Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Tomáš Tomeček opět sám s Tatrou do Dakaru

Promet/Czechoslovak Group Team v čele s Tomášem Tomečkem se postaví na start dálkového pouštního závodu Africa Eco Race. Protřelý dakarák, v civilním životě testovací jezdec kopřivnické Tatry, počtvrté v řadě pojede coby jednočlenná posádka v kabině oranžové Tatry 815

Závodní vůz poveze na dveřích a střeše startovní číslo 400. Konkurencí mu bude téměř totožná Tatra 815, s níž na Africa Eco Race 2019 závodili Petr Čapka se Zdeňkem Vodou. V dobách původních dakarů patřila Andrému Azevedovi. Nyní s ní bude závodit britská trojice Andrew Wicklow, Joseph Peake, Matthew Evans. Do závodu je také přihlášena francouzská posádka kamionu DAF a Italové s Mercedesem.

Africa Eco Race se koná potřinácté, ale jako 14. ročník. V roce 2021 byli pořadatelé nuceni závod zrušit kvůli kovidovým restrikcím. Termín se posléze posunul na březen, později ještě jednou na říjen 2022. Příště by se měl konat v březnu 2023.

Tomáš Tomeček se mezitím stačil dvakrát zúčastnit Dakar Rally v Saúdské Arábii. V obou případech úspěšně pracoval v roli rychlé asistence mezinárodního týmu South Racing. „Po Dakaru v Saúdské

Arábii jsem měnil jen filtry a oleje, nic velkého. Nejvíc práce mi dalo vyčistit plachtu, která byla celá umazaná,“ směje se Tomeček a dodává: „Další účast na Dakar Rally je v jednání. Teď se ale těšíme do opravdového Dakaru, který je v Senegalu, v Africe. Jsme nachystaní a uvidíme, jak to dopadne.“

Vzhledem k nižší účasti kamionů bude metou prosadit se i mezi automobily. Ostatně, na tomto závodě zůstávají kategorie auto a kamion dle původní tradice spojeny v jednu.

Fanoušci českých Tater si letos v Africe přijdou na své. Tomáš Tomeček vedle závodní Tatry přichystal ještě další kamiony. Asistenční Tatru doplní dva další vozy v úpravě balai, což je francouzský výraz pro koště, tedy zametací vůz. Jedná se o pouštní odtahovky, které pomáhají organizátorům při zachraňování soutěžících v nesnázích. Kopřivnická flotila tedy bude čítat celkem čtyři vozy. Další dva, závodní a asistenční Tatru, přivezli Britové v rámci týmu Wicklow Racing.Složení týmu Promet/Czechoslovak Group:

Závodní Tatra: Tomáš Tomeček

Asistence: Jaroslav Žerdík, Tomáš Bezděk

Balai1: Petr Foltýn

Balai2: Leopold Paďour


Nejzajímavější je samozřejmě závodní vůz. Původní náklaďák Tatra 815, který si Tomeček hýčká již od roku 2005. Jedná se o mechanický, neelektronický soutěžní vůz, který pohání vzduchem chlazený dvanáctiválcový tatrovácký motor T3C-930. Má objem 19.000 cm3 a výkon 515 kW (700 k). Základem podvozku je páteřový rám s centrální nosnou rourou a výkyvnými polonápravami, které jsou odpruženy vzduchovými vaky. Vůz je vybaven centrálním dohušťováním pneumatik s ovládáním z kabiny. Na každém kole pracuje dvojice tlumičů Reiger. Ty jediné neodpovídají původní koncepci a Tomeček jimi nahradil originální tlumiče až před šesti lety.


Dálková rally Africa Eco Race se zrodila v roce 2008 a následujícího roku nahradila původní Rallye Dakar v tehdejších kulisách. Tedy v Maroku, na území Západní Sahary, v Mauritánii a Senegalu. Letošní slavnostní start se uskutečnil večer v sobotu 16. října v Monaku. Trasa Africa Eco Race 2022 měří 6000 km, z čehož přibližně dvě třetiny tvoří měřené úseky.


Tomáš Tomeček

Ing. Tomáš Tomeček se narodil 26. června 1970 v Přerově, žije v Příboře. Je ženatý, jeho manželka Lada je módní návrhářka. Spolu mají čtyři děti. Vystudoval VUT v Brně, obor dopravní a manipulační technika, specializace podvozky. Poté nastoupil do kopřivnické Tatry. Pro své schopnosti jízdy v poušti si vysloužil titul Desert Master. Externě pracuje v Tatře jako testovací jezdec. Má za sebou 16 účastí na Rally Dakar, deset na Africa Eco Race. V roce 2018 jako první v historii dokázal dokončit dálkovou dakarskou rally coby jednočlenná posádka závodního kamionu, a vysloužil si další přezdívku: Captain Solo. Při Africa Eco Race 2019 totéž úspěšně zopakoval, závod dokončil na pátém místě. V následujícím roce byl znovu sólo třetí. V letech 2021-22 absolvoval Dakar Rally jako rychlá asistence. V prvním případě zvítězil ve své kategorii.

Největší úspěchy:

Rally Dakar: zlato (1995 – navigátor), 2x stříbro (1996 – navigátor, 2003 – pilot), bronz (1999 – pilot).

Africa Eco Race: 3x zlato (2011-12, 2014), 3x stříbro (2013, 2016, 2018) a 3x bronz (2015, 2017, 2020).

Vítězství v dalších dálkových závodech: 2x Rallye Orpi Maroc (2005-6) a Rallye Tunis (2008, 2012), Baja Deutschland (2004), Rallye Maroko Shamrock (2009).PR 18.10.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Muzeum Lomnice nad Popelkou
Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2023 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar