Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Rallysprint Kopná kořistí Miroslava Jakeše

Pětadvacátý ročník Vančík Rallysprint Kopná 2019 vyhrála v náročných podmínkách na Slušovicku posádka Miroslav Jakeš, Petr Machů na voze Škoda Fabia R5. Druhou příčku obsadila překvapivě smíšená posádka Erik Cais, Jindřiška Žáková (Ford Fiesta R5) s odstupem 10,8 vteřiny.

Třetí příčku vybojovala po skvělém finiši dvojice Hyundai Kowax Racing Martin Vlček, Ondřej Krajča (Hyundai i20 R5) s odstupem 18 vteřin na vítězného Jakeše.

Početné startovní pole se muselo vyrovnat s rozmary počasí a se složitými podmínkami na trati. Ve Slušovicích byla zatažená obloha, panovala velká zima a tratě rychlostních zkoušek byly mokré a blátivé. Ve výše položených lesních úsecích byla po ránu dokonce okolní krajina pokryta sněhem a námrazou. Hned na začátku odstoupil největší favorit a vítěz čtyř posledních ročníků Tomáš Kostka, který představil fanouškům extovární vůz Ford Fiesta WRC ze stáje JanPro Racing Janne Tuohina. Bohužel hned na první erzetě Raková přišla citelná časová ztráta téměř šesti minut. „Krátce po startu se nám rozpadl ráfek na levém zadním kole. Poté už nemělo smysl dále pokračovat v závodě. Holt smůla, co se dá dělat. Vynasnažím se s tímto autem ještě někde svézt, snad to vyjde,“ řekl zklamaný čtyřiatřicetiletý Kostka.

Po odstoupení Kostky bojovalo o prvenství trio Miroslav Jakeš, Erik Cais a Antonín Tlusťák (Hyundai i20 WRC), když v těsném závěsu byl Martin Vlček. Nejlépe měl rallysprint rozjetý Jakeš, kterého nezbrzdila ani pětivteřinová penalizace za chybně projetý retardér na úvodním testu. Překvapením Kopné byl devatenáctiletý junior Cais při premiérovém startu s vozem kategorie R5. S novou technikou se rychle sžil a na obávané erzetě Kameňák zajel dvakrát nejrychlejší čas! Jakeš se dostal do vedení po třetí rychlostní zkoušce a své vedení až do cíle nepustil. „Z vítězství máme samozřejmě radost. Závod to byl skvělý a zajeli jsme tady v silné konkurenci super výsledek. Chtěli jsme testovat gumy na suchu, což se nám nepovedlo. Oslavy nebudou velké, dám si jedno nebo dvě pivka,“ pověděl devětadvacetiletý jezdec z Hutiska-Solance.

Druhou příčku obsadil po skvělé jízdě talentovaný mladík Cais. Po celou dobu soutěže udržel vysoké tempo a až na drobné zaváhání ve vracáku na Všemině se vyvaroval chyb. „Celý závod byl velmi náročný, hodně rychlý, hodně vody na trati a moc to klouzalo. Užíval jsem si jízdu v erpětce. Na konci jsme dostali svolení, že můžeme zabrat, což se nám povedlo. Druhá příčka je parádní,“ uvedl devatenáctiletý talent, jehož čeká v květnu maturitní zkouška.

Po skvělém finiši vybojoval bronzovou příčku Martin Vlček při svém druhém startu s vozem Hyundai. Na poslední erzetě zatáhl a nechal za svými zády Tlusťáka. „Nesmírně vyrovnaný závod, občas už bylo auto i bez kontroly. Vůle držet plyn byla nakonec silnější než strach. Česká rally opět ukázala, že tady máme šikovné kluky, kteří umí zajet skvělé časy. Každopádně se jede hodně rychle,“ uvedl pětačtyřicetiletý jezdec z Hájova.

Medailové příčky držel po celý průběh rallysprintu až do závěrečného rychlostního testu Tlusťák. Nakonec neodolal ataku Vlčka v závěrečných kilometrech. „Letos jsme zajeli tady stejné časy na mokru jako loni na suchu a jsme čtvrtí. Je neuvěřitelné, kam se to rychlostně posunulo. Pravdou je, že ostatní kluci mají více najetých kilometrů než já. Seděl jsem v tomto autě poprvé,“ upřesnil zádveřický jezdec. I letos Tlusťák počítá s velmi omezeným programem, další start plánuje až na barumce.

Na Kopné se odehrál úvodní podnik pětidílného seriálu Autoklub Rallysprint série 2019. Mezi dvoukolkáři se radoval z prvenství suverénní Adam Březík (Peugeot 208 R2), který vyhrál šest rychlostních zkoušek a na své pronásledovatele najel více než jednu minutu. Stříbrnou příčku obsadil Lukáš Nekvapil (Opel Adam R2), bronzový byl Josef Hartmann (Peugeot 208 R2).

Úvodní díl šampionátu historiků vyhrál francouzský jezdec s českou licencí Stéphane Scellier (Opel Kadett GSi), druhý skončil s odstupem 20,2 vteřiny Martin Černý (Lada VFTS), třetí příčku obsadil Vratislav Hýbner (Peugeot 205 GTi), který za vítězem zaostal o 1:29,7 minuty.

1.Jakeš – MachůŠkoda Fabia R539:17,5 min
2.Cais – ŽákováFord Fiesta R5+ 10,8 s
3.Vlček – KrajčaHyundai i20 R5+ 18,0 s
4.Tlusťák – VybíralHyundai i20 WRC+ 20,6 s
5.Tarabus – TrunkátŠkoda Fabia R5+ 41,3 s
6.Březík – OmelkaŠkoda Fabia R5+ 43,0 s
7.Odložilík –TurečekŠkoda Fabia R5+ 1:00,4 min
8.J.Melichárek – E.MelichárekFord Fiesta RS WRC+ 1:05,4 min
9.Marczyk –GospodarczykŠkoda Fabia R5+ 1:14,1 min
10.Rujbr –ŠvecŠkoda Fabia R5+ 1:35,5 min
RO 15.4.2019

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar