Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Speciál Toyoty na kapalný vodík v závodě 24 h Fuji

Automobilka Toyota se svým závodním speciálem na kapalný vodík úspěšně absolvovala 24hodinovku Super Taikyu na okruhu Fuji v Oyamě v prefektuře Shizuoka. Vůz Corolla H2 spalující vodík se přitom nejtěžšího závodu vytrvalostní série účastnil pouhých 18 měsíců od zahájení svého vývoje.

Corola H2 byla nasazena do závodu jako první vůz na pohon zkapalněným vodíkem. Na okruhu Fuji absolvovala celkem 358 kol, což je vzdálenost rovnající se 1634 km. Je to zároveň pouhý rok poté, co Corolla H2 poprvé závodila na plynný vodík.


Toyota již podnikla další krok k dekarbonizaci prostřednictvím motoristického sportu. Hlavní výhodou kapalného vodíku je jeho delší dojezd. Jeho energetická hustota (energie na jednotku objemu) je přibližně 1,7krát vyšší než u plynného vodíku, což umožňuje vozu dojet o tolik dále.
Na rozdíl od plynného vodíku nevyžaduje kapalný vodík vysoký tlak, což umožňuje větší volnost při konstrukci nádrže a potenciálně otevírá více prostoru na zadních sedadlech. Nádrže musí mít válcový tvar, aby se síla při vysokém tlaku rovnoměrně rozložila. Na druhou stranu je obtížné udržet ultranízkou teplotu -253 °C, při které vodík zkapalňuje.


Použili motor pro spalování plynného vodíku

„Přestože jsme již spolupracovali s mnoha dodavateli, chtěli jsme získat více partnerů, abychom společně technologii zdokonalili a proměnili ji v něco významného. Doufali jsme, že si toho všimne více lidí a že se přihlásí o pomoc," uvedl asistent manažera oddělení vývoje vozidel GR Ryosuke Yamamoto, který se na vývoji podílel.


Vývojářský tým mohl použít motor vyvinutý pro spalování plynného vodíku, musel ale upravit nádrž, aby se vodíkové palivo udrželo v kapalném stavu. Bylo také zapotřebí několik nových dílů, včetně posilovacího čerpadla pro dodávku paliva, odpařovače pro ohřev paliva a jeho přeměnu na plyn a tlakové komory pro dodávku vodíku odpovídající sešlápnutí pedálu řidičem.
Vývoj vozů na spalování plynného i kapalného vodíku má pokračovat, aby se využily vlastnosti celého systému. Toyota zároveň hodlá do projektu zapojit co nejvíce partnerů.Toyota 8.8.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar