Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Tomáš Tomeček obhájil triumf na Africa Eco Race

Kdo někdy závodil, dobře ví, že nejtěžší to bývá v cílové rovince. Pořadatelé Africa Eco Race letos v posledních etapách přidali kilometry, ale zasáhla vyšší moc a nakonec to tak náročné zase nebylo. Tomáš Tomeček závěr zvládl bez zaváhání. Obhájil vítězství mezi kamiony a připsal si cenné čtvrté místo mezi všemi auty a buginami.

První polovina desáté etapy slibovala další výběr Best of Mauritania: písek, pisty všeho druhu, kameny, vegetace, měkké i tvrdé duny, velbloudí trávu. Jenže o den dříve za jednou dunou srazila bugina SSV motorkáře, ten musel helikoptérou do nemocnice v Nouakchottu. Vrtulník ráno chyběl na startu etapy, a tak bylo nutné její start posunout až na 190. kilometr.

"Těšil jsem se na duny, ale nakonec jsem rád, že to bylo jednodušší. Jsem unavený," přiznává Tomáš Tomeček. "Od začátku etapy jsem letěl jako šutr. Přesto mě modrá Scania předjela. V jedenácté etapě to bylo stejné. Zase velká palba. Vzpomněl jsem si při tom, jak mě tady v roce 2018 v poslední etapě obrovskou rychlostí předjel Gerard de Rooy," pokračuje dále Tomeček. Tehdy ale jedenáctá etapa vedla jinudy. A naposledy v roce 2022 to byla úplně jiná trasa. Končilo se dokonce ve vegetaci. Po průjezdu bodláčím tehdy jezdci kategorie moto a quod před cílovými kamerami a fotoaparáty vypadali jako ježci.

Desátou i jedenáctou etapu dokončila oranžová Tatra těsně za modrou Scanií. Posádka Aada Van Velsena stáhla jen několik drobných minut. Nizozemci za celý závod nedostali jedinou šanci ohrozit Tomečkův triumf. Naopak sami opakovaně v dunách kopali a museli přijmout Tomečkovu pomoc, když bezmocně leželi na boku. Třetí příčku obsadila belgická trojice Cedrika Feryna s Ginafem. Do cíle se také dostaly oba italské Mercedesy a francouzský kamion značky Renault.

Tomáš Tomeček se zúčastnil 12 ročníků Africa Eco Race. V kategorii kamionů pětkrát zvítězil. Nejhůře byl jednou pátý, jinak vždy obsadil některou pozici na stupních vítězů. "Letos jela Tatra opravdu moc krásně. Dostala repasované tlumiče a těsně před odjezdem také nový stabilizátor. Bylo znát, že to funguje," pochvaluje si český pilot po odevzdání kamionu do cílového parc fermé. "Oproti Saúdské Arábii to bylo takové light. Tam jsem o tunu těžší. V Africe to auto zastaví, když má, jede to tam, kam chci. Přes rok s touto Tatrou nejezdím. Na předváděčky beru jen balai. Až se mi teď na konci nechtělo vystoupit, jak hezky se mi s ní jelo," libuje si dále Tomeček a dodává: "Mám z toho radost!"

Co bude dál? Po půlnoci pořadatelé zase vydají auta z parc fermé. Závod je u konce, začínají oslavy. Triumfální jízdou se ráno karavana účastníků Africa Eco Race přesune ze Saint Louis na pláž Niokob. Po asi 250 kilometrech asfaltové cesty všichni zamíří ještě naposledy do písku, kde na ně bude čekat posledních 22 kilometrů. Časy se sice měřit budou, ale už se nikam nebudou přičítat. K cílovému podiu u Růžového jezera bude zbývat úplně posledních 48 kilometrů. A pak si Tomáš Tomeček na oslavu dopřeje pivo. V průběhu rally totiž alkohol zásadně odmítá a všechny síly soustředí na svou závodní misi.


Konečné výsledky auto + SSV + kamion: 1. Poulin, Balanger (Fr./Apache) 43:32:00, 2. Feryn, Keisels (Bel./Toyota) +3:45:08, 3. Vento, Ruiz Moreno (Šp./Can-Am) +4:54:09, 4. Tomeček (ČR/TATRA) +6:13:56, 5. Van Velsen, Van Velsen, Siemons (Niz./Scania) +8:30:05, 6. Henricy, Bersey (Fr./Polaris) +8:50:11, 7. Stam, Bargeman (Niz./Toyota) +9:19:18, 8. Feryn, Burgelman, De Leeuw (Bel./Ginaf) +13:49:21.PS 14.1.2024

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar