Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Rally Bohemia - ani Pech, ani Kopecký, ale Stříteský

Závěrečná etapa přinesla drama na špici absolutního pořadí, kde se o přetahovalo trio Pech, Kopecký a Stříteský. Jako lídr nastupoval do nedělního dne Pech, ale pro technickou závadu odstoupil z prvního místa před devátou rychlostní zkouškou. Souboj Kopecký a Stříteský rozhodl pro Stříteský s náskokem 0.8 s.

Podle všech předpokladů a výsledků páteční superspeciálky v Sosnové začala první etapa. Před startem domácího šampionátu potěšily diváky dva speciály WRC, které startovaly v Poháru pořadatele. Bitva o další mistrovské body začala o něco později. Z prozatímního prvenství se po těsném souboji nakonec radoval Václav Pech o 9,6 s před Janem Kopeckým a pomyslnou bednu uzavíral Dominik Stříteský se ztrátou 13,6 . Na čtvrtou příčku postoupil ze 17.místa Jan Dohnal s Fordem Fiesta WRC. Jan Skála s Citroënem DS3 WRC se dostal ze 28. místa v Sosnové na páté místo. Tady hlavně bavil diváky smyky a „pálením pneumatik“. Na dvou klasických zkouškách, které se jely dvakrát zajel jednou třetí, dvakrát druhý čas a poslední vyhrál. Pak oba ze soutěže odstoupili, jak avizovali už před startem.

Václav Pech zajel nejrychleji první průjezd nejdelším testem „Radostín“ a do závěrečné sekce vyrážel se ztrátou 0,1 sekundy na vedoucího Dominika Stříteského. V předposlední erzetě ho překonal a provizorní první místo udržel až do konce dnešního dne. „Jelo se nám hezky a jsem šťastný, že zatím vedeme, i když jen o kousíček. Zítra nás čekají velmi náročné zkoušky, ještě o něco těžší než ty dnešní. Hlavně bych nechtěl udělat nějakou jezdeckou chybu, protože se jede na hraně, a navíc má být ještě větší vedro než dnes,“ uvedl v cíli první etapy Václav Pech.

V poslední sobotní rychlostní zkoušce se na druhé místo posunul Jan Kopecký, který opět sváděl těsné souboje s Václavem Pechem, a tentokrát také s Dominikem Stříteským. „První etapa byla poměrně krátká, ty opravdové lesní erzety byly pouze čtyři, což mi přijde škoda, protože na severu jsou krásné pasáže, a i spojovací úseky mezi rychlostními zkouškami jsou nádherné. Teď odpoledne jsme se posunuli alespoň na druhé místo, což je fajn, ale nejsme úplně spokojeni s tím, jak funguje auto. Snažíme se dostat větší přilnavost na přední nápravu. Na odpoledne jsme změnili nějaké věci, které tomu pomohly, takže věříme, že tahle cesta bude správná,“ poznamenal v závěrečném servisu Jan Kopecký.


Stejně jako včera bylo kolem rychlostních zkoušek i přes nesnesitelné vedro velké množství diváků. Teplota v závodních vozech se pohybovala kolem 60 °C a vysoké teploty nesvědčily posádkám ani technice. Vedoucí Václav Pech odstoupil na přejezdu mezi osmým a devátým testem pro poruchu těsněné pod hlavou. První nedělní sekci zajel neskutečně Dominik Stříteský, který dokázal zvítězit na všech třech rychlostních zkouškách. Závěrečné erzety se nesly v duchu vypjatého boje o vítězství. První Staroměstskou vyhrál Jan Kopecký, Niměřice Dominik Stříteský a finální Zvířetice patřily opět Janu Kopeckému. Ještě před poslední zkouškou vedl Stříteský takřka o pět sekund, v cíli jej Kopecký stáhnl na 0,8 sekundy.

„Nemám slov, je to parádní pocit. Moje první absolutní vítězství na velkém mistráku, a ještě po souboji s Honzou, který je kapacitou a velkou legendou tohoto sportu. Bylo to velmi náročné po všech stránkách, od začátku se jelo ve vysokém tempu, volba pneumatik nebyla občas úplně jednoznačná a k tomu pekelné vedro. Před závěrečnou sekcí jsem měl velké nervy, nebudu říkat, že ne. Ale musel jsem se udržet na uzdě a neudělat v samotném závěru nějakou chybu. Na poslední erzetě byly pasáže, kde jsem si úplně netroufl a něco jsme ztratili, ale nakonec to vyšlo. Děkuji týmu, partnerům a všem, kdo stojí za námi,“ řekl před cílovou rampou vítězný Dominik Stříteský, kterého naviguje Jiří Hovorka.

„V první řadě bych chtěl pogratulovat Dominikovi a Jirkovi. Víme, že mu to tady na Bohemce jde a přeji mu, ať mu to jde takhle skvěle i na všech dalších závodech. Samozřejmě jsme to zkoušeli, na městě jsme stáhli minimum, na Vinci jsme jeli úplně naplno, ale nestačilo to a něco jsme ztratili. Poslední Zvířetice nám opravdu vyšly dobře, ale osm desetin chybělo. Musím říci, že tohle druhé místo s takhle malou ztrátou mě mrzí asi nejméně ze všech druhých míst, protože vítězství klukům ze srdce přeji a zasloužili si ho,“ komentoval své druhé místo v cíli Jan Kopecký, který tvoří posádku s Janem Hlouškem

„Bohemka je soutěží, na kterou jsem se nikdy neuměl stoprocentně připravit, protože jsem nezávodil na motokárách nebo okruzích a profil místních tratí takový je. Ale nakonec to dopadlo dobře. Musím říci, že někomu se nelíbí Zvířetice, ale pro mě je to vložka, na kterou se každoročně nejvíce těším. Letos na ní chybělo kousek šotoliny, takže na příští rok bych prosil přidat,“ doplnil s úsměvem třetí Adam Březík, s navigátorem Ondřejem Krajčou.

Po loňském odstoupení v závěru soutěže si spravil letos chuť Věroslav Cvrček na čtvrtém místě. Jen litoval, že ze soutěže vypadly úseky „za barákem“. Že jezdit umí dokazoval už mnoho let, ale teprve teď, když je na druhé průběžné příčce, si jej začali všímat media včetně tv.
Ze šedesáti posádek na startu jich dojelo do cíle 38. Kromě Pecha odpadl ze špičky pouze Jan Černý pro poruchu vozu Hyundai i20 R5 a z mistrovství republiky se pomalu, ale jistě stává Škoda R5 Cup. Mezi prvními třinácti v cíli jich bylo jedenáct. Tomáš Enge s Toyotou Yaris dojel čtrnáctý.


1.Stříteský – HovorkaŠkoda Fabia Rally2 1:20:52,8
2.Kopecký – HloušekŠkoda Fabia RS Rally2+0,8
3.Březík – KrajčaŠkoda Fabia Rally2 +1:15,6
4.Cvrček – ProkorátŠkoda Fabia Rally2 +2:29,9
5.Jirásek – MachůŠkoda Fabia Rally2 +2:53,8
6.Thurn und Taxis – HainŠkoda Fabia RS Rally2 +3:04,2
7. M. Vlček – KunstHyundai i20 Rally2 +3:46,9
8.Soldát – WinzigŠkoda Fabia Rally2 +4:42,1
9.Brož – TěšínskýŠkoda Fabia Rally2+4:46,0
10.Koh – StřeskaFord Fiesta Rally +5:13,3
PR + jl 9.7.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar