Rally Švédsko WRC2 - soukromník Suninen s Fabií druhý

Při druhém podniku FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2) dojel Pontus Tidemand na druhém místě v klasifikaci WRC 2, Ovšem pokud vezmeme jen jezdce zapsané do seriálu WRC 2. Jinak druhé místo v kat.WRC2 obsadil soukromý finský jezdec Suninen se Škodou Fabia R5 (celkově 10.). A Tidemand skončil třetí (celk.11.) o jednu desetinu sekundy.

Týmový kolega Esapekka Lappi kvůli jezdecké chybě v pátek dočasně propadl na jedenácté místo, ale po bezchybném výkonu v sobotu a v neděli se rovněž dostali na stupně vítězů, resp. na čtvrté místo (pozn.redakce).

„Naši piloti na silně zkrácené trati ukázali, že vůz ŠKODA Fabia R5 patří i na ledu a sněhu k těm nejvíce konkurenceschopným rallyovým speciálům kategorie WRC 2,“ řekl šéf ŠKODA Motorsportu Michal Hrabánek. „Bohužel to nakonec nestačilo na úplné vítězství, ale sedm nejlepších časů na rychlostních zkouškách ukázalo, že naše posádky mohou jet kdykoli na vítězství. To nás tím spíše motivuje, abychom při následující účasti na mistrovství světa ještě přidali.“

Jelikož se v neděli konala pouze Power Stage, měl domácí Tidemand pouhých 15,87 km na to, aby zkrátil náskok vedoucího Elfyna Evanse. „Zkusili jsme všechno, ale takovou ztrátu není možné na jedné RZ dohnat,“ řekl Tidemand, jehož ztráta nakonec činila 14,7 sekund. „Přesto jsem s druhým místem spokojený - je to můj dosud nejlepší výsledek na domácí rally. Kromě toho to byla premiéra s novým spolujezdcem Jonasem Anderssonem. „
Týmový kolega Lappi předvedl v neděli působivý výkon na závěrečné Power Stage, kde zajel druhý čas v kategorii WRC 2, o 0,7 s pomalejší než Fin Suninen. Ale na posledních metrech překonal Anderse Grøndala. „Nejlepší čas z tohoto velice krátkého finálového dne je pro mne trošku zadostiučiněním,“ řekl Lappi, který startoval do poslední RZ se ztrátou 8,7 s na Grøndala..“

Švédská rally se od r. 1965 pravidelně koná v zimě na ledu a sněhu, předtím byla známa jako letní podnik pod názvem „Rally půlnočního slunce“. Takové teplo, jako v počátcích rally sice letos kolem centra rally Karlstadu nebylo, přesto se mírné, téměř jarní počasí na počátku týdne postaralo o to, že pořadatel nakonec musel zrušit devět z plánovaných 21 rychlostních zkoušek. Místo zledovatělých a zasněžených tratí našli pořadatelé částečně rozměklé šotolinové tratě, na kterých by byla jízda na pneumatikách s hroty, dodanými speciálně pro Švédskou rally, příliš nebezpečná. Trať rally byla nakonec zkrácena z 331,21 na 226,48 měřených kilometrů, což znamená, že Švédská rally 2016 byla nejkratší rally mistrovství světa všech dob.

PS. Bohužel se Škoda Motorsport nehlásí k úspěchu soukromého finského jezdce Suninena, jedoucího rovněž se Škodou Fabia R5.