský pilot, který musel ze svého prvního evropského závodu nedobrovolně odstoupit.


DRUHÝ ZÁVOD

Adamovi Lackovi se ve druhé jízdě opět povedl start, využil zaváhání soupeřů a probojoval se hned v úvodu na třetí místo. S tímto výsledkem se ovšem nehodlal spokojit. V předposledním kole donutil chybovat Janieca, díky čemuž se protlačil na stříbrnou příčku. „Mam obrovskou radost. Na startu jsem měl trochu štěstí, že jsem se té mele přede mnou vyhnul a posunul se na třetí pozici. Pak už jsem jen čekal na chybu Janieca, která přišla v předposledním kole. Musel jsem si hlídat Hahna, ale ten nakonec dojel čtvrtý. Vzhledem k okolnostem výsledek předčil veškerá má očekávání,“ radoval se Lacko po sobotě, který po prvním závodním dnu ztrácí na vedoucího Hahna pouhé tři body.
Oly Janes musí na své první evropské body ještě chvíli počkat, když druhou sobotní jízdu zakončil na jedenácté pozici, která také znamenala třetí příčku v hodnocení nováčků. „Závod jsem si užil, navíc jsem poprvé spatřil cíl, což považuji oproti první pohárové jízdě za posun kupředu, „ věří rodák z Bristolu.


NEDĚLE


SUPER POLE

Adam Lacko dokončil nedělní trénink na šestém místě, čímž zopakoval sobotní výsledek. „Vypadá to, že Hahn si jede svůj závod,“ poukázal Adam na fakt, že německý pilot nadělil všem nejméně půl vteřiny. „Z auta jsem vytáhl maximum možného, ale čekali jsme lepší umístění. Budeme muset zase o to více zabrat v závodě,“ hodnotil Adam Lacko.TŘETÍ ZÁVOD

Pro Adama Lacka, byl třetí závod spíše bojem o přežití než o přední umístění. „Bylo to hodně o fous. Jsem rád, že jsem vůbec dojel. Na startu to tam přede mnou někdo zašláp a to mě zaseklo. Navíc mě pak v první zatáčce Sasha prorazil gumu. Snažil jsem se pak hlavně dojet do cíle. Jdu se podívat na video, co se vlastně stalo,“ řekl Adam, který dokončil závod na bodované pozici, což se v té chvíli rovnalo maximu možného..
Ani pro Lackova kolegu Olyho Janese se nejednalo o závod z kategorie šťastných. Po třetím kole musel odstoupit. „Vůbec nevím, co se stalo. Po startu jsem nemohl přidat plyn a jel tak na 80 %. Ve čtvrtém kole jsem to vzdal, protože to nemělo cenu. Doufám, že to dáme na poslední závod do kupy,“ hodnotil jízdu zklamaný Janes.


ČTVRTÝ ZÁVOD

Zdálo by se, že Lacko si všechnu smůlu vybral v předchozím závodě, ale opak byl pravdou. Po nárazu v úvodních metrech závodu mu přestalo fungovat řízení a po šestém kole byl nucen odstoupit. „Po startu jsem dostal ránu a přestalo mi jít řízení. Bohužel tak nepravidelně, že jsem nevěděl, kdy mi to vypne a kdy ne. Několikrát jsem vylétl i mimo trať. Nemělo cenu se s tím dál prát a z desátého místa jsem raději odstoupil. Byl to zbytečný hazard,“ usoudil Lacko, který celý víkend absolvoval se značným sebezapřením.
Nováček v barvách Buggyry Oly Janes protnul po druhé za víkend cílovou pásku na jedenáctém místě, což se rovnalo druhé příčce v Promoters cupu.

“Musím před Adamem smeknout klobouk. Postavit se po tak komplikované operaci, za takovýchto podmínek na start a ještě z nich urvat dvě druhá místa je krásný výsledek. Bylo vidět, že musel jet se sebezapřením, ale překonal to a veze si z Italie velice důležité body, i když mu v neděli štěstí nepřálo” hodnotil počínání týmové jedničky manažer týmu Jan Kalivoda.


PR 30.5.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar