Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Tomáš Enge ukázal potenciál nové Toyoty GR Yaris

Toyota GR Yaris je na našich soutěžních tratích zatím málo vídaným zjevením, ale v řadě zemí už v různých specifikacích závodí.Sourozenecká dvojice Tomáš Enge a Lucie Engová zanechala na právě skončené Rallye Šumava Klatovy silný dojem, přestože do cíle nedorazila. Co se přihodilo?

„Na poslední rychlostní zkoušce, asi kilometr před cílem, jsme v relativně malé rychlosti vyjeli z ideální stopy na vrstvu bláta, auto se sklouzlo mimo trať a při tom jsme vylomili zadní kolo. Dost mě to mrzí, ale samotné svezení s tímto hbitým autem jsme si náramně užili,“ vysvětluje Tomáš Enge.

Po většinu soutěže se posádka držela na 10. místě absolutního pořadí a dokazovala, že nové soutěžní náčiní bude po náležitém doladění velmi konkurenceschopné. Start na Šumavě posloužil jako první ostrá zkouška v závodním režimu, nyní bude následovat další fáze testování. „Potřebujeme analyzovat nasbíraná data a na jejich základě posunout výkonnost podvozku o další kousek. Jak se nám to povede, budou moci posoudit návštěvníci rally v Hustopečích,“ poodhalil plány pro nejbližší budoucnost Tomáš Enge.

Tento konkrétní exemplář byl dovezen z Itálie, kde se s Yarisy jezdí od roku 2021 značkový pohár. Filozofie vozu vychází z někdejší skupiny N pro produkční automobily, které byly v minulosti velmi populární nejen na soutěžních tratích. Toyota GR Yaris tak představuje nákladově nejpřijatelnější cestu k soutěžnímu vozu s pohonem všech kol. Tříválcový turbomotor o objemu 1,6 litru disponuje největším výkonem přes 260 k a točivým momentem 360 Nm, což už dokáže vyplavit ten správný závodnický adrenalin. Vzhledem k chybějící mezinárodní homologaci FIA je v českém mistráku zařazena do třídy RN9 stejně jako například Ford Focus WRC Václava Pecha. S ním samozřejmě soupeřit nemůže, ale jak ukázala šumavská premiéra, pro řadu posádek s vozy R5/Rally2 představuje reálnou hrozbu.

Za zajímavým projektem stojí autorizovaný dealer Toyoty na Vysočině – společnost HS AUTOMOBIL. „S Tomášem spolupracujeme na širší bázi. Na začátku letošního roku jsme se rozhodli pořídit tohle auto, které se osvědčilo v italském značkovém poháru. Jde o moderní, přitom dostupnou závodní techniku. Nyní ji učíme jezdit na specifických českých tratích. Věřím, že s Tomášovými zkušenostmi a naším týmem najdeme během letošní sezony optimální vyladění tak, abychom se zařadili mezi širší špičku absolutního pořadí v jednotlivých soutěžích,“ říká Jaroslav Havlík, majitel firmy HS AUTOMOBIL.


PR 25.4.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Muzeum Lomnice nad Popelkou
Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2023 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar