Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

ŠKODA Motorsport získala 30 titulů a končí v MS

Včera se v Praze uskutečnila výroční tisková konference závodního týmu Škoda Motorsport. S napětím se očekávalo, s čím šéf týmu Michal Hrabánek přijde. V oficiální části se spíš hodnotily dosavadní výborné výsledky. Teprve potom jsme se dozvěděli, že škodovku zatím v mistrovství světa neuvidíme.

Tak trochu se ani nemůžeme divit, protože v kategorii WRC2 nemůže značka už víc získat a vývoj vozu WRC asi není na programu dne. Čtyři tituly mistrů světa jsou jasným důkazem. Ten poslední vybojovala dvojice Kalle Rovanperä a Jonne Haltunen v kategorii WRC2 Pro. Po dvou úspěšných letech opouštějí český tovární tým a vydávají se vstříc novým výzvám. „Škoda je skvělá univerzita. Teď je ale třeba se posunout dál a získané zkušenosti zúročit v první lize,“ řekl na závěr Jonne Haltunnen, spolujezdec Kalle Rovanpery.
K prvenství značky Škoda pak přispěla Jan Kopecký a Pavlem Dreslerem a Janem Hlouškem.

V sezóně 2019 byly úspěšné také zákaznické týmy ŠKODA, které vybojovaly 5 titulů pod hlavičkou FIA a současně se jim podařilo získat 23 prvenství v národních šampionátech.

Úspěch na světové scéně dovršila zákaznická posádka Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais (F/F) triumfovala v kategorii WRC 2 určené pro soukromé týmy. Dodejme, že francouzský mladík Loubet je synem Yvese Loubeta, mistra Evropy z roku 1989. V roce 1986 s ním jako spolujezdec startoval Michal Koči, otec slovenského šampiona Martina Koči.

V ME cestovních automobilů získala titul značka Škoda již v roce 1980 díky trojici Zdeněk Vojtěch, Břetislav Enge a Jan Šenkýř, ale v rally evropský titul stále chyběl. Až letos se stali se Škodou Fabia R5 evropskými šampiony Chris Ingram/Ross Whittock (GB/GB) a Filip Mareš s Janem Hlouškem (CZ/CZ) obsadili první místo v juniorském mistrovství Evropy FIA ERC1 Junior.

V evropském autokrosu přidal titul v divizi cestovních vozů Matvej Furaškin se Škodou Fabia.

V mistrovství Afriky FIA African Rally Championship (ARC), zvítězili Manvir Singh Baryan/Drew Sturrock (KEN/GB), zatímco Ricardo Triviño/Marc Martí (MEX/E) triumfovali v severo-a středoamerickém mistrovství FIA North American and Central American Rally Championship (NACAM). Kromě toho sezónu zakončilo 23 týmů na čele v národních rally šampionátech.

„Nakonec mohu říci, že mise je splněna. Dosáhli jsme všech cílů, které jsme si pro sezónu 2019 stanovili. Úspěšně jsme uvedli na trh nový vůz ŠKODA FABIA R5 evo, Kalle a Jonne získali tituly mistrů světa v kategorii WRC 2 Pro a k tomu nám oba Janové pomohli důležitými body k zisku titulů mistrů světa kategorie WRC 2 Pro v hodnocení výrobců,“ řekl šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek. A vzápětí dodal: „Těchto mimořádných úspěchů jsme dosáhli především zásluhou zapojení a podpory, jichž se nám dostalo od představenstva, našich inženýrů, mechaniků a všech zaměstnanců ŠKODA AUTO, kteří nám pomáhali. Ti všichni stojí za tím, že motorsport je i nadále úspěšnou součástí DNA automobilky ŠKODA. Kromě toho mě velmi těší také úspěchy našich zákaznických týmů, a to zejména posádky Pierre-Louis Loubet a Vincent Landais, která s vozem z Mladé Boleslavi získala mistrovský titul v kategorii WRC 2 pro privátní týmy.“

O Škodu Fabia R5 je stále zájem po celém světa, když do dnešního dne bylo prodáno 320 soutěžních speciálů ŠKODA FABIA R5. „Tento mimořádný prodejní úspěch pro nás znamená směrem k zákazníkům obrovskou zodpovědnost,“ řekl šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek.

Po úspěšné sezóně 2019 sdělil Christian Strube, člen představenstva ŠKODA AUTO zodpovědný za oblast technického vývoje, plány pro budoucnost: „Ještě více se zaměříme na naše zákazníky a budeme podporovat mladé jezdce, podobně, jako jsme tak činili již v minulosti. S rychlým a spolehlivým vozem ŠKODA FABIA R5 evo máme k dispozici správný vůz k tomu, abychom na nejvyšší úrovni bojovali na rallyových tratích celého světa a naše 119. sezóna ve světě motorsportu se opět řadila k nejúspěšnějším!“


Budoucnost bez MS

Čtyři roky dominovala Škoda Fabia R5 ve světových rally v kategorii WRC2 a získávala vítězství a tituly. O ně se zasloužili Esapekki Lappi, Pontus Tideman, Jan Kopecký a Kalle Rovanperä. Až na Jana Kopeckého, který neustále obhajoval tituly v Čechách, našli všichni více méně uplatnění v kategorii WRC. Nyní osmnáctiletý Rovanperä odchází k týmu Toyota.
„V sezoně 2020 se tým Škoda Motorsport v mistrovství světa neobjeví a pokud někdo pojede se škodovkou, potom některý ze zákaznicích týmů. Právě zákaznickému sportu se budeme věnovat, neboť jak víte, není jednoduché zajišťovat servis včetně náhradních dílů a poradenství na více než tři stovky prodaných automobilů. Světový šampionát jsme čtyřikrát po sobě vyhráli a nemusíme už nikomu nic dokazovat. Můžu vás ujistit, že Jana Kopeckého opět uvidíte na českých rallye se Škodou fabia R5 Evo, řekl Michal Hrabánek, šéf týmu a dodal „Hodně týmů jsme podporovali nebo spolupracovali s nějakým mladým jezdcem, jen jsme o tom nemluvili. A v tom chceme pokračovat, ale zatím víc neprozradím. Někdo nadějný by trošku nadstandardní podporu měl mít.“

„Škoda je skvělá univerzita. Teď je ale třeba se posunout dál a získané zkušenosti zúročit v první lize,“ řekl na závěr Jonne Haltunnen, spolujezdec Kalle Rovanpery.
Kdo tu bude, můžeme jen tipovat. Z českých jezdců by to mohl být Petr Semerád nebo Filip Mareš?. Nebo opět někdo ze zahraničí? Martin Kočí by se rád vrátil do světa? Nebo Angličan Chris Ingram, kde má značka Škoda dobré jméno. Nechme se překvapit.Mistrovství světa FIA World Rally Championship/WRC 2 Pro/Výrobci:
ŠKODA Motorsport

Mistrovství světa FIA World Rally Championship/WRC 2 Pro/Jezdci a spolujezdci:
Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (FIN/FIN)

Mistrovství světa FIA World Rally Championship/WRC 2/Jezdci a spolujezdci:
Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais (F/F)

Mistrovství Evropy FIA European Rally Championship (ERC):
Chris Ingram/Ross Whittock (GB/GB)

Mistrovství Evropy FIA European Rally Championship/ERC1 Junior:
Filip Mareš/Jan Hloušek (CZ/CZ)

Mistrovství Afriky FIA African Rally Championship (ARC):
Manvir Singh Baryan/Drew Sturrock (KEN/GB)

Mistrovství Severní a Střední Ameriky FIA North American and Central American Rally Championship (NACAM):
Ricardo Triviño/Marc Martí (MEX/E)Belgie: Adrian Fernémont/Samuel Maillen (B/B)

Bulharsko: Miroslav Angelov/Georgi Gadzhev (BG/BG)

Česká republika: Jan Kopecký/Pavel Dresler (CZ/CZ)

Chile: Jorge Martínez/Alberto Álvarez (CHL/ARG)

Dánsko: Ib Kragh/Ditte Kammersgaard (DK/DK)

Finsko: Teemu Asunmaa/Jani Salo (FIN/FIN)

Chorvatsko: Krisztián Hideg/István Kerék (H/H)

Itálie: Giandomenico Basso/Lorenzo Granai (I/I)

Itálie (šotolina): Stéphane Consani/Thibault de la Haye (F/F)

Keňa: Manvir Singh Baryan/Drew Sturrock (KEN/GB)

Litva: Vaidotas Žala/Andris Mālnieks (LT/LV)

Maďarsko: Ferenc Vincze jun./Igor Bacigál (H/SK)

Mexiko: Ricardo Triviño/Marc Martí (MEX/E)

Namíbie: Allan Martin/Maretha Olivier (NAM/NAM)

Německo: Fabian Kreim/Tobias Braun (D/D)

Paraguay: Luis Maldonado jr./Jorge Gonzalez (PY/PY)

Polsko: Mikolaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk (PL/PL)

Portugalsko: Ricardo Teodósio/José Teixeira (P/P)

Réunion: Thierry Law-Long/Noor Mohammad Balbolia (F/F)

Slovensko: Martin Koči/Radovan Mozner jun. (SK/SK)

Španělsko (šotolina): Xevi Pons/Rodrigo Sanjuan (E/E)
Švédsko: Patrik Flodin/Göran Bergsten (S/S)

Švýcarsko: Ivan Ballinari/Giusva Pagani (CH/CH)
JL + Škoda 12.12.2019Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar