Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Penske Motorsport představil nové Porsche 963

Tým Porsche Penske Motorsport vysílá nové Porsche 963 do seriálu největších vytr-valostních závodů na světě. Od roku 2023 budou dva hybridní prototypy specifikace LMDh nasazeny jak v mistrovství světa vytrvalostních závodů FIA WEC, tak v šampionátu IMSA WeatherTech SportsCar Championship.

Závodní vozidlo, které bylo představeno v anglickém Goodwoodu, dostalo typické závodní barvy Porsche: bílou, červenou a černou. Do kokpitů závodních speciálů o výkonu 500 kW (680 k) se posadí zkušení jezdci z týmu továrních jezdců Porsche. Tým Porsche Penske Motorsport se na své závodní mise bude připravovat na dvou místech: pobočka v německém Mannheimu bude zodpovědná za FIA WEC, vozidla pro IMSA pak budou připravována v Mooresville v Severní Karolíně (USA).


„Po 7 889 testovacích kilometrech během první poloviny roku 2022 jsme na velmi dobré cestě, nicméně před začátkem příští sezóny nás čeká ještě hodně práce,“ nastiňuje Thomas Laudenbach, viceprezident Porsche Motorsport. „Naše nové Porsche 963 by mělo pokračovat v odkazu legendárních modelů 917, 935, 956, 962 a 919 Hybrid. Jsem si jistý, že budeme mít dobrou pozici, pokud jde o technologii a zároveň jsme vytvořili příslušné týmové struktury, které nás připraví na vítězství v napínavé konkurenci mezi mnoha výrobci a různými koncepty.“


Oficiální závodní debut Porsche 963 je plánován na leden 2023, kdy se představí v závodě 24 hodin Daytony v USA. Mezitím FIA WEC otevřela dveře pro testování v rámci nadcházejících letošních závodů světového šampionátu. Porsche Panské Motorsport usiluje o nesoutěžní „generálku“ v posledním závodě sezóny v listopadu v Bahrjanu.


„Během posledních několika měsíců se naši lidé v Porsche Motorsport a Team Pen-ske rozrostli do efektivního a odhodlaného týmu – týmu Porsche Penske Motor-sport,“ oceňuje Urs Kuratle, ředitel Factory Motorsport LMDh. „Ve čtyřech továrních vozech budeme mít silné posádky. Spolupráce s naším dlouholetým dodavatelem pneumatik Michelin a výrobcem šasi Multimatic funguje bezchybně. Porsche 963 by mělo být homologováno letos na podzim. Do té doby chceme dosáhnout dalšího po-kroku v testování a získat další důležité poznatky. Nemůžeme se už dočkat prvních ostrých jízd.“


Mezi jezdce vybrané pro šampionáty FIA WEC a IMSA patří Kévin Estre (Francie), Michael Christensen (Dánsko), André Lotterer (Německo), Laurens Vanthoor (Bel-gie), Matt Campbell (Austrálie), Mathieu Jaminet (Francie), Dane Cameron (USA) a Felipe Nasr (Brazílie). V počáteční vývojové fázi hrál klíčovou roli i Frédéric Ma-kowiecki: v lednu tento Francouz absolvoval první metry s Porsche 963 na trati ve Weissachu a zajel první kola na simulátoru. Další jména jezdců, včetně těch pro vy-trvalostní závody v Daytoně, Sebringu a Road Atlanta (Petit Le Mans) budou ozná-mena později.


V souladu s předpisy LMDh je Porsche 963 postaveno na šasi kategorie LMP2. Ten-to nově vyvinutý podvozek dodává kanadská hi-tech společnost Multimatic. S dalšími komponenty standardního hybridního soustrojí pomáhají společnosti Bosch, Williams Advanced Engineering a Xtrac. Srdcem pohonného ústrojí je 4,6litrový motor V8 bi-turbo, který vychází z vysoce výkonného hybridního pohonu sportovního vozu 918 Spyder. Jeho DNA sahá až k závodnímu vozu RS Spyder, se kterým Porsche a tým Penske v letech 2005 až 2008 vybojovaly mnoho vítězství. Design pochází z vítězných klasik 956 a 962 z roku 1980. Souvislý pás osvětlení vzadu odráží cha-rakteristický rys nejnovější generace 992 911, bílo-červeno-černý design je pak po-ctou úspěšným závodním vozům Porsche. A tradice žije dál: nové Porsche 963 bude zákazníkům k dispozici od prvního roku spolupráce. První klientské týmy Porsche již v několika příštích dnech oznámí svůj program.


Pro plánovanou účast v šampionátech FIA World Endurance Championship (WEC) a IMSA WeatherTech SportsCar Championship (IWSA) – dvou sériích vytrvalostních závodů na světě, včetně závodů Le Mans 24 Hours, Daytona 24 Hours a 12 Hours of Sebring – Porsche Penske Motorsport spojuje své síly s osvědčenými partnery


Porsche 28.6.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar