Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Rally Bohemia startuje zítra odpoledne

Ve startovní listině Rally Bohemia nalezneme celkem 18 automobilů nejvyšších specifikací R5, WRC a S2000. Po třech letech se vrací na tratě rychlostních zkoušek Roman Kresta. Více než třetina automobilů přihlášených do hlavní soutěže je značky ŠKODA, včetně historických automobilů je pak „škodovek“ dokonce 42 procent. Na 44. Rally Bohemia je přihlášeno celkem 134 posádek, z toho 79 se soudobými

Na 44. Rally Bohemia je přihlášeno celkem 134 posádek, z toho 79 se soudobými automobily v rámci Mistrovství České republiky v rally a Poháru Rally Bohemia, 32 v rámci MČR v rally historických automobilů a 23 posádek čítá startovní listina Rally Legend.

Se startovním číslem jedna vyrazí na trať Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem z továrního týmu ŠKODA Motorsport. Těm se podařilo na Škodě Fabia R5 vyhrát všechny čtyři dosavadní podniky MČR v rally a v případě úspěchu na Rally Bohemia budou moci udělat zásadní krok třetímu mistrovskému titulu v řadě již nyní. Jan Kopecký má na kontě už šest vítězství na Rally Bohemia, avšak letos nebude sám, kdo se bude moci na startovní rampě pochlubit tímto rekordem. Po třech letech se totiž vrací na tratě rychlostních zkoušek v barvách MOGUL Racing Teamu další šestinásobný vítěz Rally Bohemia Roman Kresta, který stále drží rekordy Rally Bohemia co se týče počtu umístění na stupních vítězů, počtu vítězství v rychlostních zkouškách i doby vedení v soutěži.

Svojí zatím nepřerušenou letošní sérii druhých míst budou chtít minimálně prodloužit Václav Pech s Petrem Uhlem na Fordu Fiesta R5, což jim ovšem budou chtít zkomplikovat zejména Miroslav Jakeš s Marcelou Ehlovou na témže automobilu a Jan Černý s Petrem Černohorským na Škodě Fabia R5. Lichotivé startovní číslo 6 si na základě dosavadních výsledků vysloužili Jaromír Tarabus s Petrem Machů, kteří jako poslední ze špičky ještě bojují proti přesile vozů R5 se Škodou Fabia S2000.

Ještě výše musíme počítat s vítězem dvou závěrečných RZ loňské Rally Bohemia Janem Dohnalem, po jehož boku se ve Fordu Focus WRC ´06 objeví po delší době Jakub Venclík. To má přímou souvislost s dalším „WRCčkem“ ve startovní listině, kterou i do třetice rozšíří oblíbený liberecký Štěpán Vojtěch s Peugeotem 206 WRC a svým nerozlučným parťákem Michalem Ernstem, který jindy sedává právě vedle Jana Dohnala. Třetím do „WRC party“ bude Karel Trněný, tradičně se Škodou Fabia.

Se Škodou Octavia WRC se představí Věroslav Cvrček, který letos startuje ve slovenském šampionátu v závodech do vrchu.

O motivaci budou mít dobře postaráno loni bronzoví Martin Vlček s Jindřiškou Žákovou a totéž se dá říci o loni čtvrtých Vojtěchu Štajfovi. Chybět nebudou ani draví a rychlí bratři Szejové z Polska, Jan Sýkora, Karel Trojan a divácky vděčný zpěvák Daniel Landa, všichni s „eR5kami“. Poprvé na české půdě uvidíme na další Škodě Fabia R5 domácího Jiřího Tošovského a letos poprvé vyjede se svojí fábií S2000 také David Tomek.

Ve třídě 3 produkčních automobilů se dá očekávat pokračování již tradičního souboje o vítězství mezi Martinem Březíkem na Mitsubishi a Václavem Kopáčkem na Subaru. Na špici klasifikace automobilů 2WD s jednou poháněnou nápravou a zároveň třídy 6 můžeme očekávat pokračování letošního souboje Filipa Mareše a Rakušana Simona Wagnera s Peugeoty 208, kterým se snaží sekundovat zejména Tomáš Pospíšilík a Andrej Barčák. Ty na Rally Bohemia doplní kromě jiných ještě Karel Kupec a Nor Sindre Furuseth s Opely Adam.

Pro účastníky MČR historických automobilů bude „bohemka“ znamenat teprve třetí letošní klání. Startovní listině vévodí trojice automobilů Škoda 130 LR. Jako první vyrazí na trať po zásluze loňská vítězná liberecká posádka Břetislav Enge – Lucie Engová. Následovat je budou dosavadní lídři historického šampionátu a vítězové nedávné Rallye Český Krumlov Jan Frei – Petr Šlegl a bývalý jezdec továrního týmu Škoda Motorsport Vladimír Berger s Veronikou Kolivoškovou.

Zajímavostí je, že Rally Bohemia Historic za tři roky své existence zatím nepoznala žádný jiný vítězný vůz než právě Škodu 130 LR, čili bude zajímavé sledovat, zda se podaří historickým škodovkám „doma“ v Mladé Boleslavi tento hattrick třeba ještě prodloužit. Do toho ale budu chtít zasáhnout zejména vítěz letošní Historic Vltava Rallye Stanislav Budil na BMW 2002 a Petr Hustý na Mercedesu Benz 190 E, který zase bojoval s Janem Freiem o vítězství až do poslední RZ v Českém Krumlově.

V rámci exhibiční Rally Legend se můžeme těšit například na originální Ford Escort RS Cosworth Libora Kotrmona, se kterým se stali Ladislav Křeček - Jan Krečman třikrát absolutními mistry ČR v rally a vítězi Rally Bohemia 1996. Dále stojí za upozornění unikátní prototyp Škoda 160 MTX RS, řečený „bastard“, v rukou Milana Vítka, u nás exotický Fiat 124 Abarth Rally Jana Šipky nebo Volvo 142 Němce Ralfa Schumanna.PR 30.6.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar