Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Subaru akcni nabidky
Alcar - Konfigurátor kol

Martin Koči vstoupí v Portugalsku do JWRC 2016

Portugalskou rally (19. - 22. května) odstartuje šestídilný seriál juniorských mistrovství světa v rally 2016 (JWRC). Mezi jedenácti posádkami nebudou chybět ani Martin Koči s Lukášem Kostkou a jejich letošní závodní speciál Citroën DS3 R3T MAX, oděný do barev stáje Styllex motorsport a jeho partnerů.

Portugalská rally byla v posledních několika letech spojena s regionem Algarve, až loni se promotér závodu rozhodl vrátit ji na místo, kde soutěž získala svou prestiž a popularitu. Na sever Portugalska, do okolí Porta. Pořadatelé při přípravě letošního ročníku vycházeli z loňského formátu, a tak se většina rychlostních zkoušek shoduje. Novinkou je pouze divácká speciálka v ulicích Porta a drobnou úpravou prošla nedělní zkouška Vieira do Minho.

„Když jsme loni startovali na severu Portugalska poprvé, extra rozdíly proti tratím na jihu jsem nevnímal. Charakter zkoušek byl podobný jako na pobřeží Algarve. Stále je to prostě Portugalsko, kde se závodí převážně po pěkné šotolině. I když i tady se najdou úseky, které jsou hodně rozbité. Portugalská rally je celkově krásným závodem a historie této soutěže patří na sever. Takže je dobře, že se tam soutěž po několikaleté pauze vrátila,“ tvrdí Martin Koči.

Posádce Styllexu motorsport Koči – Kostka bylo v Portugalsku přiděleno startovní číslo 71. Včetně košicko - zlínského tandemu je do JWRC 2016 přihlášeno celkem jedenáct dvojic. Koho Martin vnímá za největšího soupeře?
„Dobře se poznám se Simonem Tempestinim, který jezdil v juniorech společně s námi už v roce 2014. Na letošním Monte jsme se utkali s Norem Olem Christianem Veibym. Ten bude určitě hodně rychlý a bude patřit k velkým favoritům. Velkou neznámou jsou francouzští mladíci, stejně jako Polák Lukasz Pieniazek, jenž opanoval juniorské hodnocení při evropské rally Circuit of Ireland. Na soupeře se však nijak nezaměřuji, každý rok se v juniorech schází kvalitní konkurence a vyhraje prostě ten nejlepší,“ říká 23letý košický jezdec.

Harmonogram Portugalské rally startuje pro posádku Styllexu motorsport už o tomto víkendu, kdy absolvuje oficiální test v okolí kultovního místa Fafe. Ve dnech 17. - 18. května jsou na programu dva dny seznamovacích jízd a poslední přípravu obstará 19. května testovací shakedown. Ale už ve čtvrtečním podvečeru čekají na Martina s Lukášem první ostré kilometry na rallykrosové trati v Lousadě. Celkem čeká na účastníky 19 rychlostních zkoušek (368 km).

„Věřím, že jsme na závod dobře připraveni a s Lukášem i dobře naladěni. Před Portugalskem jsme se připravovali na testu v Maďarsku, potom jsme startovali v Itálii na šotolinové Liburna Rally Terra, kde se nám podařilo vyhrát mezi místní konkurencí hodnocení dvoukolek. S ´déestrojkou´ stáje Gekon Racing jsem už měl předloni něco najeté, ale přece jen jsem se díky těmto kilometrům ještě více sžil s výkonnější verzí MAX. Po nedávném prvenství ve dvoukolkách na asfaltové Šumavě se musím rychle přeorientovat zase na šotolinu, k čemuž mi poslouží oficiální test. V jeho průběhu plánujeme najezdit kolem stovky kilometrů,“ popisuje Martin Koči.


Letošní kalendář JWRC 2016 obsahuje kromě Portugalska závody v Polsku, ve Finsku, v Německu, na Korsice a ve Walesu. Seriál je vypsán pro jezdce do 28 let, do konečného hodnocení budou započítány výsledky všech závodů. A vítěz se v příští sezoně může těšit na starty s vozem Citroën DS3 R5 ve světovém seriálu WRC2.

„Jelikož vycházím z toho, jak sezona probíhala v roce 2014, věřím, že máme šanci bojovat o vítězství. Citroën mi sedí, hrozně mně to s ním baví. Na tuto sezonu se skutečně moc těším. Bude to vše jen a jen na nás s Lukášem. Do portugalského závodu půjdeme s taktikou najít kompromis mezi rychlostí a spolehlivostí. Určitě bych chtěl odstartovat sezonu v Top3,“ věří Martin Koči.KP 18.5.2016

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar