Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Rallye Plzeň - Domácí Pech s Citroënem

Třetí podnik rallysprintové série přivede účastníky na západ Čech, už čtvrtý rok po sobě se utkají v rámci obnovené Rallye Plzeň. Ta také letos proběhne v červnu, ale o pár týdnů později než tomu bylo zvykem – na rychlostních zkouškách se bude závodit v sobotu 29.6.

Z Plzně pochází mnohonásobní domácí šampióni v rallysportu Václav Pech a Petr Uhel, kteří ovládli na zdejší soutěži ročníky 2021 i 2022. Loňské klání ale vynechali, a tak bylo jedním z největších otazníků pro letošek, zda se tentokrát na startu objeví a pokusí se Lak Racing Rallye Plzeň vyhrát potřetí. Jejich přihláška se skutečně objevila, a není to přihláška ledajaká, u jejich jmen je premiérově připsán vůz Citroën C3 Rally2. „Bylo to velkým překvapením i pro nás, zároveň je nám velkou ctí, že si Vašek s Petrem vybrali pro test nové techniky právě naši soutěž,“ raduje se ředitel soutěže Jiří Hasman a pokračuje: „Věříme, že i tato skutečnost přiláká k tratím hodně fanoušků a také jim se naše rychlostní zkoušky budou líbit. Erzet bude tradičně osm a trasa některých z nich bude mírně obměněná, základní koncept ale zůstal zachován. Tradiční bude také místo pro slavnostní rampu v centru západočeské metropole a pro servisní zónu na letišti Líně. Radost samozřejmě máme i z toho, že už před přihláškou Pecha s Uhlem se k nám zapsaly desítky dalších závodníků v čele s obhájci loňského vítězství Vojtou Štajfem a Františkem Rajnohou.“

XVIII. Lak Racing Rallye Plzeň má už v pátek 28. června 2024 na programu seznamovací jízdy a přejímky, divákům se soutěžní auta představí od 19. hodiny na náměstí Republiky také v rámci slavnostního úvodu soutěže. A osud tomu chtěl, že právě 28. června 1914 (tehdy ale byla neděle) se konal první historicky doložený rychlostní motoristický závod na Plzeňsku, šlo tehdy o závod do vrchu Lochotín – Třemošná. Už před oněmi 110 lety se do něj startovalo jednotlivě s jednominutovými intervaly (aby se prach stačil na tehdejší nezpevněné cestě usadit), což se dodnes i v rallysportu na asfaltových površích dodržuje. Technika ale už stihla od té doby urazit velký kus cesty, a tak se v roce 2024 můžeme těšit na mnohem rychlejší průjezdy.

Kromě minulých vítězů nebudou chybět špičkoví jezdci rychlých strojů Štajf, Odložilík, Kopáček, Dohnal, Peták, Trněný, Vlček, Sýkora, Talaš, Szabó či Jirovec, těšit se můžeme také na další zajímavou premiéru – Jiří Káňa (známý zejména závoděním s historickou sierrou) poprvé osedlá nejmodernější a nejrychlejší škodovku, tedy verzi Fabia RS Rally2. Do klání historických vozů odstartuje Martin Klepáč s Peugeotem 306 Maxi, o dravou jízdu by se měli postarat mimo jiné mladíci Otakar Zenkl a Jan Hráček se staršími vozy východní provenience.Celkem je přihlášeno 82 posádek se soudobými automobily a 28 s historickými. Rozhodně bude nač se dívat, soutěž odstartuje z plzeňského náměstí Republiky v sobotu 29.6. v 9.30, cíl bude mít v odpoledních hodinách tamtéž.


Karel Špaček 26.6.2024

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar