Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Tomáš Enge ukázal potenciál nové Toyoty GR Yaris

Toyota GR Yaris je na našich soutěžních tratích zatím málo vídaným zjevením, ale v řadě zemí už v různých specifikacích závodí.Sourozenecká dvojice Tomáš Enge a Lucie Engová zanechala na právě skončené Rallye Šumava Klatovy silný dojem, přestože do cíle nedorazila. Co se přihodilo?

„Na poslední rychlostní zkoušce, asi kilometr před cílem, jsme v relativně malé rychlosti vyjeli z ideální stopy na vrstvu bláta, auto se sklouzlo mimo trať a při tom jsme vylomili zadní kolo. Dost mě to mrzí, ale samotné svezení s tímto hbitým autem jsme si náramně užili,“ vysvětluje Tomáš Enge.

Po většinu soutěže se posádka držela na 10. místě absolutního pořadí a dokazovala, že nové soutěžní náčiní bude po náležitém doladění velmi konkurenceschopné. Start na Šumavě posloužil jako první ostrá zkouška v závodním režimu, nyní bude následovat další fáze testování. „Potřebujeme analyzovat nasbíraná data a na jejich základě posunout výkonnost podvozku o další kousek. Jak se nám to povede, budou moci posoudit návštěvníci rally v Hustopečích,“ poodhalil plány pro nejbližší budoucnost Tomáš Enge.

Tento konkrétní exemplář byl dovezen z Itálie, kde se s Yarisy jezdí od roku 2021 značkový pohár. Filozofie vozu vychází z někdejší skupiny N pro produkční automobily, které byly v minulosti velmi populární nejen na soutěžních tratích. Toyota GR Yaris tak představuje nákladově nejpřijatelnější cestu k soutěžnímu vozu s pohonem všech kol. Tříválcový turbomotor o objemu 1,6 litru disponuje největším výkonem přes 260 k a točivým momentem 360 Nm, což už dokáže vyplavit ten správný závodnický adrenalin. Vzhledem k chybějící mezinárodní homologaci FIA je v českém mistráku zařazena do třídy RN9 stejně jako například Ford Focus WRC Václava Pecha. S ním samozřejmě soupeřit nemůže, ale jak ukázala šumavská premiéra, pro řadu posádek s vozy R5/Rally2 představuje reálnou hrozbu.

Za zajímavým projektem stojí autorizovaný dealer Toyoty na Vysočině – společnost HS AUTOMOBIL. „S Tomášem spolupracujeme na širší bázi. Na začátku letošního roku jsme se rozhodli pořídit tohle auto, které se osvědčilo v italském značkovém poháru. Jde o moderní, přitom dostupnou závodní techniku. Nyní ji učíme jezdit na specifických českých tratích. Věřím, že s Tomášovými zkušenostmi a naším týmem najdeme během letošní sezony optimální vyladění tak, abychom se zařadili mezi širší špičku absolutního pořadí v jednotlivých soutěžích,“ říká Jaroslav Havlík, majitel firmy HS AUTOMOBIL.


PR 25.4.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar