Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Tomeček pojede opět Africa Eco Race s cílem v Dakaru

Tomáš Tomeček, dakarský závodník Promet/Czechoslovak Group týmu a propagátor značky Tatra, se po roce a dvou měsících vrací do Afriky. Pouštní dálkovou rally Africa Eco Race s ním absolvují čtyři kamiony Tatra a také osmnáctiletý syn Metoděj. Ale nikoliv v kabině závodního vozu. V ní bude Tomáš Tomeček už popáté sedět zcela sám.

Tomečkův tým tvoří čtyři Tatry 815. Vedle závodní a asistenční také dvě sběrné Tatry, upravené pouštní odtahovky, které pořadatelé využívají pro pomoc závodníkům v nouzi. V jednom z nich bude po boku Leopolda Paďoura sbírat zkušenosti mladý Tomeček. Za volant druhého "balai" se posadí Petr Foltýn a navigovat jej premiérově bude jeho syn Petr Foltýn junior. Tomu je 19 let a na cestu do Afriky si bere volno v práci. Metoděj Tomeček to má s uvolněním ze střední školy jednodušší, ale zato se bude ve volných chvílích muset věnovat přípravě na maturitu.

"Mety se na dílně pohybuje od pěti, šesti let. Dávno už tam má svůj vercajk," přibližuje jeho otec. "Všechno o našem týmu sleduje v médiích a vlastně jsme jen čekali, až bude mít 18 let a bude moci vyrazit s námi." Oba synové Afrikou protřelých otců dostanou na starosti obsluhu navigačních přístrojů a ruce k dílu přiloží při nakládání a kurtování porouchaných nebo nabouraných závodních strojů účastníků Africa Eco Race.


Další zásadní změny v Tomečkově týmu nenastaly. Asistenční kamion stejně jako loni v říjnu mají na starosti Jaroslav Žerdík a Tomáš Bezděk. Všechny čtyři Tatry jsou klasická analogová auta. "Rádi bychom opět jeli v rámci možností chytře a skromně, pokorně a ekonomicky," říká Tomáš Tomeček. "Závodění pojímáme jako zkoušku stroje a jezdce, co vydrží a jak efektivně spolu co nejrychleji dojedou do cíle. Soutěž s cílem v Dakaru bereme to jako maratonskou záležitost, kde rozhodují zkušenosti a rozum a samozřejmě i štěstí, ne jízda vabank. Ostatně, ani zakladatel afrického soutěžení, Thierry Sabine neplánoval týmy s 50 mechaniky," dodává mnohonásobný účastník a vítěz Rallye Paříž - Dakar, Dakar Rally a Africa Eco Race.

Pozorné oko při pohledu na oranžovou závodní Tatru 815 odhalí drobné změny. Vůz obdržel novou plachtu a má také čerstvě nalakované exponované díly jako jsou poklice, bočky a vnější rám. "Naše Tatra je vyrobena v roce 2005, je nadčasové koncepce i konstrukce. Myslím si, že současná technika po 15 letech už asi jezdit nebude," říká Tomáš Tomeček. Radost z jeho výkonů mají také v domovské Tatře. „Tomáš Tomeček patří mezi závodnické legendy spojené se značkou Tatra, proto je nám ctí, že můžeme být jeho partnery. Jeho sportovní úspěchy pomáhají šířit dobré jméno Tatry i holdingových společností Czechoslovak Group a Promet Group s ní spojených a doufáme, že uspěje i v nadcházejícím ročníku Africa Eco Race. Přejeme mu hodně síly a výdrže, a také štěstí, to vše bude určitě v kabině své dvanáctiválcové tatrovky na cestě k Růžovému jezeru potřebovat,“ řekl tiskový mluvčí Czechoslovak Group Andrej Čírtek.


Tomáš Tomeček se Africa Eco Race účastní od roku 2011. Nebyl nadšený, když závod opustil svůj tradiční lednový termín, pak se kvůli pandemickým opatřením několikrát nekonal vůbec. Po loňském experimentu v říjnu se nyní africké dobrodružství vrací na svá původní místa v kalendáři. "Jsme rádi za návrat do ledna. Bereme to jako restart závodu, definitivní po covidu," raduje se Anthony Schlesser, zástupce organizátora Africa Eco Race. "Máme přihlášenou stovku závodníků na motocyklech včetně kategorie raid, okolo 50 SSV a automobilů a také šest kamionů včetně Tomáše Tomečka a týmu Aada van Velsena z Nizozemska. Jsem rád, že se v Maroku závod dostane do míst, kde se deset let nepohyboval. A na severovýchodě Mauritánie jsme závodili naposledy v roce 2016," uzavírá Anthony Schlesser, syn slavného závodníka, konstruktéra a zakladatele závodu Jean-Luise Schlessera.
Dálková rally Africa Eco Race vznikla v roce 2008 a následujícího roku v původních kulisách nahradila stěhující se Rallye Dakar. Nadále se tedy závodí v Maroku, na území Západní Sahary, v Mauritánii a Senegalu. Slavnostní start 15. ročníku se uskuteční večer v sobotu 30. prosince 2023 v Monaku. První etapa odstartuje 2. ledna 2024 z marockého přístavu Nador, závod skončí 14. ledna u Růžového jezera poblíž Dakaru. Trasa Africa Eco Race 2024 měří 6000 km, z čehož dvě třetiny tvoří měřené úseky.


Stručné bio:

Ing. Tomáš Tomeček se narodil 26. června 1970 v Přerově, žije v Příboře. Je ženatý, jeho manželka Lada je módní návrhářka. Spolu mají čtyři děti. Vystudoval VUT v Brně, obor dopravní a manipulační technika, specializace podvozky. Poté nastoupil do kopřivnické Tatry. Pro své schopnosti jízdy v poušti si vysloužil titul Desert Master. Externě pracuje v Tatře jako testovací jezdec. Má za sebou 17 účastí na Rally Dakar, 11 na Africa Eco Race. V roce 2018 jako první v historii dokázal dokončit dálkovou dakarskou rally na třetí příčce coby jednočlenná posádka závodního kamionu, a vysloužil si další přezdívku: Captain Solo. Při Africa Eco Race 2019 totéž úspěšně zopakoval, závod dokončil na pátém místě. V následujícím roce byl znovu sólo třetí a před rokem první. V letech 2021-23 absolvoval Dakar Rally jako rychlá asistence. V prvním případě zvítězil ve své kategorii.


Největší úspěchy:

Rally Dakar: zlato (1995 – navigátor), 2x stříbro (1996 – navigátor, 2003 – pilot), bronz (1999 – pilot).
Africa Eco Race: 4x zlato (2011-12, 2014, 2022), 3x stříbro (2013, 2016, 2018) a 3x bronz (2015, 2017, 2020).
Vítězství v dalších dálkových závodech: 2x Rallye Orpi Maroc (2005-6) a Rallye Tunis (2008, 2012), Baja Deutschland (2004), Rallye Maroko Shamrock (2009).


Závodní vůz Tatra 815

Původní náklaďák Tatra 815, který si Tomeček hýčká již od roku 2005. Jedná se o mechanický, neelektronický soutěžní vůz, který pohání vzduchem chlazený dvanáctiválcový tatrovácký motor T3C-930. Má objem 19.000 cm3 a výkon 515 kW (700 koní). Základem podvozku je páteřový rám s centrální nosnou rourou a výkyvnými polonápravami, které jsou odpruženy vzduchovými vaky. Vůz je vybaven centrálním dohušťováním pneumatik s ovládáním z kabiny. Na každém kole pracuje dvojice tlumičů Reiger. Ty jediné neodpovídají původní koncepci a Tomeček jimi nahradil originální tlumiče až před sedmi lety.PR 29.11.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar