Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

OffROAD Maraton 2018 startuje v Šiklově mlýně

První závod 19. ročníku OffROAD Maratonu se jede v sobotu 24. března v Šiklově mlýně na Vysočině. Na závodníky terénních aut, motorek a čtyřkolek čeká oblíbená trať s rychlými i náročnějšími úseky, například každoročně obávanými pařezy v lese.

Na další porce kilometrů se těší loňští automobiloví vítězové jednotlivých kategorií RP Interier, Autocentrum Luňák, Wings team a Taurus. Motorku ladí absolutní vítěz v jedné stopě Petr Trávníček (Aroma Gold team), který loni poprvé dosáhl na nejvyšší příčku, stejně jako čtyřkolkář Juraj Varga (Hoffer Quad Racing Team), jemuž se podařilo v dramatickém finále porazit mnohonásobného mistra OffROAD Maratonu Martina Miřejovského.
Na offroadových tratích změří své síly také dakarští rallye závodníci, například Josef Macháček, Zdeněk Tůma nebo Rudolf Lhotský, který se po vyléčení zranění chystá jezdit na motorce i čtyřkolce. Stejně jako v minulých letech proběhne osm závodů na různých místech České republiky.

„Po loňském premiérovém začátku v Šiklově mlýně zde startujeme i letos. Osvědčilo se nám zázemí westernového městečka a dobře členitá trať, která po zimě prověří každého závodníka,“ uvedl k prvnímu klání ředitel OffROAD Maratonu Ondřej Nachtigall. „Zaměřili jsme se na odladění nedostatků v měření závodníků. To je pro nás priorita. Novinkou je, že budeme vyhlašovat také ženské závodnice – vždy tři nejlepší mezi motorkami a tři nejlepší mezi čtyřkolkami bez rozdílu kategorie. Upravili jsme také rozdělení bodů mezi motorkáře a čtyřkolkáře tak, aby jezdci opravdu závodili až do konce.“


První závod OffROAD Maratonu v Šiklově mlýně odstartují v 7:30 čtyřkolky. Pojedou dvě hodiny. V 10:00 se do stejně dlouhého klání pustí motorkáři. V obou závodech jedou i starší junioři (12 až 14 let) na 30 minut. Mezi 12:30 a 13:30 se na jednodušší trati předvedou děti a mladší junioři. A ve 14:00 zaburácí motory všech automobilů, které svedou čtyřhodinový boj.

V kalendáři závodů jsou známá místa, ale některá změnila termíny. Hned druhý díl seriálu se jede v Pístovských mokřadech u Jihlavy, které se prohodily s Janovicemi nad Úhlavou, aby závod nekolidoval s Rally Šumava.

Mokřady měly loni premiéru a do historie vstoupily jako závod s největším počtem najetých kol. Kvůli zajištění bezpečnosti v neproniknutelném prachu se totiž kus trati musel zavřít a tím neplánovaně zkrátit..

Po Janovicích nad Úhlavou se všichni vydají do Dobřan, kde auta absolvují už 21. ročník 24hodinovky. Od prvního ročníku stále na stejné trati, která se za ta léta poměrně hodně změnila.

„Každý rok jsou nějaké inovace nebo úpravy. Tentokrát nebudeme startovat v pravé poledne, ale kvůli svatbě v cyklokrosovém areálu posouváme start až na druhou hodinu. Takže lehce přeházíme harmonogram a získáme větší prostor pro závod dětí a mladších juniorů. A ještě chystáme netradičně na pátek malý ´večírek´,“ zve v předstihu Ondřej Nachtigall. Závod se jede 23. – 24. června a předchází mu dvouhodinovka motorek a čtyřkolek.

Kalendář druhé půlky sezony se proti loňsku mění u nejdelšího závodního víkendu. Čtyřhodinovka motorek a čtyřkolek a 10hodinovka aut se nepojede v Milovicích, ale ve Vřesové na Sokolovsku. Závodníci tak při svém vyčerpávajícím klání trochu změní zajetou stopu. Poté následuje tradiční pískovna v Drnovicích v okrese Blansko, loni nejblátivější závod za poslední roky. Následují Milovice a finální trať v Ředhošti s předzvěstí zimy a se závěrečným vyhlášením sezony.

Tiskové konference se také zúčastnili někteří protagonisté jako Rudolf Lhotský, Josef Macháček, Rostislav Plný a Tomáš Luňák, zástupce kategorie automobilů. Všichni představili , své plány na letošní rok, a to nejen v České republice.

Prakticky celou sezonu, nebo minimálně polovinu vynechá Rosťa Plný, kterého po náročném Dakaru s Martinem Kolomým čeká operace krční páteře. Buggy mám nachystanou, jen do ní skočit, ale.. A tak se budu věnovat dceři, která jezdí autokrosové racer buggy. A asi nestihnu ani Silk Way.


Naopak Rudolf Lhotský je již natěšen, maratony pojede s Yamahou 450, pro dakar chystá Yamahu 700 Raptor, která je pro dálkové soutěže vhodnější. Pokud dovolí čas, tak by rád zvládnul celý seriál, když musel vloni některé závody vynechat.
Na otázku, jestli může některou z našich tratí přirovnat k Dakaru, odpovídá: „Asi jedině ve Vřesové, která je kamenitá a rychlá podobně jako v Bolívii. Jinak české maratony jsou skvělou přípravou pro Dakar.“ Přál by si i více suchých závodů, aby se nemusel brodit v bahně a cíl je, udržet se v první pětce.

Dorazil i čerstvý oslavenec Josef Macháček, kterého už Dakar v jižní Americe moc netáhne vzhledem ke zvýhodnění domácích jezdců a černých asistencí. Možná kdyby byla nová trase přes Ekvádor, Peru a Čile, tak by se situace mohla změnit a nejelo by se také v takových nadmořských výškách. Českých maratonů se určitě zúčastní. A jaká jsou jeho přání? „Za prvé zdraví a za druhé, aby nám vydržel humor,“ přiznává s úsměvem, pětinásobný dakarský šampion.


Kalendář OffROAD Maratonu 2018


24. března Šiklův mlýn (okr. Žďár nad Sázavou)
21. dubna Pístovské mokřady (Jihlava)
19. května Janovice nad Úhlavou (Klatovy)
23. – 24. června 24hours Dobřany (Plzeň)
25. – 26. srpna Vřesová (Sokolov)
22. září Drnovice (Blansko)
13. října Milovice (Nymburk)
10. listopadu Ředhošť (Litoměřice)


O seriálu OffROAD Maraton

Seriál extrémních vytrvalostních závodů aut, motorek a čtyřkolek je složen z osmi klání v ČR. Pořádá ho 24 hours agency, spol. s r.o. Jedná se o otevřené mistrovství. Motorkáři a čtyřkolkáři jedou závody dlouhé dvě, tři a čtyři hodiny, auta čtyři, pět a deset hodin, přičemž vrcholem závodního umění je 24hodinovka v Dobřanech, která letos v červnu odjede svůj 21. ročník. OffROAD Maraton sdružuje závodníky od dětských po veteránské kategorie. Celkem 19 let se na tratích letos budou prohánět auta, 16 let motorkáři se čtyřkolkáři a 12 let děti a junioři. Více na www.Offroadmaraton.cz.PR
+ JL 15.3.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar