Rally Dakar vládne Peugeot a Loeb

Včera byla na programu první část maratonské etapy, po které musely posádky provádět na vozech vlastními silami a dnes je čeká druhá část. Vzhledem k tomu, že bivak byl vysoko v horách se špatným signálem, tak jsou zatím informace jen stručné.

V osobních automobilech opět kralovaly Peugeoty, a to tak, že do první pětky se vmísil pouze čtvrtý Al-Attiyah s Mini s takřka pětiminutovou ztrátou na prvního Peterhansela. Ten si připsal na konto už 66. etapové vítězství, přičemž přesně polovinu s automobilem. Po dvou vyhraných předchozích speciálkách dojel Loeb třetí, ale stále si udržuje průběžné vedení.
Martin Prokop po velice slibném začátku poznává, že Dakar není žádný výlet, když otočil Toyotu Hilux přes střechu, ale na celkovém 16.místě pokračuje v soutěži. Obrátit automobil zpátky na kola mu pomáhal Adam Malysz, jenž se pohybuje s MINI kolem 18.místa.

V silné konkurenci podává stabilní výkon Mirek Zapletal s H3 Evo a drží si 27.pozici.
Za zmínku stojí výkon Dušana Randýska s nejmenším vozidlem Arctic Cat.Ve včerejší etapě měl zřejmě nějaké problémy a dojel s velkou časovou ztrátou až na 91.místě. Na prvního v této kategorii, kterým je Michele Cinotto (vítěz Rallye Škoda 1984 s Audi Quattro) ztratil dvě a půl hodiny a tím klesl v celkovém pořadí na 86.příčku, ale bojuje dál.

V kamionech vsadil na jistotu Martin Kolomý a po sedmém čase ve speciálce je i celkově sedmý. Nebýt penalizace za překročení rychlosti, tak by byl třetí. Etapu vyhrál de Rooy, ale celkově vede Versluis s kamionem MAN o 15 sekund před Staceyem (MAN). V poklidu absolvoval speciálku i Martin Macík na 13.místě a také celkově na je této pozici s půlhodinovou ztrátou na prvního.

„V další etapě bychom měli dosáhnout vůbec nejvyššího bodu, na kterém se kamiony letos v rámci Dakaru ocitnou, takže předpokládám, že to bude dobrodružná jízda. Kromě toho pořadatelé vyhrožují, že další úsek pořádně prověří i navigátory, kteří zažijí perné chvilky. Tak uvidíme, co na našeho Františka nachystali. Pravdou je, že už dnes jsme viděli několik posádek bloudit,“ komentuje další vývoj závodu Martin Macík.