Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Rally Bohemia s atraktivní tratí i historiky

Do startu letošní Rally Bohemia zbývá méně než měsíc a protože již běží lhůta, ve které je zakázán pohyb účastníků po trati rychlostních zkoušek, můžeme si projít jednotlivé sekce, ze kterých se bude skládat trať. Na trati ve dnech 15. až 17. června uvidí diváci nejen soudobé automobily, ale také zajímavé historické unikáty.

Sestavením tratě byl opět pověřen Petr Pavlát a obtížně bychom v kraji hledali člověka s větším přehledem o všech silnicích, silničkách, cestách a cestičkách na území ohraničeném městy Mladá Boleslav, Liberec a Železný Brod. Jak tedy vzniká trať soutěže zařazené do MMČR a evropského poháru?
„Při stavbě tratě bylo prioritou číslo jedna nalezení co nejtechničtějších úseků, kde nebude nutné využívat retardéry. Přitom jsme dbali, aby trať byla kompaktní a bez zbytečných přejezdů. Z několika původních variant vykrystalizovala současná podoba s páteční divácky atraktivní paralelní superspeciální zkouškou v Sosnové. V sobotu se nám podařilo díky pochopení vedení města Mladá Boleslav vůbec poprvé přivést soutěžní auta do ulic města. Staroměstská zkouška bude odstartována prakticky hned za startovní rampou. Poté se již pojedou klasické rychlostní zkoušky v podhůří Jizerských hor. Na neděli jsou připraveny dva úseky. Kratší Chloudov a na závěr královská rychlostní zkouška Návarov s délkou čtyřicet kilometrů.“

RZ1 Super RZ - 2,40 km (Sosnová)
Páteční prolog v podobě paralelní rychlostní zkoušky proběhne tradičně v Sosnové a součástí programu budou i jízdy Rally Bohemia Historic Show s legendárními vozy skupiny B. Do této show se hlásí i majitelé historických automobilů z Čech a Moravy. V rámci WRC Show se představí i Jan Kopecký se svým vozem Škoda Fabia WRC, o účasti dalších vozů WRC pořadatelé intenzivně jednají.

RZ 2 Staroměstská - 5,23 km (M.Boleslav)
V sobotu, po opuštění startovní rampy, umístěné na Staroměstském náměstí, je připravena rychlostní zkouška v ulicích města. Po technické a diváky jistě bohatě navštívené pasáži ještě na Staroměstském náměstí zamíří vozy Pražskou bránou na parkoviště u zimního stadionu. Odtud budou pokračovat přes Podolec směrem k letišti, aby se vrátily zpět pod mladoboleslavký hrad a vydaly se k serpentinám v Neuberku. Svou více než pětikilometrovou jízdu zakončí u letiště. Patnáct minut po posledním vozidle zařazeným do MMČR a EP uvidí diváci soutěžní legendy a po nich absolvují trať i účastníci Škoda Classic Weekend, setkání majitelů vozů Škoda vyrobených v letech 1946 – 1979.

RZ 3 a 6 Sychrov – Malá Skála (28,5 km)
Trať je vedena prakticky stejně jako v minulém roce. Změněný je pouze průjezd komentovanou diváckou zonou s měřením mezičasu v Hodkovicích nad Mohelkou, kde přibyl atraktivní objezd kašny. Posádky Historic Show absolvují oba průjezdy touto rychlostní zkouškou.

RZ 4 a 8 Svárov – Tanvald (16,9 km)
Tato zkouška naopak oproti loňsku doznala výrazným změn. Byl vypuštěn nebezpečný a rychlý průjezd obcí Popelnice a přidán zajímavý úsek z Haratic směrem do osady Na Vrších. V této části vznikla nádherná a bezpečná divácká místa pro velké množství diváků, kteří mohou sledovat atraktivní úsek dlouhý téměř dva kilometry. Posádky zase ocení nový asfaltový koberec od Zlaté Olešnice přes Rejdice do Šumburku. Historické vozy pojedou pouze první průjezd.

RZ 5 a 7 Nová Ves – Plavy (27,9 km)
Přidáním sjezdu na Lidické náměstí s tribunou v divácké zoně ve Smržovce a změnou průjezdu obcí Huť, kde místo po hlavní silnici vede trať po místní komunikaci, je zkouška větší zajímavost jak pro diváky, tak pro posádky. I zde uvidíme historické vozy. Po absolvování RZ6 se přesunou do uzavřeného parkoviště Svijanský dvůr poblíž Tipsport areny v Liberci.


Nedělní druhé etapě bude jednoznačně dominovat více než čtyřicet kilometrů dlouhá rychlostní zkouška Návarov. Předcházet jí bude kratší, ale velice technický Chloudov.

RZ 9 a 11 Líšný – Dlouhý (7,4 km)
Nejtechničtější část rychlostní zkoušky známé z dřívějších ročníků, kdy se na tomto úseku jezdilo buď v obráceném směru, nebo byla součástí delší rychlostní zkoušky. Slouží především k rozcvičení posádek před královským Návarovem, nejdelším úsekem nejen letošní bohemie, ale i všech ročníků předcházejících.

RZ 10 a 12 Bítouchov – Železný Brod (40,1 km)
Bezesporu nejnáročnější měřený úsek letošního ročníku. Posunutím místa startu do Bítouchova na předměstí Semil vyhověli pořadatelé přání zástupců místního regionu. Propojili technické úseky v okolí Semil, kde se již v minulosti závodilo, Bozkova a Navarova a přidáním smyčky do Zlaté Olešnice. Vznikla tak vpravdě zkouška, která bude klást vysoké nároky nejen na rychlost, ale i taktiku posádek.

Vítaným zpestřením by měly být exhibiční jízdy historických soutěžních automobilů, které pojedou ca 15 minut po projetí hlavního soutěžícího. Známý soutěžní jezdec a bývalý spolujezdec továrního týmu Škoda Auta pan Jirka Kotek stále ještě vede jednání s majiteli zajímavých vozidel, ale největší atrakcí by měla být účast Haralda Demutha s Audi Quattro (Moutonová – RAC 82), který tuto rallye vyhrál v roce 1985. Dále se kromě několika dalších Audi představí mj. Fiat 124 Abarth a 131 Abarth, Porsche Carrera, Renault 5 Turbo, BMW 2002, Mercdes Benz 450 SLC, Opel Ascona, nejrůznější škodovky od 1000 až po 130 LR atd. Tyto automobily by měly absolvovat páteční prolog, v sobotu pak prvních pět zkoušek, v neděli pak už jen dvě.
Info na www.ewrc.cz a www.rallybohemia.cz

Pátek 15. června
RZ 1Sosnová16.30


Sobota 16. června
StartMladá Boleslav8.00
RZ 2M.Boleslav - 8.03
RZ 3Sychrov – Malá Skála9.00
RZ 4Svárov – Tanvald9.56
RZ 5Nová Ves – Plavy12.17
RZ 6Sychrov – Malá Skála13.30
RZ 7Nová Ves – Plavy15.47
RZ 8Svárov – Tanvald16.25
CílLiberec17.30


Neděle 17. června
StartLiberec8.00
RZ 9Líšný – Dlouhý8.57
RZ 10Bítouchov – Železný Brod9.22
RZ 11Líšný – Dlouhý11.57
RZ 12Bítouchov – Železný Brod12.22
CílMladá Boleslav15.00


Jindřich Lasík, 29.5.2007Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar