Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Jan Kopecký -jakmile se začnete bát, musíte skončit

Český šampionát vyhrávají bez přestávky už čtvrtým rokem, ale světový titul je pro ně novinka. Jan Kopecký a Pavel Dresler se letos stali historicky první českou posádkou na českém voze, která dokázala vyhrát světový pohár WRC 2.

Po 17 letech za volanty závodních vozů jsi konečně mistrem světa. Jaké to je?

V letošní sezóně jsme dostali reálnou příležitost o titul ve WRC 2 bojovat. V předchozích letech jsme vlastně šanci bojovat o titul neměli. V roce 2015 byla FABIA R5 nové auto a do mistrovství světa naskočila až v květnu. V následující sezóně nám všechny rallye nevyšly podle představ a ještě asfaltová rallye v Číně, která se nám jevila jako dobrá šance bodovat, byla zrušena. Minulý rok jsme ztratili šanci kvůli výsledkům na Korsice a v Německu a teprve letos všechno vyšlo tak, jak jsme chtěli. Vlna vítězství začala v Monte Carlu, následovalo vítězství na Korsice a po ní jsme věděli, že máme šanci vyhrát. Na Sardinii jsme dostali za úkol být nejhůř druzí. Zase jsme vyhráli. Tak to vydrželo až do Španělska, kde jsem skončil druhý za týmovým kolegou Kalle Rovanperou poté, co jsme špatně zvolili pneumatiky a na mokré trati ztratili hodně času.


Je ti 36 let, jak dlouho ještě budeš jezdit?


Závodit můžete, dokud vás to baví a máte k tomu potřebné podmínky. Já samozřejmě motorsport dělám proto, že mě baví, ale důležité jsou také výsledky. Jakmile bych poznal, že na to nemám, raději závodit přestanu. Cítím, že by mě nebavilo jezdit na rallye jen proto, abych se zúčastnil. Jak dlouho to ale ještě vydrží, to nedokážu odhadnout.


V Mistrovství České Republiky jste s Pavlem vyhráli každou rallye, do které jste od začátku sezóny 2015 nastoupili. Není to už někdy trochu nuda? Nechybí vám těžší souboje?


Pro nás to nuda není, protože jako tovární tým domácí automobilky nemůžeme mít nižší cíle. Bylo by zajímavé čelit ze strany soupeřů větším výzvám, ale to už je věc těch soupeřů.


Jak velká je výhoda továrního týmu oproti soukromým?


Určitě nemáme stejné podmínky, soukromé týmy za sebou nemají továrnu s veškerými možnostmi. Naše auto je navíc jednoznačně nejlepší ve své kategorii, což potvrzuje svými výsledky. Ale třeba výkony ruského závodníka Lukjaňuka na Barum Rallye, kde se sjíždí ta nejlepší konkurence z Evropy, ukazují, že občas i v soukromých podmínkách se továrnímu týmu můžete přiblížit.


Na Barum Rally proti vám na voze Hyundai i20 R5 startoval Dani Sordó, který za korejskou značku jezdí ve WRC. Čekali jste souboj o první místo, nebo jste odhadovali, že mu budou s pomalejším autem chybět zkušenosti?


Myslím, že jeho největší handicap bylo právě to, že auto tak dobře neznal a neměl ho tak dobře naježděné jako to máme, my s modelem FABIA R5. Před závodem určitě nějaké kilometry najezdil, ale patrně to nestačilo. Navíc to díky podmínkám byla jedna z nejtěžších barumek, které jsme kdy jeli. Myslím, že nakonec předvedl solidní výkon.


Když už mluvíme o konkurenčních vozech, co si myslíte o Volkswagenu Polo R5 a o tom, co udělá s příští sezónou?


Volkswagen už jasně ukázal, že jejich auto bude rychlé hned od začátku a že se s ním musí počítat. Nesmíme ale zapomínat, že naše auto vyvíjíme od roku 2015 a stále se ho snažíme zlepšovat. Oni nám stačili už na prvním závodě a dá se čekat, že se budou dál zlepšovat. Dobrá zpráva je, že jsme je přes to všechno ve Španělsku dokázali porazit. Pro tým ŠKODA Motorsport je to zároveň motivace zlepšovat se dál.


Sezóna je za vámi, co budete dělat do začátku té příští?


Volný čas je potřeba využít na relaxaci, na kterou jindy nemáme čas. Po konci sezóny je pro nás například jediná možnost, kdy vyrazit na dovolenou. V průběhu sezóny nestíháme vůbec nic a jediný čas, kdy můžeme někam odjet, je třeba v únoru.


Kterého soupeře bylo letos nejtěžší porazit?

Museli jsme porazit úplně všechny, abychom mohli vyhrát. Nejtěžší to ale samozřejmě bylo s našimi týmovými kolegy, Pontusem Tidemandem a Kalle Rovanperou.

Zastavme se na chvilku u Kalleho. Jsi dvakrát starší než on, jemu je 18 a vlastně by mohl být tvůj syn. Jaké je proti němu závodit? Je opravdu tak rychlý?


Svoji rychlost jednoznačně potvrzuje svými výsledky. Je mu sice čerstvých osmnáct, ale když s ním mluvíte, působí jako někdo se zkušenostmi třiceti nebo pětatřicetiletého jezdce. Je to asi i tím, že byl od malička vychovávaný k tomu, aby se stal mistrem světa. Uvědomuje si to a zároveň ho to, co dělá, strašně baví. Už od malička každý den sedí v závodním autě nebo na motorce. Málokdo má takovou kombinaci příležitosti, odhodlání a talentu, jako Kalle. Myslím, že je možná jediný na světě kdo má takové možnosti jako on a dokáže je využít.


Na Turecké rallye už bylo jasné, že s Pontusem Tidemandem bojujete o titul. Ty s Pavlem jste z toho vyšli vítězně. Jaké to celé bylo?


Bylo fajn, že jsme proti sobě startovali na soutěži, kterou ani jeden z nás neznal. Turecká rallye se v této podobě ještě nikdy nejela a nezná ji nikdo ze světové špičky. I když se v Turecku jezdilo už dříve, nyní se soutěž po mnohaleté pauze vrátila do zcela jiné lokace, se kterou nemá nikdo zkušenosti.

Na druhou stranu jsme již při testování před soutěží zjistili, že to v Turecku nebude jen o schopnostech, ale i o štěstí a o tom, kdo bude u řízení více přemýšlet a lépe se vyhne problémům. Rozbité, kamenité trati s sebou totiž nesly obrovské riziko poškození vozu nebo pneumatik, kterému se někdy nedalo vyhnout, ať jste se snažili sebevíc. A nakonec právě to také rozhodlo, když Pontus Tidemand kvůli defektům nedojel.


Co byl tvůj nejhorší moment v letošní sezóně? Byla to chvíle, kdy jste kvůli defektu na německé rallye ztratili vedení a propadli se až na deváté místo?


Asi ano. Bylo to o to horší, že se nám to stalo po roce na stejné rychlostní zkoušce, opět ve vojenském prostoru Panzerplatte, jen tentokrát asi o pět kilometrů dál. To byl docela frustrující pocit, stejně jako minulý rok jsme nic netrefili a nevíme, co přesně se stalo. Kolo jsme měli proražené skrz dezén, ne z boku jako kdybychom zasáhli nějakou překážku. Možná to bylo jen hrubým betonovým povrchem, kterým je Panzerplatte známá.


Abychom ale nemluvili jen o závodění. S kým trávíte víc času, s přítelkyněmi, nebo spolu navzájem?

Já to takhle radši nepočítám, ale je jasné, že spolu strávíme času opravdu hodně.

Jaké máte vztahy s ostatními posádkami v týmu? Jste spíše kamarádi nebo rivalové?


Vztahy v týmu máme přátelské. Rallye má v tomto obrovskou výhodu, že závodíte proti času, proti podmínkám a sami proti sobě. Není to jako na okruhu, kde se může stát, že do sebe vzájemně narazíte nebo se pošlete ven z trati. To určitě dobrým vztahům pomáhá.


I rallye jezdci jsou sportovci a musí dodržovat zdravou životosprávu. Může se vám i tak stát, že se po vánocích nevejdete do sedačky?


To je jednoduché, zkrátka musíte před vánoci alespoň tři kila zhubnout, abyste je potom mohli zase nabrat. Když to uděláte takhle, tak s tím nemáte žádný problém.

´
Co se nejvíce zasloužilo o vaše letošní vítězství ve světovém šampionátu?

Hlavně to, že jsme od týmu ŠKODA Motorsport dostali příležitost o něj bojovat. Rozhodla naše rychlost, spolehlivost auta a také štěstí. Obrovskou roli ale samozřejmě hrálo i to, že za sebou máme tovární tým se skvělými mechaniky a inženýry.


Myslíte tedy, že jste si to štěstí už zasloužili?


Štěstí přeje připraveným. Nesmíte se na něj jen spoléhat, musíte mu jít naproti. Vždycky ale platí, že někdy ho máte více a někdy méně. V jiných sezónách jsme třeba udělali více chyb, tentokrát se nám opravdu dařilo.


Dokázal bys jet poslepu, jen podle toho, co ti říká Pavel?

Já si myslím že jo, tak do první zatáčky. Tam bych to rozbil.


Co si nadělíte za vítězství v sezóně?


Vítězstvím v Turecku jsme vyhráli i pobyt na jachtě asi pro deset lidí, takže pokud to vyjde, chtěli bychom toho někdy příští rok s kamarády využít.Škoda 28.12.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar