Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Macík vyhrál Rallye du Maroc

Pilot Martin Macík, navigátor František Tomášek a mechanik David Švanda, v barvách týmu Big Shock! Racing, vyhráli v konkurenci osmi trucků Rallye du Maroc. Domů si vezou také 3 etapová vítězství.

Všechny dětské nemoci nového kamionu se dařilo zvládnout, zejména díky skvělým výkonům sedlčanských mechaniků. Více než 2000 kilometrů ujetých v novém autě v drsném terénu má svou cenu. Sehrané české jezdce nezastavilo vysklené přední okno, utržená bočnice ani povolený chladič. Zvládli si poradit bez nářadí poztráceného po cestě a etapu dojet, i když jim došly pneumatiky. Radost je o to větší, že i druhý nejrychlejší kamion, pilotovaný Keesem Koolenem z Projectu 2030, byl sestrojen sedlčanskými konstruktéry v MM Technology. Po návratu domů, ale na oslavy nebude čas. Listopadový termín předání závodních strojů k plavbě do dějiště Dakaru 2023 v Saúdské Arábii se nebezpečně blíží. A na palubě trajektu by mělo plout hned 5 kamionů vyrobených v Sedlčanech.


Příprava na Dakar se vším všudy

V červnu v Praze šéf Rallye Dakar David Castera sliboval, že příští ročník Dakaru bude náročný. V cíli letošní Rallye du Maroc, kterou pořádá stejný organizátor a má být prověrkou před lednovým Dakarem, se zdá, že slib bude dodržen. Letošní marocká rally účastníky nešetřila. Dokončit některé z etap a druhý den pokračovat v soutěži nebylo snadné. Ale lepší test pro nový závodní kamion si Martin Macík nemohl vybrat. „Vyhráli jsme, to je super. Ale hlavně nám skvěle vyšel test Čendy před Dakarem. Maroko je extrémní – duny, řečiště, šutry. Řekl bych, že je dokonce těžší než Dakar. A letos to byla velká rozbíječka. Nový kamion dostal za uši, orvali jsme ho slušně, ale proto jsme tu byli. Je za námi 5 etap, přes 2000 kilometrů a my máme, co potřebujeme,“ říká Martin Macík. Také z hlediska navigace byl závod výživný. „Pěkně jsem si zanavigoval, potrénoval jsem. Bylo to záludné, několikrát se stalo, že jsme hromadně bloudili, museli jsme si poradit. Já jsem spokojený. Teď můžu tři měsíce odpočívat, než vypukne Dakar,“ řekl navigátor František Tomášek.


Čenda týmu dělá radost

Macíkův nový kamion byl dokončen v dílnách MM Technology těsně před marockým startem. Posádka se v něm poprvé svezla až těsně před začátkem závodu. Teď, po výhře v závěrečné 5. etapě i celkovém hodnocení je možné potvrdit, že se nový kamion osvědčil. „Čenda je pohodlnější a hlavně mnohem rychlejší než jeho předchůdci. Na začátku jsme se trochu báli dětských nemocí, první test se odehrál až tady v Maroku. Ale většinu neduhů jsme odstranili relativně rychle. Část z nich budeme řešit až v Sedlčanech. Ale víme o nich, už teď máme jasno v tom, co budeme ještě před Dakarem upravovat,“ řekl Martin Macík poté, co dorazil do cíle závěrečné etapy, která musela být kvůli husté mlze bránící v letu záchranným vrtulníkům o 30 km zkrácena.


Přípravy na Dakar vrcholí

Ačkoliv si nový speciál vedl dobře, po návratu do Sedlčan projde v dílnách další rozborkou. Mechanici, pod taktovkou šéfa týmu MM Technology Martina Macíka staršího, už mají seznam úprav, na které se chtějí v závěrečné fázi přípravy na Dakar 2023 zaměřit. O práci tak bude postaráno až do posledních chvil před listopadovým odesláním závoďáků do Saudské Arábie. Kromě péče o speciál Martina Macíka budou sedlčanští mechanici chystat i další vozy. Na trati legendárního dálkového závodu by se totiž mělo objevit 5 kamionů z dílen MM Technology. Jejich posádky budou využívat také servis a šikovné ruce českých profesionálů.
PR 7.10.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Muzeum Lomnice nad Popelkou
Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2023 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar