Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Subaru akcni nabidky
Alcar - Konfigurátor kol

Setkání mistrů - Jan Černý s elektrickým speciálem

Sezona rallye již skončila a Jan Černý se rozhodl úspěšný rok v české rally, kde vybojoval třetí místo v absolutní klasifikaci, oslavit startem s unikátním závodním vozem. Při Setkání mistrů v Sosnové se rozhodl otestovat první elektrický rallycrossový a soutěžní speciál HIPER MK 1.

Tento automobil pochází z dílen týmu STARD, za nímž stojí známý rakouský soutěžák Manfred Stohl. Právě Stohl vůz již na veřejnosti předvedl, jak na rallycrossové trati, tak na rychlostní zkoušce. Jan Černý bude první Čech, který vozidlo předvede divákům v České republice. Očekávaná premiéra se odehraje při Setkání mistrů 18. listopadu na Autodromu Sosnová u České Lípy.


Jan Černý k tomu říká:„V dnešní době se stále více mluví o nástupu elektromobilů do běžného života a i do závodění. Vnímám velký rozmach formule E, a když jsem dostal šanci otestovat tohle unikátní auto, tak jsem neváhal. Při testu jsem s tímto strojem najel jen několik kilometrů a pocity jsou opravdu hodně intenzivní. Je to něco naprosto jiného, než jsem si zatím vyzkoušel. Auto má pro použití při soutěžích výkon zhruba 350 k,může ale mít až 540 k.

Má také velmi zvláštní systém pohonu s dvěma motory a vyžaduje o hodně jiný systém řízení, než na jaký jsem zvyklý. Musím se přiznat, že mě ohromně láká možnost si tohle auto více vyzkoušet a zjistit, jestli je to cesta do budoucnosti motorsportu, anebo je to slepá ulička. Teď to nevím a chci to zjistit. V Sosnové budeme mít i naši Škodu Fabia R5 a chceme si udělat porovnání těchto dvou aut. Lákají mě nové věci a myslím, že to bude zajímat i velké množství diváků a odborné veřejnosti vidět vůz v akci na vlastní oči. Pro mě bylo prvním největším dojmem z auta to, že nevydává vůbec žádný hluk motoru a přitom jede. V autě je slyšet spousta jiných mechanických zvuků od převodovky, přes diferenciály, které jinak motor přehluší, ale tady je skoro ticho.


Těším se moc a těším se také na to, že naši Fábii R5 budu moci v Sosnové půjčit legendě světových rally, kterou je Markku Alén, který si chce vůz R5 vyzkoušet. Velkou radost mám také z toho, že v Sosnové budeme proti sobě závodit s mým skvělým tátou, který stál a stojí u mého závodění v rally, a poprvé se utkáme proti sobě na trati. Bude to v kart crossových buginách a bude to určitě velká legrace.“


PR 14.11.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar