Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Subaru Impreza
Alcar 3D Konfigurátor kol

Klatovské tratě jsou tradiční, ale s novinkami

Celkem čtrnáct rychlostních zkoušek o délce přes 160 km čítá trať jak pro 26. Historic Vltava Rallye, tak i pro 52. Rallye Šumava Klatovy. Víkendové schéma zůstává stejné jako v minulých letech – páteční zkoušky se odehrají v okolí Klatov, za Sušici.

Již tento pátek se vydají účastníci obou soutěží zdolávat jejich tratě a jak to v tuto chvíli na obloze vypadá, budou to mít ještě těžší než jsme všichni očekávali. Už seznamovací jízdy jsou náročné.

Slavnostní rampa bude opět postavena na klatovském náměstí Míru a jako první budou mít čest ji překonat dvojice, které předvedou své umění v rámci 3. Rallye Šumava Legend. To bude krátce před páteční třetí hodinou odpolední, poté bude náměstí patřit krásným historickým vozům z „Vltavy“ a od 16.35 začnou sjíždět z rampy také největší favorité 52. Rallye Šumava Klatovy.

Vydají se rovnou na Klatovský okruh, kde se bude letos kroužit (tři kola) v tzv. klasickém směru, tedy ve směru hodinových ručiček. Okruhové erzety obvykle oceňují zejména diváci, podobná šance se jim naskytne hned na následující Petrovické zkoušce, která je polookruhem (tzn. větší část tratě absolvují závodníci dvakrát, než z ní odbočí do cíle). Tato kdysi velmi oblíbená zkouška se do programu vrací po mnohaleté pauze, byla ale i moderními vozy prověřena již při podzimní Rally Klatovy 2015. Páteční program završí Koráb, který na programu nechybí už mnoho let, a tak jej asi ani není potřeba příliš představovat. Zmiňme tedy alespoň, že letos se jeho start vrací do Bukové, odkud po zajímavých (často panelových) cestách zamíří do lesa nad Kdyní, odkud se závodníci spustí právě z vrchu Koráb serpentinami dolů do tohoto sportovního města.

Posádky „Šumavy“ se pak i znovu představí fanouškům na náměstí Míru, kde bude připravena velkoplošná obrazovka s přímými přenosy a zahraje i skupina Kečup. Večer pak závodníci obou rallye absolvují ještě další průjezdy na Petrovické i Korábu.

V sobotučeká na jezdce dokonce devět rychlostních zkoušek, a to je pořádná porce. Zatímco v minulých letech na úvod etapy čekal na závodníky poněkud zdlouhavý přejezd až za Sušici, letos je tomu jinak. Do tempa se posádky budou muset dostat téměř ihned, do itineráře se totiž vrátila Strážovská rychlostní zkouška, která se nachází jen pár kilometrů od servisní zóny a pojede se hned jako úvodní ranní test.

Vede po osvědčené trase z Hodousic přes Blata se svižným sjezdem na Opálku, odkud k cíli míří po klikatých úzkých cestách. Až poté trať rallye zavede posádky za Sušici. Tam se bude závodit nejdříve na Strašínské rychlostní zkoušce, která je nejdelší. Její velkou část si mohli ti zkušenější osahat třeba loni, začíná se opět těžkým sjezdem z Pohorska do Strašína, odkud se naopak vozy vydrápou na silnici pod Javorníkem, jejíž povrch může v současných povětrnostních podmínkách mnohde pořádně klouzat. Když vyjedou z lesa, čeká na jezdce navíc hodně těžký závěr erzety přes Kváskovice a těžké odbočení u Hoslovic.
Právě v Hoslovicích pak začne další rychlostní zkouška. Ta není divácky moc dobře přístupná, jezdci si však její technické partie kolem Škůdry či Mačic nebo rychlý sjezd ke Krejnicím určitě dokáží pořádně vychutnat.

Naopak vysloveně pro diváky jsou postaveny další dvě rychlostní zkoušky. Ať už je to ta Tedražická nebo další novinka – nová podoba Městské rychlostní zkoušky, začínající v těžkých zatáčkách pod viadukty u vlakového nádraží a končící dalšími atraktivními partiemi při přejezdu Drnového potoka a poté u cíle.

Až když závodníci zvládnou i toto, budou si moci odpočinout v servisní zóně. V sobotním odpoledni na ně však bude čekat posloupnost rychlostních zkoušek Strážovská – Strašínská – Hoslovická – Tedražická ještě jednou. Teprve poté budou mít celou 26. Historic Vltava Rallye či 52. Rallye Šumava Klatovy za sebou, ti úspěšní budou pak dokonce v podvečerních hodinách obdařeni na cílové rampě na klatovském náměstí Míru krásnými poháry.


Karel Špaček, tiskové středisko 20.4.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2017 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar